Główne menu

Sok z karczocha – odtruwa i odchudza. Czy warto go stosować?

Karczoch, roślina pochodząca z rejonu basenu Morza Śródziemnego, uważana jest pod wieloma względami za  niesamowitą. Zaskakuje nie tylko w kuchni jako dodatek do dań głównych, ale również składnik wykorzystywany w preparatach leczniczych i w kosmetykach. Zalety karczocha znane są od wieków, jednak od stosunkowo niedawna wiemy, na czym polega fenomen tej rośliny. Na liście szczególnie interesujących znajduje się sok z karczocha, który odtruwa i wspomaga odchudzanie. Czy warto go stosować? Jakie ma opinie?

Jakie właściwości ma sok z karczocha?

Sok z karczocha wykazuje skoncentrowane właściwości warzywa, z jakiego powstaje. Przede wszystkim dostarcza wielu cennych składników: witaminy A, C, E, składniki mineralne – żelazo, wapń, fosfor i magnez. Wykazano, że karczoch pobudza trawienie i działa lekko przeczyszczająco. Jeśli chodzi o szczegóły – na skutek jego działania dochodzi do pobudzenia wydzielania żółci w wątrobie oraz do oczyszczenia wątroby.

Poza tym sok z karczocha wykazuje również silne działanie przeciwzapalne. Działa przeciwutleniająco i neutralizuje oddziaływanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za osłabienie organizmu, przedwczesne starzenie i wystąpienie wielu chorób.

sok z karczocha

Oczyszczanie organizmu z toksyn i odchudza

Sok z karczocha zawiera składnik odkryty przez włoskich naukowców dopiero w XX wieku. Chodzi o cynarynę, która oczyszcza z toksyn, szczególnie dobrze oddziałuje na wątrobę, działając na nią silnie detoksykująco.  Poza tym cynaryna w połączeniu z inuliną stymulują procesy metaboliczne zachodzące w organizmie i kontroluje poziom glukozy we krwi (chroni przed podjadaniem).

Ważne jest również to, że karczoch zawiera niewiele tłuszczy i sporo błonnika. Jego spożycie zmniejsza głód i podnosi metabolizm. Właśnie z tego powodu docenia się karczocha jako doskonały naturalny środek odchudzający.

Jednak to nie wszystko. Karczoch jest cennym źródłem kwasu chlorogenowego, który jako naturalny antyoksydant zmniejsza absorpcję cukrów w przewodzie pokarmowym. I w ten prosty sposób motywuje organizm do sięganie po zgromadzone rezerwy i spalanie tłuszczu. Jest również niacyna, której karczoch zawiera najwięcej wśród warzyw. Witamina PP przyspiesza metabolizm. Wykazano również, że sok z karczocha zmniejsza poziom lipidów w surowicy krwi.

Niewiele kalorii

Karczochy to niskokaloryczne warzywa.  W 100 gramach zawierają tylko 47 kalorii.  Indeks glikemiczny karczocha jest bardzo niski. Wynosi 18.

Sok z karczocha poleca się zwłaszcza osobom odżywiających się nie do końca prawidłowo, sięgającym po wysokoprzetworzone dania, fast foody. Zaleca się go wszystkim tym, którzy odczuwają ciężkość po posiłku oraz wszystkim chcącym zadbać o swoje zdrowie.

Znacie? Lubicie?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>