Główne menu

Gdy śpisz…głośno

W trakcie snu nasze ciała nie tylko się regenerują, ale odreagowują stresy. Gdy wewnętrzne napięcie jest zbyt silne, czego często sobie nie uświadamiamy, uruchamiają się pewne mechanizmy obronne. Niektórzy zamiast spać spokojnie, chrapią, inni zgrzytają zębami, jeszcze inni lunatykują lub mlaskają. Konsekwencje niestety są przykre: zmęczenie tuż po przebudzeniu, ból głowy,bóle pleców, karku, napięcie w mięśniach.

Zgrzytanie zębami w trakcie snu

Budzisz się z bólem głowy, Twoje mięśnie sprawiają wrażenie, jakbyś nocą biegła w maratonie, boli cię głowa…Gdy jesz, zauważasz, że Twoje zęby są nadwrażliwe na zimno i ciepło. Przyczyną Twoich problemów może być zgrzytanie zębami, czyli bruksizm, nawykowe i niekontrolowane zaciskanie zębów. Szacuje się, że na przypadłość tę może chorować już co druga osoba, częściej problem mają kobiety niż mężczyźni. Na zgrzytanie zębami skarżą się zazwyczaj partnerzy osób między 25 a 38 rokiem życia, przypadłość tę obserwuje się również u dzieci. Sprzyja mu zakażenie pasożytami układ pokarmowego.

śpisz

Podczas zgrzytania zębami dochodzi do nadmiernego napinania szczęki, tak mocno, że może dojść do pęknięcia szkliwa zębów. Ten uścisk jest nieporównywalny z tym, do którego dochodzi w trakcie jedzenia. Szacuje się, że siła ta może być nawet trzy razy większa.

Przyczyna? Nadmierny stres, często nieuświadomiony, „nieprzetrawiony”, taki, który odcisnął potężne piętno na psychice. Najczęściej dotyczy osób, które w ciągu dnia są opanowane, wszystko kontrolują, nie poddają się emocjom.

Inni na bieżąco rozładowują frustracje, a Ty studzisz wzburzenie? To dobrze i źle…bo najprawdopodobniej przetrawisz wszystko w nocy….dosłownie i w przenośni, zjadając na stresie własne zęby.

Zgrzytaniu zębami sprzyjają również wady zgryzu, źle założone plomby i wszystko to, co może w ustach przeszkadzać.

Bruksizm należy leczyć, bo notoryczne zgrzytanie zębami prowadzi do rozchwiana zębów w szczęce, starcia szkliwa, zmian zapalnych. Często konsekwencją są przewlekłe bóle głowy, mylone z migreną. W przypadku podejrzenia zgrzytania zębami należy udać się do stomatologa, który oceni stan zębów oraz dobierze specjalną szynę, która je uchroni przed uszkodzeniami i będzie działała relaksująco.

Inne sposoby?

  • joga twarzy,
  • masowanie karku, żuchwy, wyczuwanie punktów napięcia i rozmasowywanie ich,
  • gdy zauważysz w ciągu dnia napięcie w żuchwie – szybkie zamykanie i otwieranie ust,
  • nie żuj gumy,
  • unikaj jedzenia twardych rzeczy.

Bruksizm to schorzenie psychosomatyczne.

Chrapanie u kobiet

Chrapanie jest często tematem żartów. Tymczasem nie należy go ignorować, bo głośne lub ciche „dudnienie” uniemożliwia zdrowy sen i regenerację.  Jest przyczyną zmęczenia po przebudzeniu, bóli głowy. Poza tym u kobiet urasta to rangi problemu „estetycznego”. Nierzadko chrapiąca kobieta obawia się zasnąć, by nie zacząć chrapać. To może w niektórych przypadkach prowadzić do wtórnego problemu – bezsenności.

Po trzydziestce chrapie co 15 kobieta, a po 60-ste już 40% pań. O ile męskie chrapanie jest akceptowane, o tyle damskie wprawia w zdumienie. Daleko mu bowiem do damskiej subtelności i delikatności. Kobieta może tak bardzo przejąć się swoją przypadłością, że będzie unikać wspólnego spania z mężczyzną, a jej poczucie własnej wartości drastycznie spadnie.

Często z chrapaniem kobiet mają również problem…mężczyźni, u których chrapiąca partnerka traci w oczach. Brytyjskie Towarzystwo Badań nad Zaburzeniami Snu potwierdziło, że ponad 60% par kochałoby się częściej, gdyby partner przestał chrapać. Co ciekawe co czwarta osoba uważa, że chrapanie jest przyczyną końca jej życia erotycznego.

Chrapanie warto leczyć, bo nieleczone schorzenie skutkuje pojawieniem się bezdechów śródsennych, czyli krótkich odcinków w trakcie nocy, podczas których nie oddychamy. Dochodzi do niedotleniania, które jest szczególnie groźne, jeśli współistnieje z takimi chorobami, jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze i niewydolność serca.

Jak zapomnieć o nocnym chrapaniu? Przede wszystkim wato pomyśleć o zmianie stylu życia, unikanie używek (papierosów i alkoholu), warto ustabilizować wagę oraz unikać nadmiernego spożywania leków nasennych. Jeśli zmiana stylu życia nie wystarczy, warto udać się do specjalisty.

Mlaskanie podczas snu

W trakcie snu niektórym zdarzają się epizody mlaskania. Może to brzmieć ciekawie, kiedy w trakcie snu wydajesz dźwięki podobne do bardzo ekspresyjnego jedzenia.

Lekarze nie maja wątpliwości, że niekontrolowane mlaskanie występuje na tle nerwowym.

Jak z nim zawalczyć? Podobnie jak ze zgrzytaniem zębów – zadbać o skuteczne redukowanie stresu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>