Główne menu

Skuteczne sposoby na cellulit – kremy to nie wszystko

Mówi się, że cellulit ma właściwie każda kobieta. Szczupła i ta przy kości. Młodsza i starsza. Jeżeli cellulit jest tak powszechny, to może warto odpuścić i pomarańczową skórą w ogóle się nie przejmować? Dobra inicjatywa? Pewnie większość z Was powie, że tak. Jednak nie brak kobiet, które zwyczajnie nie mogą zaakceptować obecności nierówności na udach, pośladkach czy brzuchu. Stąd tendencja do tego, by odnaleźć skuteczne sposoby na cellulit. Co tak naprawdę ma szansę zadziałać?

Skuteczne sposoby na cellulit

Skąd się bierze cellulit?

Cellulit to problem wielu kobiet. Przyczyny powstawania charakterystycznych zmian są złożone. Po pierwsze powodem jest uruchomienie mechanizmów blokujących spalanie tłuszczu z trudnych obszarów na ciele, po drugie dochodzi do nadmiernego twardnienia włókien tkanki łącznej. Wszystkiemu winne są hormony żeńskie, pod których wpływem dochodzi do twardnienia tkanek i powstania struktur, wyglądem przypominających blizn.

 

Cellulit to nic innego jak zraziki tłuszczowe otoczone nieprawidłową tkanką łączną, która z biegiem czasu staje się coraz gorzej ukrwiona. Wszystko dlatego, że naczynia krwionośne są blokowane i nie dochodzą do zrazików w wystarczającej licznie. Tkanki stają się niewystarczająco odżywione, dochodzi do niedokrwienia, w konsekwencji tego nie spowalnia się ich metabolizm.

Przyczyny cellulitu

Cellulit to wynik nie tylko zmian hormonalnych. Główną przyczyną jego wystąpienia jest brak ruchu. Zwiększenie codziennej aktywności może zmniejszyć ryzyko wystąpienia cellulitu. Wszystko dlatego, że osoby systematycznie ruszające się mają lepsze krążenie, ich tkanki są lepiej odżywione, mają gęściejszą i mocniejszą skórę, a do tego procesy metaboliczne przebiegają u nich sprawniej.

Cellulit jest zmorą kobiet, które jedzą nieregularnie. Efektem jest często wolniejszy metabolizm i magazynowanie kalorii przez organizm, który otrzymuje rzadko niezbędne substancje odżywcze.

Problemy z cellulitem mogą mieć również kobiety z chorą tarczycą.  Wystarczy, że wystąpi niedoczynność tarczycy, by zacząć się mierzyć ze spowolnionym metabolizmem i jego konsekwencjami: ospałością, spadkiem energii, tendencją do magazynowania tłuszczu.

Często w tym kontekście mówi się o konsekwencjach długiego stresu, z którym nie umiemy sobie poradzić, prowadzącego do andrenopauzy, objawiającej się rozdrażnieniem, gorszą tolerancją stresu, ciągłym zmęczeniem i mniejszymi zdolnościami do regeneracji. Mniejsza wydajność nadnerczy sprzyja cellulitowi i utrudnia walkę z nim.

Skuteczne sposoby na cellulit

Niestety nie ma magicznego kremu czy zabiegu na cellulit. Sięgając po tego typu metody oczywiście możemy wymodelować sylwetkę. Jednak po pierwsze efekt nie będzie „wow”, po drugie nie będzie on stały.

Dlatego jeśli chodzi o skuteczne sposoby na cellulit to tak naprawdę działają: zmiana trybu życia, wprowadzenie do codziennej aktywności wysiłku fizycznego, regularne spożywanie posiłków, przygotowanych z podstawowych produktów spożywczych. Im mniej przetworzonych dań będzie w naszej diecie, tym lepiej. Najgorzej na kondycję skóry wpływają wszelkie słodycze, przekąski, gotowe posiłki. Warto również dbać o wystarczające spożywanie wody.

Skuteczne sposoby na cellulit to również cierpliwa, systematycznie przeprowadzana pielęgnacja. Każdego dnia należy poświęcić kilkanaście minut na pobudzenie tkanek w trudnych obszarach na skórze. Wskazany jest masaż pod prysznicem, wykonywany ręką lub przy użyciu specjalnej szczotki. Masowaną okolicę należy lekko rozgrzać, by poprawić krążenie i w konsekwencji również metabolizm.

Istnieją też skuteczne sposoby na cellulit wykonywane w salonach kosmetycznych. Tutaj najlepsze efekty przynoszą masaże, w tym masaże limfatyczne, wszelkie zabiegi modelujące i przeciwcellulitowe. Często sięga się po nowoczesne aparatury – lampy IR u urządzenia laserowe, lasery biostymulujące, elektrostymulację, kriolipolizę, mezoterapię, urządzenia ultradźwiękowe.

 

    16 komentarzy

  • L.B.

    Cellulit to mała zmora, jak i rozstępy, z tym, że jego chyba lepiej się zwalcza. Nie na darmo mówi się, że ruch jest ważny i dobry dla zdrowia, a także i urody, jak widać. 😉

  • Dajanalogist

    zaczęłam chodzić na basen i widzę poprawę 🙂 jednak coś czuję, że ten temat jest jeszcze przede mną 🙂

  • Monica

    Mi nic nie pomaga tak jak wysiłek fizyczny 🙂 Nawet smarować się czymś wtedy nie ma sensu.

  • Cracker

    Jeśli chodzi o temat poruszany przez Ciebie to myślę, że można wyróżnić dwa etapy w życiu kobiety: pierwszy, którego można spuentować zdaniem „Gdyby nie reklamy to nadal myślałabym, że cellulit to grecki filozof.” oraz drugi – ” Cellulitu nie mam chyba tylko pod oczami aktualnie.”. Uogólnienie, ale chyba trafne, prawda? ;>

  • Emilia

    Na cellulicie się nie znam, ale dobrze się czegoś dowiedzieć 🙂

  • Typowa Anna

    Ja już dawno zostawiłam kwestię smarowania, bo chyba coś jest nie tak, skoro wykupiłam pół Rossmanna z preparatami na cellulit i nic nie zadziałało 😛 Dlatego też polecam pić dużo wody i ćwiczyć. Ostatnio robię przysiady i już zauważam bardziej jędrną skórę na udach

  • Patrycja

    A ja się cellulitem kompletnie nie przejmuję, lubię swoje ciało, nawet z niedoskonałościami 🙂

  • Rebecca Sharp

    Myślę,że zdecydowanie dieta wpływa na stan naszej skóry. A cellulit wodny powstaje przede wszystkim jak organizm jest odwodniony, czyli pijmy więcej płynów (ja osobiście poleciłabym wodę z cytryną, bo dodatkowo oczyszcza z metabolitów, które mogą mieć toksyczne działanie).

  • youcancallmeann

    Mój jedyny sposób na cellulit to ruch, dużo ruchu. Gdy „zasiedzę” się w domu, od razu widzę na ciele efekty moich działań :/ Pozdrawiam!

  • Kornelia

    Bardzo się cieszę, że wreszcie ktoś dokładniej opisał kwestie cellulitu pod kątem hormonów. Mam wrażenie, że zazwyczaj się tylko o tym wspomina. Ja mam niedoczynność tarczycy więc bardzo dbam o to co jem i ruszam się regularnie, ale cellulit przez długi czas pozostawał na mojej skórze. W moim przypadku było to dodatkowo spowodowane stresem więc zaczęłam też działać w tym kierunku. Oprócz diety i ruchu dołożyłam właśnie masaże w kręg-clinic (pzń) i jogę. Po kilku miesiącach odczułam znaczną poprawę, już nie chodzi nawet o to, że cellulit znacznie się zredukował, ale czuję się bardziej zrelaksowana i odprężona  Polecam działać kompleksowo.

  • MayThai

    Jedyne stałe efekty może przynieść zmiana diety i regularny wysiłek fizyczny. Warto działać kompleksowo, dlatego różne zabiegi wykonywane samodzielnie w domu jak i masaże np. masaż tajski przeprowadzone w profesjonalnym studio są bardzo dobrym urozmaiceniem. Na efekty trzeba poczekać, jednak warto włożyć trud w te zmagania i konsekwentnie przestrzegać diety oraz planu treningowego.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>