Główne menu

Inf. prasowa
Sucha skóra na głowie osób dorosłych

Problem suchej skóry głowy często towarzyszy chorobom dermatologicznym takim jak łuszczyca, łojotokowe zapalenie skóry i atopowe zapalenie skóry. Zaburzenie funkcji barierowej warstwy rogowej skóry sprawia, że skóra zaczyna się łuszczyć, swędzieć i zmieniać kolor, co stanowi nie tylko problem dermatologiczny, ale także estetyczny. Na początku należy wspólnie z lekarzem ustalić przyczynę problemów ze skórą głowy i wówczas podjąć odpowiednie leczenie.

Problem dermatologiczny i kosmetyczny

Sucha skóra głowy może mieć dwa podłoża a jej pojawienie się może być spowodowane czynnikami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Do tych pierwszych należy brak odpowiedniego odżywienia skóry, co wynika z diety ubogiej w witaminy i minerały, a także niskiej ilości spożywanej codziennie wody. Stosowanie kosmetyków z alkoholem i nadmiarem protein znacząco wysusza głowę, podobnie jak nadmierne używanie suszarki (zwłaszcza wysokich temperatur), eksponowanie na działanie promieni słonecznych i mróz, a także częste mycie głowy z użyciem wody o zbyt wysokiej temperaturze. Spośród czynników wewnętrznych warto zwrócić uwagę na różnorodne występowanie rozlicznych chorób dermatologicznych, którym towarzyszy sucha skóra na głowie, problemy hormonalne (zwłaszcza nadmiar androgenów i testosteronu), czynniki genetyczne oraz naturalne starzenie się organizmu.

Przewlekle utrzymująca się suchość i utrata elastyczności skóry wpływają niekorzystnie na komfort i jakość życia. Sucha skóra głowy jest zatem nie tylko przypadłością dermatologiczną, ale i kosmetyczną oraz estetyczną, ponieważ prócz nieestetycznie wyglądającej skóry głowy dochodzi problem z włosami i utrzymaniem ich w dobrym stanie. Stylizacja włosów przy jednoczesnym problemie suchej skóry głowy może być trudna, ponieważ należy ograniczyć lub praktycznie zrezygnować z korzystania ze wszystkich termourządzeń (lokówki, prostownice, suszarki), a do pielęgnacji wybrać lekkie mgiełki w spray’u i odżywki bez spłukiwania. W lecie i zimie należy nosić okrycie głowy aby uchronić skórę głowy przed działaniem niekorzystnych czynników klimatycznych. Jeśli to możliwe, należy zminimalizować wpływ suchego powietrza na skórę, ponieważ problem suchej skóry głowy bardzo często dotyka osób pracujących w klimatyzowanych pomieszczeniach.

Sucha skóra głowy – objawy i ocena

Do najbardziej charakterystycznych objawów suchej skóry głowy należy przede wszystkim widoczne łuszczenie się skóry, świąd oraz rumień, rzadziej zdarza się, aby towarzyszyło temu uczucie pieczenia lub nawet bólu skóry głowy. Często taka skóra jest lekko zaczerwieniona, może też przybrać nieprzyjemny, szary wygląd. Aby skóra była zdrowa, potrzebuje około 15% nawilżenia warstwy rogowej, w przeciwnym razie enzymy odpowiedzialne za złuszczanie nie są w stanie prawidłowo funkcjonować, co przekłada się na powstanie grubszej warstwy rogowej. Zaczyna ona się łuszczyć i pękać, tworząc widoczne, nieestetycznie wyglądające zmiany. Ocenę stanu skóry na głowie zazwyczaj przeprowadza się w oparciu o kryteria Kligmana:

  • Pierwszy stopień: skóra głowy jest zdrowa i błyszcząca.
  • Drugi stopień: zauważalne są drobne łuski i zbielenie linii, to początek suchej skóry.
  • Trzeci stopień: obecne są małe łuski, przypominające nieco proszek do prania.
  • Czwarty stopień: skóra głowy jest sucha, zaczerwieniona, tworzą się łuski.

Ocenę stanu skóry głowy wykonuje dermatolog lub trycholog, czyli specjalista diagnozowania i leczenia skóry głowy oraz włosów. To właśnie lekarze tych specjalności powinny być pierwszymi osobami, do których skierujemy swoje kroki w poszukiwaniu odpowiedniej terapii.

Sucha skóra na głowie u osób dorosłych

Dobrze zbudowana warstwa rogowa skóry składa się ze ściśle przylegających korneocytów, między którymi znajduje się lipofilowy cement międzykomórkowy (zbudowany z ceramidów, wolnych kwasów tłuszczowych i cholesterolu) odpowiedzialny za hamowanie parowania wody oraz utrzymanie prawidłowego nawilżenia skóry. Zaburzenia pracy cementu międzykomórkowego prowadzą do powstania problemu suchej skóry głowy. Można poprawić uszczelnienie cementu międzykomórkowego, stosując emolienty, np. emulsję na suchą skórę głowy: https://www.emolium.pl/produkty/emulsja-na-sucha-skore-glowy-100-ml/#. Emolienty są wskazane także dla osób codziennie stosujących preparaty wysuszające skórę głowy.

Jeśli problem wynika z czynników zewnętrznych, należy zminimalizować ich wpływ. Dobrym sposobem jest również wzbogacenie diety o cenne dla zdrowia skóry i włosów substancje odżywcze: nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę E, witaminę A, antyoksydanty i komplet witamin z grupy B.

W przypadku czynników wewnętrznych należy dokładnie zbadać przyczynę choroby i podjąć odpowiednie leczenie. Emolienty są rekomendowane w pierwszym etapie leczenia problemów suchej skóry głowy. Jeśli ich użycie nie pomaga choremu, następnym krokiem jest konsultacja z dermatologiem lub trychologiem.

Emolienty – ratunek dla suchej i delikatnej skóry

Tradycyjnie w leczeniu problemów suchej skóry stosuje się glikokortykosterydy, jednak ze względu na możliwość wystąpienia wielu skutków ubocznych coraz więcej dermatologów i kosmetologów zaleca stosowanie emolientów. To preparaty o właściwościach silnie nawilżających, natłuszczających i uelastyczniających skórę. Na przykład wspomniana emulsja Dermocare Emolium dzięki zawartości kompleksu NMF, aminokwasów, hialuronianu sodu, trójglicerydów i phytantriolu hamują odprowadzanie wody ze skóry głowy i silnie natłuszczają warstwę rogową skóry, zapewniając ochronę termiczną oraz niwelując uczucie swędzenia. Warto mieć na uwadze, że w przypadku suchej skóry głowy należy wybrać produkty dostępne do kupienia w aptece, ze specjalnie opracowanych składem, zamiast zwykłych drogeryjnych szamponów i odżywek, które nie są w stanie wyleczyć choroby, lecz jedynie załagodzić jej objawy a czasem je nawet spotęgować.

Sucha skóra głowy a łupież

Jeśli uporczywe swędzenie głowy nie przechodzi mimo stosowania odpowiednich preparatów i zmian w diecie, możliwe, iż przyczyną jest tak zwany suchy łupież. Polega on na zrogowaceniu się warstwy naskórka w postaci białych fragmentów naskórka pozostawiających nieestetycznie ślady na ubraniach. Za przyczynę jego powstania odpowiedzialne są grzyby gatunku Malassezia furfur i Candida. W leczeniu pomocne jest stosowanie dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym oraz dodatkowa suplementacja witaminy B6.

Źródła medyczne:

  • https://repozytorium.ka.edu.pl/bitstream/handle/11315/718/Gozdzialska_Anna_Choroby_oraz_pielegnacja_skory_glowy_i_wlosow_2012.pdf?sequence=1&isAllowed=y
  • http://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_03_42-47.pdf
  • https://www.pum.edu.pl/__data/assets/pdf_file/0018/13266/54-03-08.pdf
  • http://www.czytelniamedyczna.pl/1360,upiez-jako-objaw-jego-etiopatogeneza-leczenie-i-zapobieganie.html

    6 komentarzy

  • Mozaika Rzeczywistości

    Coś niecoś wiem na ten temat z autopsji. Problem o tyle ciężki, bowiem trudniej jest zadbać właśnie o skórę głowy niż np. o skórę rąk.

    Też mam nadzieję na znalezienie czegoś wartego uwagi jeśli o staż chodzi. 🙂

    Pozdrawiam!

  • jotka

    Wiele problemów ze skórą głowy pojawia sie w parze z chorobami lub zażywaniem antybiotyków, często niezbędna jest wizyta u dermatologa, niestety…

  • Jola | Pixel Kolor

    Znam problem z doświadczenia, ale odpukać, nie przekłada się to na kondycje włosów. Może to taka moja natura. Staram się jednak nawilżać od wewnątrz i od zewnątrz.

  • Asia

    Problem suchej skóry głowy dotyczy wielu kobiet. Uwielbiamy suszarki, prostownice. U mnie pojawił się problem odbarwień po namiętnym lecie.
    Porady, jak najbardziej przydatne. Dziękuje

  • Królowa Karo

    Kurcze, nigdy się nie zastanawiałam jak się ma moja skóra głowy. Musze się jej przyjrzeć.

  • WcieniuTrawy

    mój syn ma problemy z sucha skóra głowy nasila się to u niego w sytuacjach dłuższego stresu

    pozdrawiam serdecznie

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>