Stwardnienie rozsiane objawy, które pojawiają się u kobiet po 30
„Stwardnienie rozsiane” brzmi jak wyrok. Diagnoza potrafi mocno zatrząść wewnętrznym światem. I choć choroby nie da się wyleczyć, to znamy całkiem sporo sposobów walki z nią. Kluczowe, jak w wielu chorobach, jest szybkie rozpoznanie. Oto, jakie stwardnienie rozsiane objawy ma i dlaczego pojawia się najczęściej po 20 do 40 roku życia, częściej u kobiet niż u mężczyzn?
Czym jest stwardnienie rozsiane?
Stwardnienie rozsiane (inaczej SM, sclerosis multiplex) to choroba układu nerwowego o charakterze zapalnym, która postępuje przez lata. Charakterystyczne dla niej są rozwlekłe zmiany w mózgu i układzie nerwowym. Dochodzi do zniszczenia osłonek mielinowych włókien nerwowych.
Stwardnienie rozsiane daje okresy remisji i nawroty, tak zwane rzuty. Niestety może prowadzić do niepełnosprawności.
Nie jest znana przyczyna powstawania choroby. Przyjmuje się, że u źródła mogą leżeć zaburzona immunologia, czynniki genetyczne i środowiskowe. Stwardnienie rozsiane zalicza się do tak zwanych chorób z autoagresji. Innymi słowy organizm atakuje sam siebie, z niewiadomych powodów.
Niektóre badania pokazały, że istnieją czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania – choroby jelit, niedobór witaminy D, cukrzyca typu 1, palenie papierosów i choroby tarczycy.
Jak często występuje stwardnienie rozsiane?
Choroba uaktywnia się zazwyczaj u osób między 20 a 40 rokiem życia, dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Według National Multiple Sclerosis Society (NMSS) choroba może wystąpić też u dzieci i seniorów. Wczesne występowanie objawów zazwyczaj wiąże się z gorszymi rokowaniami i szybszym postępowaniem objawów choroby.
Według MS International Federation około 10 % przypadków SM diagnozuje się u dzieci i nastolatków.
Szacuje się, że 30 na 100 tysięcy osób niestety zachoruje na SM.
Jakie są pierwsze objawy SM?
Choroba zaczyna się zazwyczaj od sztywności karku i zaburzeń czucia w obrębie kończyn. W tym obszarze zazwyczaj inaczej doświadcza się bólu, uczucia ciepła i zimna. Pojawia się charakterystyczne kłucie i drętwienie, a także uczucie ciężkości. Można doświadczać też symptomów opisywanych jako coś jak porażenie prądem. Mięśnie się kurczą i są sztywne. Dodatkowo mogą pojawiać się zaparcia, ubytek słuchu i ból twarzy.
Inny charakterystyczny objaw to zaburzenie widzenia, mogą pojawić się mroczki, podwójne widzenie i zawroty głowy.
Osoba chora może czuć się osłabiona, zmęczona, cierpieć na zaburzenia snu.
Jak łatwo ocenić nie są to jednoznaczne objawy. Dość łatwo pomylić je z symptomami innych chorób. W praktyce nie zawsze muszą wskazywać na stwardnienie rozsiane. Warto jednak je skonsultować, udając się do dobrego lekarza.
Stwardnienie rozsiane objawy późniejsze
Gdy choroba się rozwija, pojawiają się niedowłady rąk i nóg, uczucie braku kontroli nad ciałem, zaburzenia czucia i słaba koordynacja ruchowa. W momencie gdy chora osoba chce wykonać ruch, nierzadko pojawia się drżenie kończyny.
Z czasem mogą pojawiać się problemy z utrzymaniem równowagi, tym samym upadki, oczopląsy. Na końcu jest problem z chodzeniem, pojawiają się problemy poznawcze i duży spadek wytrzymałości.
Jak wygląda leczenie?
Niestety na ten moment nie są znane sposoby na wyleczenie choroby. Na szczęście jednak istnieje wiele metod, by spowolnić jej postęp i poprawić sposób funkcjonowania osoby chorej.
Celem jest opóźnienie pogorszenia sprawności, zachowanie jak najdłużej prawidłowego funkcjonowania organizmu, ochrona przed rzutami, zredukowanie ich częstotliwości i czasu trwania. W tym celu konieczna jest współpraca chorego z lekarzem i przyjmowanie zapisanych leków.
Zostaw komentarz