Storczyk nie kwitnie – dlaczego?
Storczyki to piękne kwiaty. Bardzo popularne, ale i też tajemnicze. Możemy mieć na parapecie kilka egzemplarzy i tylko jeden z nich będzie pięknie kwitł, a pozostałe nie. Lub na odwrót. Wszystkie będą dawały kwiaty, a jeden nie, mimo takiej samej pielęgnacji. Od czego to zależy. I dlaczego storczyk nie kwitnie.
Dlaczego storczyk po przekwitnięciu nie chce ponownie zakwitnąć?
Storczyki różnią się w zależności od gatunku. Przechodzą w fazę spoczynku oraz aktywnego kwitnienia. Ich wzrost i kwitnienie uzależnione jest od warunków, jakie im zapewniamy – poziomu nasłonecznienia, wilgotności oraz nawożenia.
- Nieodpowiednie światło – zarówno zbyt dużo słońca, jak i za mało zatrzyma kwitnienie storczyka. Najlepsza ekspozycja to wschodnia i południowa. Za mało światła to główny czynnik, który sprawia, że storczyk nie kwitnie. Z kolei bezpośrednie wyeksponowanie na promienie słoneczne również nie będzie najlepszym pomysłem. Storczyk potrzebuje bowiem rozproszonego światła.
- Złe podlewanie – storczyki najlepiej podlewać raz na tydzień (latem) lub raz na dwa tygodnie (zimą), zanurzając korzenie w wodzie. Wystarczy wstawić doniczkę ze storczykiem na kilkanaście-kilkadziesiąt minut (do 30 minut) do miski z wodą – minimum do ¾ jej wysokości. Najlepiej podlewać, wtedy, kiedy roślina chce wody. A chce wody, gdy doniczka jest lekka, korzenie są jasne, srebrne lub szare, nie ma na ścianach doniczki wody, ani kropelek rosy.
- Brak nawożenia – dostarczaj storczykom cennych składników pokarmowych poprzez nawożenie raz na trzy-cztery tygodnie (od marca do października). Nie stosuj aplikatorów ani pałeczek, bo mają zły wpływ na korzenie. W trakcie kwitnienia stosuj nawóz na kwitnienie, w okresie bez kwiatów zaleca się nawóz z przewagą azotu. W okresie zimy zmniejsz częstotliwość nawożenia, niektóre szkoły mówią, żeby w ogóle nie nawozić rośliny w okresie od listopada do lutego. Dlaczego? Bo roślina przechodzi w stan spoczynku i nie jest w stanie skorzystać z nawozu.
- Przeciągi – niestety storczykom nie służą przeciągi, zwłaszcza powiew zimnego powietrza, który sprawia, że kwiat przestanie kwitnąć.
- Brak przesadzania – storczyki należy również przesadzać, gdy korzenie wypełnią całą doniczkę. Najlepiej robić to na wiosnę, ostrożnie, bez nadmiernego ruszania korzeni, czego storczyki wyjątkowo nie lubią. Przesadzamy storczyka na pewno po upływie 2-3 lat.
Obejrzyj dokładnie roślinę
Storczyk może nie kwitnąć z powodu chorób, czy innych problemów. Stąd zanim kupimy swój okaz, warto go dobrze obejrzeć. Na liściach nie powinno być plam, ani podejrzanych uszkodzeń, przebarwień. Korzenie powinny być zdrowe, jędrne, najlepiej zielone lub srebrne.
O czym pamiętać?
Nie obcinaj zielonych pędów, z których wyrastały kwiaty, storczyk często po przekwitnięciu wypuszcza z nich nowe kiełki lub pędy. Usuwamy tylko suche pędy.
Gdy storczyk długo nie chce kwitnąć, przestaw go w miejsce, w którym będzie miał lepsze światło. Dodatkowo pobudzić do kwitnięcia może również zmiana miejsca na chłodniejsze.
Jeśli stosujemy osłonkę, powinna być ona większa,szersza o około 2 centymetry od doniczki, w której znajduje się storczyk. Dzięki temu zadbamy o lepszą cyrkulację powietrza i o przesychanie podłoża.
Moczymy storczyki w miękkiej wodzie – idealnie do tego nada się deszczówka, ewentualnie woda przegotowana.
Zostaw komentarz