Główne menu

Skończył mi się proszek do prania – czym go zastąpić?

Zakupy dzisiaj to nie problem. O ile mieszkamy w mieście i o ile nie jest to niedziela, święto czy środek nocy. Nawet jednak wtedy, kiedy staniemy, wydawać by się mogło w sytuacji bez wyjścia, można sobie poradzić. Co zrobić, gdy zaskoczona wykrzykniesz – skończył mi się proszek do prania. Jak zastąpić proszek do prania? Spokojnie, da się.

Skończył mi się proszek do prania, co robić?

Gdy musimy zrobić pranie, a skończył nam się proszek do prania, można sięgnąć po mydło. Jednak uwaga – trzeba dokładnie wypłukać odzież po praniu, by podczas jej noszenia nie doszło do podrażnień.

Dobrym sposobem jest wypranie odzieży w misce z odrobiną szamponu do włosów (tylko ręcznie, nigdy w pralce!), a następnie wrzucenie ubrań do pralki na samo płukanie i wirowanie. W ten sposób można szybko pozbyć się detergentu z tkaniny oraz skrócić czas suszenia odzieży.

Skończył mi się proszek do prania

Zamierzasz zastąpić proszek do prania płynem do mycia naczyń? Lepiej tego nie rób. W pralce powstanie mnóstwo piany, może nawet dojść do uszkodzenia urządzenia. Nie warto ryzykować!

 

Czym zastąpić proszek do prania? Gdy pierzemy w pralce

W awaryjnej sytuacji można połączyć mydło w płynie ze startym na tarce mydłem.

Taka kombinacja pozwoli nam nie tylko na szybką przepierkę w misce, ale również na pranie w pralce. Nie ma obawy przed nadmiernym pienieniem, do którego może dojść, gdy wpadniemy na pomysł zastąpienia proszku do prania szamponem do mycia włosów/płynem do mycia naczyń i wlejemy go do pojemniczka w pralce. Tego lepiej nie próbować!

Jeszcze lepszym pomysłem jest użycie samej sody oczyszczonej. Odmierz jedną filiżankę i włóż zawartość do bębna pralki (nie do pojemnika na proszek). Ustaw cykl prania i gotowe. Soda oczyszczona użyta zamiast proszku do prania ma tę zaletę, że jest delikatna nawet dla wyjątkowo wrażliwej skóry, nie powoduje podrażnień.

Sama soda oczyszczona zamiast proszku Cię nie przekonuje? Połącz odrobinę mydła startego na tarce z sodą oczyszczoną i gotowe.

  12 komentarzy

 • Irmina ze Sport to Pestka

  O sodzie słyszałam mnóstwo dobrych słów…zresztą sama od czasu do czasu z niej korzystam, np. podczas prania białych ubrań 🙂

 • L.B.

  Myślę, że w sytuacji awaryjnej ręcznie z użyciem mydła jest ok, a jak następnego dnia się kupi proszek no to już można zrobić normalne pranie.

 • Eveline Bison

  Wow! Nie miałam pojęcia, że można użyć sody do prania 🙂 Prędzej wpadłabym na pomysł wyprania ręcznie w misce z użyciem jakiegoś płynu/szamponu/mydła 😉

 • Dawid M

  U mnie chyba większy problem w domu byłby ze znalezieniem mydła które można by zetrzeć niż samego proszku. 🙂
  Ale widzę, że soda jak zwykle daje radę! Aż prosiło by się o wpis, do czego nie można jej wykorzystać 😉

 • Marta z Mikrożycie

  Fajny wpis, zastanawiałam się kiedyś, czym można zastąpić proszek – ja zazwyczaj urządzam ręczne pranie z mydłem, ewentualnie odrobiną sody gdy ubranie jest mocno zabrudzone. Podobno ciekawą alternatywą są też naturalne środki – orzechy piorące. Nie umiem się jednak jeszcze do nich przekonać. 🙂

  • Kasia

   Kiedyś zastąpiłam płyn do prania płynem do naczyń, ponieważ zapomniałam kupić płyn do prania. Wszystko było doprane i ślicznie pachniało miętą XD Na dodatek plama ( której nie mogłam doprać) zniknęła. Za to przy pomocy sody oczyszczonej w połączeniu z domestosem doprałam białe ubrania i odzyskały biel.

 • Urszula

  Ja czasem do ręcznego prania używam resztek mydła w płynie jeśli takie akurat mi zbywa…

 • Dalwi Szyje

  Wiedziałam o tej sodzie, swoją drogą trochę dużo…w sklepie widziałam takie małe saszetki.

 • Monika

  Zazwyczaj zanim się jeden proszek czy płyn skończy to kupuje kolejny żeby czekał na swoja kolej 🙂 Ostatni raz jak kiedyś zapomniałam to bez problemu w sklepie na dole kupiłam REKLAMA takie małe opakowanie. Swoja droga od tego czasu często go używam.

 • Beata

  Witam.no pech taki że proszku brakło A pogoda piękna więc na pranie w sam raz .Jak wyżej Panie również tak zrobiłam soda +mydło starte i pranie zrobione, teraz się suszy bo pogoda rewelka.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>