Inf. prasowa Sposoby zdobycia e-recepty online – czy znasz je wszystkie?
E-recepta to część rozbudowanego systemu informatycznego koordynowanego przez Ministerstwa Zdrowia. Weszła w życie z początkiem stycznia 2020 roku i w ostatnim możliwym momencie zrewolucjonizowała system opieki zdrowotnej w Polsce. E-receptę można uzyskać nie tylko w ramach POZ, ale i w wyniku prywatnej konsultacji online – wówczas określa się ją e-receptą od lekarza online. Jak ją zdobyć?
Recepta papierowa kontra e-recepta
Ponieważ z e-recept korzystamy dopiero od nieco ponad roku, to zapewne każdy z nas dobrze pamięta papierowe wersje tych lekarskich dokumentów. Trudno zaprzeczyć faktom: były stosunkowo uciążliwe – jeśli się zgubiły, leki (ale i sposób dawkowania) przepadły. Farmaceuta w aptece często miał problem z rozszyfrowaniem nieczytelnego charakterem pisma lekarza. Problematyczny był też sam sposób ich pozyskania: w przypadku np. konieczności przepisu lekarza na lek otrzymywany stale czy receptę na antykoncepcję, koniecznym było stanie w kolejce w przychodni – co gorsza – wśród wszelkich obecnych tam patogenów. Ryzyko, że zdrowy pacjent złapie zaraźliwą infekcję w przychodni, było wielce prawdopodobne. Podobnie pozbawione sensu było tworzenie „sztucznego tłumu”, idąc do lekarza „tylko po receptę”.
Ku uciesze wszystkich interesantów (pacjentów, lekarzy i farmaceutów), te czasy mamy już za sobą. Zasadność wprowadzenia e-recept zweryfikowała dodatkowo pandemia COVID-19 i związany z nią kryzys służby zdrowia. Co więcej, dzięki digitalizacji recept, Polska może stanąć wśród krajów, które także szczycą się postępem w tej dziedzinie. System elektronicznych recept dostępny jest w takich państwach, jak Włochy, Anglia, Belgia czy Grecja, choć pionierem są kraje skandynawskie. Warto w tym miejscu nadmienić, że wprowadzenie systemu elektronicznej recepty jest jednym z celów strategicznych wspólnoty, w myśl którego wszyscy obywatele Unii będą mogli korzystać z międzynarodowego systemu opieki zdrowotnej w dowolnym kraju UE.
Recepta przez internet – jak to zrobić?
Zgodnie z zaleceniami Ministra Zdrowia, od stycznia 2020 roku wszyscy lekarze są zobowiązani do wystawiania e-recept, a każda apteka do ich realizacji. Dotyczy to zarówno lekarzy działających w ramach Funduszu, jak i tych, którzy świadczą usługi lekarskie w ramach wizyt prywatnych. Receptę wystawi też lekarz współpracujący z platformami realizującymi e-konsultacje lekarskie i e-recepty online, np. takimi jak Nasza Recepta. W przypadku konsultacji lekarskich przez internet nie ma znaczenia pora dnia, dzień tygodnia czy obecnie trwający dzień wolny od pracy, co nabiera szczególnego znaczenia np. w przypadku konieczności zażycia antykoncepcji awaryjnej. Jeśli lekarz na podstawie weryfikacji formularza na stronie portalu uzna zasadność wypisania recepty na antykoncepcję online, zrobi to w przeciągu kilkunastu minut.
Jak zamówić receptę przez internet?
Proces zamawiania e-recepty online zamyka się w 3 prostych krokach:
- Pacjent kontaktuje się z lekarzem za pośrednictwem portalu. Poprzez wypełnienie formularza kontaktowego, podaje podstawowe informacje np. takie jak: zażywane leki, uczulenia, ewentualna ciąża.
- Pacjent w wyniku weryfikacji przez lekarza zasadności wypisania e-recepty online, dostaje SMS-em 4-cyfrowy kod. Gdzie sprawdzić e-receptę? Standardowo, czyli zupełnie w ten sam sposób, jak w przypadku e-recept wystawionych przez lekarza POZ: na Internetowym Koncie Pacjenta.
- Aby zrealizować e-receptę, pacjent udaje się do dowolnej apteki, gdzie podaje kod oraz PESEL osoby, na którą wystawiono dokument.
Zostaw komentarz