Główne menu

Materiał partnera
Sprzęt do wszystkich dyscyplin: guma do ćwiczeń

Pewne umiejętności są niezbędne w absolutnie każdej dyscyplinie sportu: koordynacja i elastyczność. Ich wykształcenie wymaga na szczęście tylko czasu, a nie kosztownego sprzętu. Wielu osobom, które uprawiają sport na poziomie wysokim, ale ciągle amatorskim, wystarczy najzwyklejsza guma do ćwiczeń.

Prosta, ale skuteczna

Trudno sobie wyobrazić prostszy sprzęt niż guma do ćwiczeń. Gdyby przyjrzeć się je od strony technicznej, to oczywiście okazałoby się, że guma wcale taka prosta nie jest, natomiast nadal pozostaje jednym z najtańszych i najskuteczniejszych przyrządów. Jej skuteczność polega na całkowicie kontrolowanym oporze, możliwości zastosowania do wielu różnych ćwiczeń oraz – no cóż – bezawaryjność. To jedno z tych narzędzi treningowych, które zawsze spełniają swoją funkcję, a które przy okazji nie wymagają specjalnego przeszkolenia technicznego.

Siła, elastyczność, koordynacja

Gumy do ćwiczeń pozwalają wytrenować podstawową siłę. Trzeba jednak przyznać, że dość szybko ich opór przestaje być wystarczający, żeby mówić o ćwiczeniach oporowych. Wtedy jednak zaczyna się trenować technikę – stosunkowo nieduży opór wymusza dokładniejsze powtarzanie ćwiczeń, ale przy okazji pozwala też samodzielnie wychwycić pewne niedoskonałości ruchów oraz je korygować. Ćwiczenia z gumą dają natychmiastowy feedback, a dzięki niedużemu obciążeniu łatwo można te niedoskonałości korygować. Ponieważ guma zasadniczo nie narzuca toru ruchu, pozwala też wypracować koordynację oraz przeprowadzać we własnym zakresie eksperymenty z kosmetycznymi zmianami czy to zakresu, czy kierunku ruchu.

Więcej dla całego ciała

Problem z treningami rozpisanymi pod jeden konkretny rodzaj aktywności polega na tym, że skupiają się one tylko na pojedynczych aspektach sprawności fizycznej: w piłce nożnej zwinności, w kulturystyce – siły, w kolarstwie – wytrzymałości. Wszędzie jednak trzeba wykazać się dużą elastycznością i wysokim poziomem sprawności ogólnej. Guma do ćwiczeń pozwala właśnie na taki równomierny rozwój, jednocześnie nie wymagając większych nakładów energii czy czasu. Jest to element, który można łatwo wprowadzić do podstawowych treningów, żeby po prostu zwiększyć ich skuteczność.

Oczywiście – trzeba odpowiednio dobrać same ćwiczenia, a do nich mieć właściwą gumę (zarówno jeśli chodzi o typ, jak i siłę napięcia), ale generalnie jest to najtańsza ze wszystkich skutecznych metod poprawy ogólnej sprawności w przypadku treningów ukierunkowanych na konkretną dyscyplinę sportu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>