Artykuł partnera Skóra wymagająca troski: Atopowe zapalenie skóry
Atopowe zapalenie skóry to choroba, która nie dotyczy tylko dzieci. Niegdyś uważano, że można z niej wyrosnąć, jednak nowsze badania, a przede wszystkim praktyka pokazują, że na AZS coraz częściej uskarżają się również dorośli. Szacuje się, że nawet 20% populacji krajów Europy Zachodnie i Stanów Zjednoczonych ma zdiagnozowane AZS. Jeśli zaś mowa o Polsce, to alergię zdiagnozowano u jednej czwartej Polaków, w tym dotyka co piąte dziecko i co pięćdziesiątego dorosłego. Do jej niepokojących objawów zalicza się przede wszystkim sucha i zaczerwieniona skóra w zgięciach łokciowych i kolanowych, która może swędzieć i uprzykrzać wykonywanie codziennych trudności. Nic dziwnego więc, że powstała Fundacja Alabaster wspierająca chorych, ponadto istnieje również Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych i pojawia się coraz więcej poradników o tym, jak należy dbać o skórę i czego należy unikać, by objawów nie zaostrzyć.
Czym jest atopia?
Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji Alabaster, atopia to genetycznie uwarunkowany zespół zaburzeń układu odpornościowego objawiający się między innymi atopowym zapaleniem skóry, astmą, egzemą kontaktową, nieżytem nosa, zapaleniem spojówek i innymi reakcjami alergicznymi. Jeżeli u obojga rodziców występują choroby alergiczne, ryzyko wystąpienia AZS u dziecka wynosi około 70 procent, a pierwsze objawy można zaobserwować pomiędzy 3. a 6. miesiącem dziecka. Niestety przebiegu choroby nie da się przewidzieć – czasem są to lekkie objawy o nawrotowym charakterze, a niekiedy AZS przechodzi w inny rodzaj alergii (tzw. marsz alergiczny).
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą nawracającą, jednak zgodnie z klasyfikacją Ministerstwa Zdrowia do chorób przewlekłych nie należy, mimo że nie można jej całkowicie wyleczyć i chory narażony jest na przykre objawy przez całe życie. Wprawdzie u większości pacjentów objawy te samoistnie zanikają w dzieciństwie lub najpóźniej pod koniec okresu dojrzewania, jednak coraz częstsze stają się przypadki reemisji choroby u osób powyżej 30. roku życia, ponadto chorzy na AZS są bardziej narażeni na astmę czy katar sienny. Wielu światowych lekarzy zalicza atopowe zapalenie skóry do chorób cywilizacyjnych, ponieważ badania i statystyki wskazują, że więcej osób choruje w dużych miastach, ponieważ ryzyko wystąpienia alergii jest tam znacznie większe.
Jak dbać o skórę z AZS?
Kluczowe staje się ustalenie źródła problemu, co jednak jest bardzo trudne, ponieważ nie można ustalić jednoznacznej przyczyny AZS. Wiadomo, że ma trzy główne przyczyny, to jest geny, nieprawidłowo działający układ immunologiczny i czynniki środowiskowe, ale współcześnie występuje wręcz zatrważająca ilość potencjalnych alergenów, do których można zaliczyć kurz, produkty żywnościowe, sierść zwierząt, kosmetyki, materiały, z jakich wykonane są ubrania lub domowe tekstylia. Ponadto na nasilenie objawów mają wpływ stres, zaburzenia hormonalne i czynniki klimatyczne. Przez wzgląd na to, że nie da się ustalić jednego czynnika odpowiedzialnego za atopowe zapalenie skóry, stosuje się leczenie objawowe, którego zadaniem jest złagodzić uporczywy świąd i suchość skóry.
Przy atopowym zapaleniu skóry warstwa lipidowa skóry stanowiąca barierę ochronną jest bardzo ograniczona, zatem pierwszym krokiem jest eliminacja potencjalnych alergenów, następnie należy sięgnąć po neutralne dla skóry kosmetyki o właściwościach nawilżających oraz po emolienty. Należy pamiętać, że skóra jest niezwykle delikatna i wymaga specjalnego traktowania – na pewno gorące i intensywne prysznice nie są wskazane, tak samo, jak wizyty w solarium, pocieranie podrażnionej skóry i noszenie drapiącej odzieży (w tym wełnianej), za to polecane są letnie kąpiele w krochmalu, płatkach owsianych i z olejkami, a także profilaktyczne nakładanie wazeliny w miejscach, w których zwykle pojawiają się zmiany skórne.
Ulgę przy alergicznej skórze mogą przynieść kremy i maści zawierające prowitaminę B5 i lanolinę – nie tylko ukoją skórę i tworzą ochronną warstwę, ale też wspomagają produkcję lipidów w warstwie rogowej naskórka. Szczegóły o tym, jakich składników należy unikać w kosmetykach oraz więcej informacji o tym, co należy zrobić, aby zmniejszyć objawy AZS, można znaleźć na stronie:
Atopowe zapalenie skóry to uciążliwa choroba, która może objawiać się różnego rodzaju zmianami skórnymi. Niekiedy objawy są tak silne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, tym bardziej powinno się szczególnie dbać o skórę. Kluczowa staje się systematyczność, obserwacja organizmu i szybka reakcja. Jeśli tylko zmiany się pojawią, należy wyeliminować to, co potencjalnie mogło wywołać reakcję, a także zastosować odpowiednie preparaty. Nic nie zastąpi jednak wizyty u lekarza, szczególnie jeśli objawy się nasilają lub pojawiły się inne niepokojące symptomy. Walkę z AZS powinno się rozpocząć od lekarskiego badania i diagnozy, aby wiedzieć, co szkodzi i jak temu zaradzić.
Czytaj także: Jak walczyć z atopowym zapaleniem skóry – Dziennikzachodni.pl
Komentarz ( 1 )
Mi bardzo przy atopii pomagają REKLAMA. Balsamu do ciała używam codziennie po umyciu, skóra po nasmarowaniu nie swędzi robi się nawilżona.