Główne menu

Swędząca skóra głowy może sygnalizować…

Swędząca skóra głowy to problem zarówno kobiet jak i mężczyzn. Często jest bagatelizowany, choć gdy nabiera na intensywności, trudno przejść obok niego obojętnie. Zaczynamy wtedy szukać przyczyn tego przykrego dyskomfortu i drążąc temat. Może okazać się, że powodów swędzenia może być całe mnóstwo. Od niekorzystnie działających środków pielęgnacyjnych, przez alergie i trudne w leczeniu choroby przewlekłe.

Swędząca skóra głowy – łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy

Swędząca skóra głowy jest zazwyczaj konsekwencją łupieżu i łojotokowego zapalenia skóry. Objaw ten towarzyszy reakcji zapalnej wynikającej z przerostu drożdży i nadmiernego złuszczania naskórka. Naturalnie żyjące drożdże, gdy znajdują się pod zewnętrzną kontrolą, nie powodują żadnych przykrych konsekwencji. Natomiast kiedy dochodzi do ich rozrostu, pojawia się przykre swędzenie oraz niemiłe objawy, które każą nam sięgać co chwilę dłońmi do głowy.

Swędząca skóra głowy

W przypadku łagodnych zmian pomocne powinny być szampony zawierające selen lub cynk pirytionian, który zmniejsza problem wywoływany przez drożdże, ogranicza też przykre swędzenie. W trudniejszych sytuacjach niezbędny będzie szampon lub maść wypisana przez dermatologa.

Swędząca skóra głowy – łuszczyca

Problem ze swędzącą skórą głowy może wiązać się z przewlekłą immunologiczną chorobą skóry. Np. łuszczycą, która objawia się łuszczącymi, czerwonymi obszarami na skórze. Niestety dotąd nie są znane pełne przyczyny tej choroby. Wiadomo na pewno, że ma ona podłoże genetyczne, czyli jest dziedziczona.

Do kontroli skóry lekarze zazwyczaj zalecają preparaty zawierające kwas salicylowy, dermatolog może zapisać środki działające miejscowo posiadające w składzie kortyzol.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>