Główne menu

Soda oczyszczona a zdrowie. Na co pomaga soda?

Wyszukiwarka Google pokazuje trendy. Informuje o tym, co dla nas ważne. W ostatnich tygodniach był to temat soda oczyszczona a zdrowie, czyli próba odpowiedzi na pytanie, czy wodorowęglan sodu może być skuteczny. Jak działa i na co może pomóc?

Działanie sody oczyszczonej na zdrowie poświęcono książkę – „Baking Soda for Health„: Britt Brandon. Brandon poleca każdego dnia rozpuszczać łyżeczkę sody oczyszczonej w szklance ciepłej wody. Po co? By przywrócić ciału odpowiednie pH, po prostu poczuć się lepiej. Poprawić trawienie oraz zapobiec wielu problemom typowym dla tego układu.

soda oczyszczona a zdrowie

Soda oczyszczona popularna nie tylko w kuchni

Soda oczyszczona występuje w złożach mineralnych, ale także w naszym organizmie. Ma ważne zadanie do wykonania – utrzymywać odpowiedni poziom pH i wspomagać oddychanie.

Jednak znamy ją głównie z kuchni. Soda oczyszczona zastępuje proszek do pieczenia. Może działać też z nim, spulchniając ciasto, poprzez wytwarzanie w nim dwutlenku węgla. Ma ponadto zastosowanie w kosmetyce – stosowana jako maseczka na niedoskonałości i do wybielania zębów. Niektórzy wykorzystują działanie żrące sody, wykorzystując je do sprzątania. Coraz częściej mówi się też o tym, że soda doskonale wpływa na zdrowie.

Soda oczyszczona a układ krążenia

Britt Brandon w wydanej przez siebie książce instruuje, by codziennie pić szklankę wody z łyżeczką sody oczyszczonej. W ten sposób można wzmocnić układ krwionośny oraz zapobiec chorobom serca. Prosta mikstura ma działać profilaktycznie w ochronie przed popularnymi chorobami, uznawanymi za częstą przyczynę zgonów.

Soda oczyszczona według niektórych autorów działa detoksykująco, wspomagając krążenie krwi.

Soda oczyszczona do płukania ust

Prosty i tani sposób na dokładne oczyszczenie ust? Oczywiście soda oczyszczona, która w formie płynu pozwala dotrzeć do szczelin między zębami oraz usunąć zalegające tam drobinki pokarmowe. Dodatkowy efekt to odświeżenie oddechu, a nawet działanie antybakteryjne, mogące zapobiec rozwojowi próchnicy.

Przygotowanie płynu do płukania ust jest bardzo proste. Wystarczy wrzucić pół łyżeczki sody oczyszczonej do szklanki ciepłej wody i gotowe.

Jest coś jeszcze, o czym warto wspomnieć w tym temacie. Soda oczyszczona może być świetnym naturalnym środkiem do wybielania zębów.

Na ukąszenia komarów

Soda oczyszczona może być stosowana na skórę w celu minimalizacji przykrych symptomów występujących po ugryzieniu komarów. W tym celu zaleca się przygotować pastę w proporcji 1:3 (soda-woda) i pokrywać nią miejsca po ugryzieniu komarów.

Soda oczyszczona a zdrowie – zgaga

Soda oczyszczona może pomagać na zgagę, która często dotyka osób żyjących w stresie, jedzących w pośpiechu (zwłaszcza tłuste i pikantne dania). Na czym polega moc sody? Na neutralizacji kwasów żołądkowych.

Niestety soda oczyszczona ma wysoką zawartość sodu (629 mg w pół łyżeczki), stosowanie jej przez dłuższy czas może mieć niekorzystny wpływ na kondycję serca.

Soda oczyszczona do picia

Niezwykle popularne stało się ostatnio połączenie sody oczyszczonej z cytryną i picie w formie napoju, który ma poprawiać zdrowie. Z jednej strony ma wpływać pozytywnie na wygląd skóry i paznokci, z drugiej ma odbudowywać wewnętrzną równowagę. Istnieje mnóstwo zwolenników tego rozwiązania, jednak nadal niektórzy specjaliści pozostają sceptyczni, podkreślając, że spożywanie napoju z sody i soku z cytryny może być na dłuższą metę niekorzystne.

Istnieją wyniki badań, które pokazują, że tania soda oczyszczona może mieć potencjalnie korzystny wpływ na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób autoimmunologicznych.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stosowania sody oczyszczonej – skonsultuj się z lekarzem. Wydaje się to rozsądne, bo zdania na temat działania sody oczyszczonej są podzielone. Jedni zalecają, inni ostrzegają, są też tacy, co wprost nie polecają.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>