Inf. prasowa Gdy stopa woła o pomoc – 5 sygnałów, których nie wolno lekceważyć
Leonardo da Vinci powiedział, że stopa ludzka jest machiną o mistrzowskiej konstrukcji i dziełem sztuki. Z dwoma blokami ścięgien, ze śródstopiem i stępem, palcami, mięśniami, połączona zespołem stawów, więzadeł i powięzi, stanowi dla nas oparcie każdego dnia. Niestety, okazuje się, że nawet tak mocno skonstruowany mechanizm nie jest doskonały – mimo, iż poszczególne elementy stopy mocno współpracują ze sobą, czasami nie są w stanie same poradzić sobie z obciążeniami, zmęczeniem organizmu, atakującymi je dolegliwościami. Nic dziwnego – to przecież najbardziej eksploatowana część naszego ciała.
Gdy coś złego dzieje się z naszym zdrowiem, poszczególne elementy naszego ciała reagują. Mówią, wołają, a niekiedy nawet krzyczą: zrób coś, zanim będzie źle! Nie inaczej jest ze stopami – one również wysyłają sygnały ostrzegawcze, na które nie możemy pozostać obojętni. Jakie to sygnały?
Ból
Zdecydowanie najczęściej pojawiający się objaw. Jeśli ból utrzymuje się i wciąż przybiera na sile, a przyczyny nie widać „gołym okiem”, może to świadczyć m.in. o zmianach cukrzycowych, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zapaleniu ścięgna, złamaniu kości śródstopia, czy też schorzeniach kręgosłupa. W takich przypadkach najlepiej nie czekać i skorzystać z konsultacji lekarskiej.
Czasami ból stopy może się wiązać z dolegliwościami o nieco mniejszym kalibrze, aczkolwiek równie uciążliwymi. Pojawiają się one m.in. na skutek noszenia nieodpowiedniego obuwia lub płaskostopia. Zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku (nierzadko są ze sobą powiązane) najczęściej cierpią palce oraz śródstopie, a w konsekwencji mogą pojawić się haluksy – choroba zwyrodnieniowa prowadząca nie tylko do zwiększającego się bólu, ale również nieestetycznych zniekształceń (koślawy paluch). Tutaj najlepiej zainwestować nie tylko w nowe, wygodne obuwie, ale również w specjalną wkładkę do butów i aparat ortopedyczny, który przyniesie ulgę w chodzeniu oraz przywróci palcom pierwotny wygląd. Specjaliści polecają m.in. HalluPro – zaawansowany mechanizm antyhaluksowy, który stabilizuje śródstopie, stawy i kości, hamuje występowanie stanów bólowych oraz przywraca właściwe ułożenie palców.
Zaburzenia czucia
Oprócz bólu, sygnałem, którego nie należy ignorować, jest zaburzenie czucia w stopach. Może towarzyszyć temu drętwienie i mrowienie, ciężkość stóp (szczególnie podczas chodzenia), uczucie paraliżu. Prawdopodobne jest, że w takich przypadkach lekarz rozpocznie diagnozowanie od sprawdzenia stanu kręgosłupa – nieraz okazuje się bowiem, że „sprawcą” jest dyskopatia lub zmiany zwyrodnieniowe. Inna przyczyna to np. uszkodzenie układu nerwowego w obszarze kończy dolnych, co z kolei wskazuje na cukrzycę lub nadużywanie alkoholu.
Lodowate stopy
Kolejny, charakterystyczny dla stóp objaw dotyczy głównie pań i jest najczęściej związany ze zmianami tarczycowymi. W wyniku niedoboru hormonów warunkujących prawidłowe funkcjonowanie organizmu pojawiają się zaburzenia m.in. ciepłoty ciała. Inne przyczyny to np. problemy z układem krążenia, anemia, czy cukrzyca. Jeśli nie pomagają masaże, kąpiele naprzemienne, ćwiczenia (np. wspięcie na palcach), dieta bogata w magnez i żelazo i stopy wciąż pozostają zimne, warto udać się do lekarza celem zdiagnozowania dolegliwości.
Pęcherze i przebarwienia skóry
Pojawienie się niewielkich pęcherzy lub zaczerwienionych miejsc nie świadczy jeszcze o problemie zdrowotnym. Jeśli jednak objawy te cały czas się utrzymują, a do tego dochodzi również suchość, rogowacenie i złuszczanie się naskórka, może to oznaczać grzybicę stóp. Rozwija się ona najczęściej pomiędzy palcami, ale może rozprzestrzeniać się dalej. W łagodniejszych przypadkach wystarczy częste mycie stóp, a także moczenie ich w grzybobójczej mieszance wody utlenionej z sodą oczyszczoną. Jeśli to nie pomoże, konieczne będzie leczenie farmakologiczne.
Z kolei jeśli palce najpierw bledną, później ulegają zasinieniu, a na końcu stają się czerwone, to znak, że może rozwijać się choroba Raynauda – jest ona związana ze skurczem naczyń krwionośnych w obszarze palców u stóp i dotyczy przeważnie kobiet. Narażone są na nią w szczególności osoby, u których zdiagnozowano fibromialgię, nadciśnienie płucne, białaczkę, chłoniaka, mononukleozę zakaźną, wirusowe zapalenie wątroby typu B i C, zapalenie wsierdzia lub chorobę z Lyme. Istotne znaczenie w leczeniu choroby ma unikanie zimna, palenia papierosów, napojów z kofeiną, odstawienie antykoncepcji doustnej oraz leków, które powodują skurcze naczyń krwionośnych. W ciężkich przypadkach stosuje się farmakoterapię.
Obrzęki
Tak naprawdę obrzęki mogą się pojawić w każdym wieku, a ich przyczyną są głównie dysfunkcje w odpływie limfy lub niewydolność żylna. Obrzęk limfatyczny powstaje najczęściej w okolicy kostki oraz w obrębie przodostopia. W początkowym etapie nie występuje stale – zwykle zanika przy unoszeniu nogi. Ma również charakter sezonowy – pojawia się latem, natomiast zimą ustępuje. Nieleczony przyjmuje postać stałą, wpływając również na stan skóry – staje się ona grubsza, twardsza i bardziej zaróżowiona. W kolejnym etapie powstają na niej wgłębienia podobne do cellulitu. W następnym stadium stopa zniekształca się, przypominając kopyta bawołu. Paznokcie stają się łamliwe, pojawia się na nich żółtawe zabarwienie, w ostateczności wypadają. Noga kształtem zaczyna przypominać tę u słonia, co w dużym stopniu utrudnia chodzenie.
Objawy obrzęku w niewydolności żylnej zależą od rodzaju niewydolności – może być ona nagła lub przewlekła. W pierwszym przypadku tworzy się zakrzepica żylna, która często jest następstwem żylaków. Tutaj obrzęk pojawia się rzadko, w przeciwieństwie do przewlekłej niewydolności żylnej.
Przy obrzękach warto postawić na dietę ograniczającą spożycie soli, stosować maści lub żele (np. z diosminą, czy heparyną), unikać palenia tytoniu. Przy przewlekłej niewydolności żylnej sprawdza się terapia uciskowa (kompresoterapia). Przy zakrzepicy żylnej niezmiernie istotna jest profilaktyka polegająca na stosowaniu podskórnych zastrzyków z heparyny, zastosowaniu pończoch przeciwzakrzepowych. Z kolei przy obrzęku limfatycznym lekarze stosują m.in. drenaż limfatyczny, terapię uciskową, rehabilitację oraz leki zmniejszające obrzęki.
Poza wyżej wymienionymi przypadkami, stopę mogą dotykać również inne przypadłości, np. zanikanie włosków na palcach, nienaturalnie wygięte paznokcie, skurcze, utrzymujący się, nieświeży zapach. Wszystkie wymagają uwagi oraz podjęcia kroków już w momencie ich zauważenia – wczesne rozpoznanie objawów jest kluczowe dla przebiegu całego leczenia.
Warto również samemu podjąć działania, które mogą wpłynąć pozytywnie na kondycję stóp, np. nosić wygodne, przepuszczające powietrze obuwie, wykonywać ćwiczenia wzmacniające stopy i poprawiające krążenie (np. na stawy skokowe, piętę Achillesa, uciskać opuszki palców), udać się na masaż stóp, stosować kąpiele: z solą i sodą na zmiękczenie naskórka i skóry pięt, odżywcze – z miodem, ziołami, cytryną. W pielęgnacji stóp sprawdzą się również kosmetyki peelingujące lub domowe peelingi z soli morskiej, cukru i cynamonu.
Nie bez powodu mówi się, że stopy są miarą zdrowia, dlatego dbajmy o nie, obserwujmy je i chrońmy jak najlepiej.
8 komentarzy
Czasem bolały mnie stopy, okropne uczucie. Tak samo czasem miałam obrzęki, ale jedno i drugie to dlatego, że naprawdę dużo chodziłam i czasem miałam nieodpowiednie buty. Jak cierpią stopy, to i całe ciało w moim przypadku. Fajny wpis.
Ja muszę mieć wygodne buty, bez nich po prostu nie da rady
Z czasem moje stopy stały się bardzo wymagające, w szpilkach ledwie wytrzymuję, trudno dobrać buty, w których czuję się komfortowo. Zastanawiałyśmy się z koleżanką dlaczego tak się dzieje i doszłyśmy do wniosku, że w sumie ważymy więcej niż kiedyś i nasze stopy są teraz bardziej obciążone. Jest jeszcze jedna „atrakcja”, o której nie wspominasz – odciski 🙂
No tak…odciski, opuchnięte stopy….sporo tego
Ważną sprawę poruszasz. Nasz organizm jest tak złożony, że czasem mała jakaś sprawa może okazać się czymś poważnym. Dlatego trzeba siebie obserwować i działać jak coś nas niepokoi bardzo.
Tak, to prawda. Dopiero w przyszłym tygodniu więcej będę wiedział w sprawie Rodzicielki.
Pozdrawiam!
Jestem takiego samego zdania. Obserwujemy i reagujmy.
Ja od dzieciństwa mam problemy z krążeniem i zawsze lodowate stopy.
Ja chyba też mam podobnie…