Główne menu

Suchy meczący kaszel w nocy u dorosłych. Jak sobie pomóc?

Wczesna wiosna to tradycyjnie czas infekcji. Mimo że aura się zmienia i staje się coraz przyjemniejsza, nadal chorujemy. Sprzyjają temu wysokie dobowe wahania temperatur, zimne poranki i wieczory oraz ciepłe dni. Jednym z dotkliwszych objawów infekcji jest suchy męczący kaszel w nocy u dorosłych. Jak sobie z nim radzić?

Kaszel to mechanizm obronny. W sumie oczekiwany. Pozwala bowiem zadbać o czystość układu oddechowego i usunięcie z niego zanieczyszczeń.

suchy meczący kaszel w nocy u dorosłych

Gdy kaszel nie daje Ci spać

Kaszel to jeden z podstawowych objawów towarzyszący przeziębieniu i grypie. Początkowo może być suchy, następnie zmieniać się w produktywny – mokry. Bywa, że nie mija długo po zakończeniu pozostałych objawów infekcji i wtedy mówi się o kaszlu poinfekcyjnym. Taki kaszel może męczyć nas nawet przez dwa -trzy tygodnie. I niewiele można z nim zrobić, tylko próbować łagodzić go objawowo. Innymi słowy – musi po prostu minąć trochę czasu zanim wszystko wróci do normy.

Dlaczego w ogóle pojawia się kaszel?

W trakcie przeziębienia czy grypy dochodzi do nadprodukcji śluzu. W pozycji leżącej śluz spływa po tylnej ściance gardła i wywołuje odruch kaszlu. To dlatego właśnie kaszel w nocy jest szczególnie dotkliwy. Zbierająca się wydzielina podrażnia gardło i utrudnia oddychanie, zapchany nos dodatkowo pogłębia problem.

Generalnie wyróżnia się dwa rodzaje kaszlu – kaszel mokry i kaszel suchy. Kaszel mokry powstaje, gdy podczas kaszlu dochodzi do usunięcia nadmiaru śluzu. Jest to tak zwany kaszel produktywny. Kaszel suchy nie powoduje odkrztuszania śluzu. Jest to tak zwany kaszel nieproduktywny.

Suchy meczący kaszel w nocy u dorosłych. Winne najczęściej wirusy

Suchy kaszel jest najczęściej wywoływany przez wirusy, które prowadzą do przeziębienia lub grypy. Najczęściej przykre objawy choroby trwają tydzień, niekiedy utrzymują się do dwóch tygodni. Z czasem mają jednak charakter samoograniczający się, innymi słowy zanikają – czy stosuje się leki czy nie zazwyczaj trwają. Ewentualne medykamenty pozwalają nieco złagodzić objawy, rzadko usuwają je w pełni.

Niestety po infekcji układ oddechowy potrzebuje czasu, żeby wrócić do normy. Śluzówka dróg oddechowych jest bowiem uszkodzona, wrażliwa i prawie każdy czynnik może spowodować jej podrażnienie, wywołując odruch kaszlu. Problem jest szczególnie dotkliwy zwłaszcza w nocy, gdy gardło jest najbardziej suche.

O ile już w dzień możesz nie kaszleć, to nocą nawet kilkanaście dni po infekcji możesz cierpieć z powodu duszącego, męczącego kaszlu.

Jednak nie tylko. Astma

Jeśli kaszel trwa dłużej niż kilkanaście dni po infekcji, pojawia się systematycznie, regularnie, to warto zastanowić się nad jego prawdziwą przyczyną. Czasami powodem jest bowiem choroba przewlekła, na przykład astma.

Kaszel nocny, zwłaszcza o poranku może być głównym objawem astmy. Nie zawsze jest on suchy, czasami ma charakter produktywny. Astmie towarzyszą też inne objawy takie, jak:

  • duszność,
  • świszczący oddech,
  • ucisk lub ból w klatce piersiowej.

Suchy kaszel w nocy a refluks

Suchy kaszel może być wywoływany przez chorobę refluksową. Na skutek przedostawania się soku żołądkowego do przełyku dochodzi do podrażniania ścianek przełyku, czego skutkiem jest właśnie kaszel.

Chorobie towarzyszą też inne objawy takie, jak zgaga, ból w klatce piersiowej, poczucie, jakby się miało z tyłu gardła guzek. Inne typowe objawy to przewlekła chrypka, trudności z przełykaniem i przewlekły ból gardła.

Suchy meczący kaszel w nocy u dorosłych. Alergia

Suchy kaszel w nocy może być objawem alergii. Często jest wynikiem podrażnienia gardła przez spływającą po nim wydzielinę.

Poza tym Twój organizm może reagować kaszlem na czynniki drażniące, czy alergeny w powietrzu. W takim układzie kaszel jest reakcją obronną zmierzającą do niepozwolenia na wnikanie tych czynników do układu oddechowego.

Pierwsza pomoc na suchy męczący kaszel w nocy u dorosłych

Pierwsza rzeczą, jaką powinniśmy zrobić to podnieść nieco poduszkę lub ustawić nieco wyżej materac w taki sposób, by móc swobodniej oddychać. Położenie się wyżej znacznie ułatwi przepływ powietrza i może nieco zmniejszyć problem z kaszlem. Sprawi, że sen będzie spokojniejszy.

Po drugie sięgnij po miódwiele badań pokazało, że jest on dużo skuteczniejszym środkiem niż sporo popularnych leków na kaszel.

Trzecia kwestia, która znacznie ułatwia nocny odpoczynek to zadbanie o zmniejszenie przekrwienia nosa. Użycie specjalnych środków donosowo ułatwiających oddychanie pozwala udrożnić nos i sprawia, że sen jest spokojniejszy, a kaszel dużo mniej męczy.

Warto zadbać o dobre nawilżenie gardła poprzez systematyczne picie w ciągu dnia. Dobrze sprawdzają się także tabletki, które łagodzą dolegliwości gardła, koją, powlekają gardło, nie pozwalając na jego podrażnienie.

Dobrze zadbać o nawilżacz powietrza. Gdy śpisz, Twoje gardło naturalnie się wysusza. Nie produkujesz tyle śliny co w środku dnia, w konsekwencji tego kaszel może Cię męczyć w szczególny sposób. Nawilżacz powietrza pozwoli nieco spowolnić proces wysuszania śluzówki nocą.

Jeśli masz alergię, unikaj czynników drażniących. Istnieje wiele metod, które sprawdzają się w przypadku alergików (trzymanie zwierząt poza sypialnią, unikanie spania przy otwartym oknie w sezonie alergii, itd.)

Warto walczyć z kaszlem suchym, bo niestety utrudnia on zasypianie, niekorzystnie wpływa na jakość snu, a także negatywnie wpływa na samopoczucie kolejnego dnia – możliwości skupienia uwagi, koncentracji. Jeśli suchy kaszel nie mija, warto udać się do lekarza.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>