Główne menu

Stopy to podstawa – zadbaj o nie dzisiaj, by uniknąć problemów jutro

Swoim stopom nie zawsze poświęcamy tak wiele uwagi jak na to zasługują. Owszem, pielęgnujemy je, robimy pedicure, od czasu do czasu fundujemy im relaksujący masaż, ale tak na dobrą sprawę na poważnie zaczynamy dbać o stopy, dopiero wtedy, gdy pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. A przecież całe nasze ciało opiera się na stopach. Dosłownie. To dzięki nim stoimy, chodzimy, utrzymujemy równowagę, odbieramy przeróżne bodźce. Dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia warto więc pomyśleć o stopach, zanim to one boleśnie dadzą nam do zrozumienia, że coś jest z nimi nie tak.

Zimno, coraz zimniej

„Ależ ty masz zimne nogi!” – pewnie wielu z Was zdarzyło się to usłyszeć. Tylko czy wiecznie chłodne stopy to powód do zmartwień? I tak, i nie.

Stopy

Nasze ciało po prostu nie lubi zbyt niskich temperatur. W chwilach takiego zagrożenia, „sztab kryzysowy” w organizmie zarządza, by w pierwszym rzędzie zatroszczyć się o organy strategiczne. Stopy do tej grupy się nie zaliczają, bo z punktu widzenia życia czy zdrowia, kończyny dolne i górne są mniej ważne od narządów wewnętrznych – bez nogi przeżyjemy, bez serca będzie raczej trudno.

Dlatego gdy jest nam zimno, organizm pompuje krew przede wszystkim do brzucha i klatki piersiowej, natomiast dostawy energii dla stóp i dłoni są mocno okrojone. Zimne stopy mogą więc być tylko fizjologiczną reakcją na niskie temperatury. Ale mogą też świadczyć o chorobach. Najczęściej tej przypadłości przypisuje się kłopoty z układem krążenia, choć to tylko jedna z możliwości.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>