Główne menu

Sny erotyczne zdarzają się każdemu. Komu częściej?

Sny erotyczne to nie kwestia naszego rozdmuchanego libido (no może czasami). To raczej kwestia fizjologii. Dotyczy każdego z nas, choć nie wszyscy o barwnych marzeniach sennych pamiętają. Co ciekawe wielu z nas przeżywa w trakcie snu orgazmy. I tylko nieliczni miło je wspominają po przebudzeniu. A szkoda…

Kiedy pojawiają się sny o zabarwieniu erotycznym?

Podniecenie seksualne nocą to nic zdumiewającego. Zdarza się każdemu. Sny pojawiają się w fazie REM, kiedy jesteśmy najbardziej aktywni w nocy, nasze gałki oczne szybko się poruszają, rośnie nam tętno, wzrasta nieco temperatura naszego ciała,  oddech przyspiesza. W stan pobudzenia wchodzi autonomiczny układ nerwowy. Na tą swego rodzaju burzę w środku nocy reagują także nasze układy intymne, do których dopływa więcej krwi.

Sny erotyczne mogą być różne. Ich częstotliwość i charakter to sprawa bardzo indywidualna. U kobiet może występować w określonych etapach życia. Może być też skorelowane z danym dniem cyklu miesięcznego.

Orgazm w trakcie snu zanotowano po raz pierwszy u osoby badanej w 1983 roku. Wtedy właśnie zaobserwowano zwiększone ruchy gałek ocznych oraz dynamiczny dopływ krwi do narządów płciowych.

Obecnie wiemy, że orgazm w trakcie snu to nic nadzwyczajnego. Niektóre osoby posiadają nawet osobistą skłonność do tej formy rozładowania napięcia seksualnego.

Co mówią nam erotyczne sny?

Treść snów, nie tylko erotycznych, często jest związana z tym, co dzieje się na jawie. Stres, niepokój, smutek dnia minionego bywają przenoszone do marzeń sennych.

Sny komentują życie. Czasami wprost, innym razem na odwrót, często metaforycznie. Są pełne symboli, zaskakujących obrazów, zwrotów akcji. Jak zwracają uwagę osoby badające sny, nie należy snów rozumieć dosłownie.

sny erotyczne

Erotyczne sny mogą być bardzo odważne. Dzięki nim możemy więcej dowiedzieć się o naszej seksualności, pragnieniach, obawach. Czasami wizje są tak realne, że wprowadzają w nas zakłopotanie, a bywa, że przerażenie. Zastanawiamy się, skąd w naszej głowie zrodziły się konkretne myśli, co mogą oznaczać.

Nie wszystkie sny erotyczne są przyjemne, są takie, które są niesympatyczne, a nawet wzbudzające odrazę. Są też takie, które nas niepokoją. Może być tak, że śnimy o seksie z kimś, kto nie jest naszym partnerem. Taki sen nie musi oznaczać rzeczywistego pożądania do kogoś innego, a jedynie tęsknotą za nowością.

Sny to często metafory. Nie należy ich czytać dosłownie. Z drugiej strony są najbezpieczniejszą formą seksu, jaką można sobie wyobrazić. Warto trochę w nich pokopać, dostając się do przekazu podświadomości. To właśnie ona stara się nam coś powiedzieć na temat jawy,…zamykając ją w obrazy senne.

Badania pokazują, że trochę inaczej śnią osoby oglądające pornografię. Obrazy w tym przypadku bywają zdecydowanie bardziej odważne.

Zdarza się, że konkretny sen erotyczny ciągle się powtarza. Wtedy stanowi on pretekst do zastanowienia się, co dzieje się w codziennym życiu, że sen „nawiedza” nas tak często. Może przypomina o czymś, o czym nie chcemy myśleć czy pamiętać? Gdy tak się dzieje, warta rozważenia staje się wizyta u seksuologa.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>