Główne menu

Sweter z wełną merino – czy warto kupować?

Pewnie wiele z nas pamięta wełniane swetry sprzed lat. Ciepłe, często piękne, ale mające jedną podstawową wadę: drapiące. Ich noszenie często wywołało dyskomfort. Osoby szczególnie wrażliwe mogły mieć poczucie, że ciągle je coś gryzło. Tego nie dało się nierzadko znieść. Dziś po latach okazuje się, że wełna nie musi gryźć. Może być miękka, przyjemna w dotyku i ciepła! Coraz popularniejsza staje się wełna merino, inaczej wełna z merynosów. Czy warto mieć w szafie sweter z wełną merino?

Sweter z wełną merino

Czas na swetry

Późna jesień i zima to doskonały czas na swetry. Okazuje się, że są one po prostu niezastąpione. Nie tylko
okrywają, chroniąc przed wpływem czynników zewnętrznych. Dają również ciepło. One po prostu grzeją! Ich noszenie w chłodne dni to prawdziwa przyjemność.

Gdy sięgamy po swetry z naturalnych materiałów, to dodatkowo zyskujemy komfort noszenia. Nie ma
syntetycznej tkaniny, która by zapewniała takie warunki jak natura, a także doskonałą ochronę i przewiewność.

Swetry przy tym świetnie wyglądają. Dzisiaj są szalenie modne. Możemy je kupić w ulubionym kolorze,
kroju, długości i szerokości. Jeśli chcemy w sezonie świątecznym, doskonale sprawdzą się mikołajkowe symbole.

Świetnie noszą się kolory czerwone, ciemnozielone, a także białe, w odcieniach złota i swetry ze srebrną nitką.

Swetry mogą mieć okrągły dekolt, dekolt w serek, a także golf – przylegający lub obszerny. Nie ma
problemu z tym, żeby każdy znalazł coś dla siebie.

Swetry z wełną merino – dlaczego takie?

Coraz większą popularnością cieszą się swetry z wełną merino. Czym właściwie jest ten materiał? Wełna merino to materiał pozyskiwany z pewnego gatunku owiec. Mowa o merynosach lub owcach merynosowych. Surowiec ten jest wysoko oceniany i doceniany na całym świecie. Przede wszystkim zapewnia wysoką termoizolacyjność. Tę właściwość wykorzystuje się nie tylko zimą, ale także latem!

Wełna merino zapewnia komfort cieplny w chłodne dni, a latem gwarantuje ochronę przed promieniowaniem UV. Druga zaleta to oddychalność, przepuszczanie powietrza, dzięki temu w praktyce dla użytkownika unikanie nadmiernego pocenia się.

Jest jednak druga strona medalu. Z czasem wełna merino lubi się mechacić, może też zacząć powodować swędzenie, wszystko zależy od jej jakości. U niektórych może wywoływać uczulenie, podrażnienie i
zaczerwienienie skóry. Warto mieć tego świadomość i nie nosić ubrań, na które źle reagujemy. Bo choć
swetry z wełną merynosa zazwyczaj dobrze się noszą, to nie zawsze tak jest.

Jakie właściwości ma wełna z merynosów?

Niewiele osób wie, ale włókno pozyskiwane z runa owiec merynosów jest bardzo cienkie. Może być nawet trzykrotnie cieńsze niż ludzki włos! Jest do tego sprężyste, w przeciwieństwie do grubej i szorstkiej klasycznej wełny. Mimo to wełna z merynosów wyróżnia się niezwykłymi właściwościami: antybakteryjnymi, termicznymi i przepuszczającymi powietrze. Doskonale odprowadza wilgoć. Nie pochłania też nadmiernie zapachów.

Jest także odporna, choć trzeba obchodzić się z nią zgodnie z informacjami na metce produktu. Jak każda wełna, wełna merino ma tendencję do kurczenia. Jednak w jej przypadku ryzyko to jest nieco mniejsze niż w przypadku klasycznej wełny. Stąd sweter z wełny merynosów jest dużo trudniej zniszczyć.

Wystarczy pamiętać, żeby prać go w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Odzież z merynosa pierzemy w pralce z innymi ubraniami, żeby jak najmniej narazić wełnę na otarcia o szorstkie powierzchnie.

Jednak uwaga, ubrania z wełny merino nie potrzebują częstego prania. Dłużej zachowamy je w idealnym stanie, jeśli zrezygnujemy ze zbyt częstego moczenia. Czasami wystarczy wietrzenie. Jeśli odzież nie ma plam, warto zastanowić się, czy rzeczywiście istnieje potrzeba prania.

Inna zaleta? Wysoka puszystość i przyjemność dotykania. Jeśli wełna kojarzy ci się z drapaniem, zapomnij o nieprzyjemnych odczuciach. Wełna z merynosów nie drapie!

Wełna merino ma niezwykłe właściwości. Jest bardzo uniwersalna. Niektórzy mówią, że po prostu
reaguje na czynniki płynące ze środowiska i w zależności od potrzeb ujawnia swoje zalety. Owce zimą są chronione przed zimnem, chłodem, deszczem, śniegiem, czy wilgocią, a latem przed przegrzaniem. Wełna merynosów pozwala na przepuszczanie powietrza. Ma zalety, które wskazują, że wielu uważa ją za idealne rozwiązanie.

Czy wełna z merynosów jest ciepła?

Sweter z merynosów nie musi być gruby, a będzie ciepły. Wełna merynosów ma opinię jednej z najcieplejszych i jednocześnie jednej z najdelikatniejszych. Dzięki temu możemy dbać zarówno a aspekty wizualne, jak i termiczne. Z drugiej strony nie ma co oczekiwać, że sweter z wełny merino będzie równie ciepły co sweter z alpak, bo ten drugi pod tym względem jest zdecydowanie praktyczniejszy.

Ile kosztuje sweter z wełną z merynosów?

Dobra, to teraz po serii zalet, przechodzimy do wad. Wełna merynosów nie jest najtańsza. Oczywiście wszystko zależy od tego, w jakim stopniu dana odzież rzeczywiście zawiera wełnę merino, czy jest to domieszka, czy produkt w pełni wykonano z wełny tego typu. Swetry z wełny merynosów będą droższe od tych wykonanych z innych popularnych materiałów. Mają jednak niższą cenę niż swetry z kaszmiru, wykonane z wełny kóz kaszmirskich.

Niektórzy twierdzą, że lepiej mieć mniej swetrów ale naprawdę dobrej jakości niż zakładać na siebie odzież wykonaną z syntetycznych, nieprzyjemnych, nieoddychających materiałów.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>