Inf. prasowa Skąd się bierze i co może być przyczyną nieświeżego oddechu?
Halitoza, czyli utrzymujący się dłużej nieświeży oddech, dotyka niemal co czwartej osoby na świecie. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne i w większości związane z niewłaściwą higieną jamy ustnej lub szkodliwymi nawykami, choć mogą być również oznaką poważniejszych chorób. Jak się pozbyć halitozy i jakie czynniki mogą ją wywoływać? Zachęcamy do przeczytania artykułu.
Przyczyny powstawania halitozy
Wśród wielu czynników wywołujących halitozę znajduje się przede wszystkim niewłaściwa higiena jamy ustnej, prowadząca do powstawania lotnych związków o nieprzyjemnym zapachu, produkowanych przez bakterie beztlenowe. Zaniedbania higieniczne, takie jak pozostawianie w przestrzeniach międzyzębowych resztek pokarmu, powodują również powstawanie kamienia nazębnego lub osadu, które mogą być czynnikiem skutkującym nieświeżym oddechem.
Nieprzyjemny oddech utrzymujący się przez długi czas może być także oznaką chorób zębów – próchnicy, paradontozy, powikłań występujących po zabiegach dentystycznych lub kandydozy. Jeżeli mimo starannego czyszczenia jamy ustnej halitoza nie ustępuje, konieczna jest wizyta u stomatologa, który sprawdzi stan naszych zębów i zastosuje niezbędne leczenie.
Czynnikami wpływającymi na powstawanie nieprzyjemnego zapachu w jamie ustnej, może być również niewłaściwa dieta z przyprawami takimi jak czosnek i cebula (w nadmiernych ilościach), zbyt duże spożycie alkoholu, a także głodówki, które również mogą mieć wpływ na zapach naszego oddechu. Szkodliwy nawyk palenia tytoniu powoduje namnażanie się bakterii beztlenowych w jamie ustnej, a dodatkowo zwiększa osadzanie się kamienia nazębnego. Przyjmowanie niektórych leków powoduje również tego typu skutki uboczne. Powszechnie występująca jest także halitoza poranna – nieświeży oddech tuż po obudzeniu, który jednak związany jest ze zmniejszeniem wydzielania śliny w czasie snu, zatem tutaj bez obaw.
Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach z ust
Zastanawiając się jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z ust, przyjrzyjmy się przede wszystkim swojej codziennej toalecie i działaniom, które podejmujemy w zakresie higieny jamy ustnej. Współcześnie stomatolodzy zgodnie podkreślają, że nie wystarczy jedynie pamiętać o myciu zębów rano i wieczorem. Świeży oddech zapewnimy sobie również poprzez nitkowanie zębów, a po ich umyciu przyda się natomiast płyn do płukania jamy ustnej. Dotrze on do wszystkich miejsc trudno dostępnych dla szczoteczki, a także skutecznie oczyści język i podniebienie, pozostawiając na długo przyjemny zapach.
Komentarz ( 1 )
Też mam z tym problem. A dbam o zęby, bo uważam że ładne i zadbane zęby to wizytówka człowieka. W każdym roku kontrola u stomatologa, na codzień nitka i płyny, 2-3 razy dziennie mycie zębów, min. 2 minuty. Nie jem też za dużo czosnku i cebuli. Usuwam 1-2 roku kamień. Odżywiam się dość zdrowo. Wrzodów raczej nie posiadam.