Główne menu

Studia online – czy to dobry pomysł?

Dzisiaj istnieje mnóstwo możliwości nauki. Żeby się kształcić, wystarczą tylko chęci. Jedną z form zdobywania wiedzy są studia online. Od razu pojawia się pytanie – czy studiowanie przez internet to dobre rozwiązanie? A może niekoniecznie?

Studia online

Studiowanie dla studiowania?

Niektórzy studiują tylko po to, żeby mieć wyższe wykształcenie. Wtedy płacą i wymagają. Tak to wygląda w praktyce. Studia online wydają się dla nich najlepszą opcją, bo można wybrać wiele uczelni w kraju. Nie trzeba się przeprowadzać czy szukać uczeni blisko miejsca zamieszkania, żeby do niej dojeżdżać. Wszystko odbywa się wygodnie i w nieskomplikowany sposób.

Często także w dogodnych dla studenta godzinach.

Studia online zapewniają wszystkie korzyści wynikające ze studiowania – w tym legitymację studencką i możliwość ubiegania się o stypendia.

Czy jednak studiowanie przez internet to opcja tylko dla tych, którzy chcą mieć „papier”? Oczywiście niekoniecznie. To rozwiązanie również dla osób, które planują się przebranżowić. Nie mają warunków – czasu ani pieniędzy – do studiowania w klasycznym, stacjonarnym wydaniu.

Wiele osób wybiera studia internetowe również wtedy, kiedy pragnie zdobyć nowe kompetencje, interesuje się danym tematem i chce go zgłębiać.

Niekoniecznie jest to decyzja wynikająca z chęci zdobycia wyższego wykształcenia, ale pasja do danego tematu, kończąca się otrzymaniem kolejnego tytułu magistra.

Studia online. Nie każdy kierunek

Choć dużo uczelni oferuje studia online, to nie na każdej mamy taką opcję. Warto o tym pamiętać. Ponadto w trybie „przez internet” nie jesteśmy w stanie studiować wszystkiego. Niektóre studia prowadzone są tylko w murach
uczelni.

Wygoda

Studia online nie muszą być gorsze od studiów stacjonarnych. Oczywiście o ile umiemy się skupić w warunkach domowych, usunąć rozpraszacze i potrafimy się zmotywować do systematycznej nauki.

W takim układzie studiowanie online jest wygodne i praktyczne. Idealne dla osób mających dzieci, pracę i mnóstwo obowiązków z tym związanych. Studia w tym wydaniu pozwalają bowiem na naukę w wolnych chwilach, na
zdobywanie wiedzy i doświadczeń w najdogodniejszej formie.

Studia online. Jak to wygląda?

Żeby studiować przez internet, potrzebujemy dostępu do komputera i internetu.

Zajęcia odbywają się w czasie rzeczywistym, najczęściej w trakcie weekendu.

Niektóre uczelnie stosują też inne rozwiązanie – przekazują studentom dostęp do materiałów, nagrań, które można sobie w dowolnym momencie odtworzyć.

Program studiów online jest taki sam jak studiów niestacjonarnych (zaocznych).

Większa samodzielność

Studia online wymagają większej samodzielności – poszukiwania materiałów, analizowania treści. Niezbędna jest ponadto determinacja, systematyczność i konsekwencja.

Co do zasady stacjonarnie jest pod tym względem łatwiej, przynajmniej dla większości osób. Mamy lepszy dostęp do wykładowców, łatwiej można komunikować się z innymi studentami, wymieniać doświadczeniami, itd.

Nikt Cię na egzaminach nie przypilnuje

Trzeba jednak wiedzieć, po co się to robi. I czego się chce – wiedzy, papierka? Czy może jednego i drugiego?

Niekiedy studiowanie online to opcja tak naprawdę hybrydowa – zajęcia prowadzone są online i stacjonarnie, innym razem nauka odbywa się tylko online i nawet egzaminy są przeprowadzane w ten sposób.

W tym ostatnim wydaniu aż prosi się o komentarz. Gdy egzamin zdajemy w domu, nikt nas nie pilnuje, wtedy…niestety łatwo się pokusić o ściąganie.

Można skończyć studia, naprawdę niewiele umiejąc. I trzeba mieć tego świadomość. Bo dla jednych to plus, dla innych ogromny minus. Wszystko zależy od tego, po co nam studia…i jak do kształcenia podchodzimy.

Dyplom niczym się nie różni?

Po studiach online otrzymuje się dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych, który niczym się nie różni. Nie ma na nim informacji, że były to studia prowadzone przez internet. Mając na uwadze to, jak mogły wyglądać egzaminy
na studiach internetowych, to komentarz chyba staje się zbędny.

Z drugiej strony również podczas studiów stacjonarnych zdarzają się różne sytuacje. I nie zawsze ocenianie studentów jest sprawiedliwe.

Jak to zatem w życiu bywa – zanim zdecydujemy się poświęcić na coś czas i pieniądze – zastanówmy się, po co to robimy i co to właściwie nam da. Koniec końców liczy się bowiem wiedza i umiejętności. Studia online mogą być wielką szansą, ale również stratą czasu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>