Główne menu

Inf. prasowa
Światowy Dzień Fizjoterapii to dobry moment na przypomnienie, jak ważną rolę pełnią fizjoterapeuci w leczeniu żylaków kończyn dolnych

8 wrześnie 2020 roku obchodzimy wszyscy kolejny już Światowy Dzień Fizjoterapii. Dzień ten to doskonała okazja do przypomnienia, jak ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób oraz dysfunkcji ruchowych pełni fizjoterapia.

8 wrześnie 2020 roku obchodzimy wszyscy kolejny już Światowy Dzień Fizjoterapii. Dzień ten to doskonała okazja do przypomnienia, jak ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób oraz dysfunkcji ruchowych pełni fizjoterapia. Fizjoterapia to również doskonały sposób zapobiegania żylakom oraz solidne wsparcie w ich leczeniu. W połączeniu z odpowiednio dobranymi produktami uciskowymi, jest w stanie skutecznie uchronić nas przed żylakami.

Fizjoterapia w zapobieganiu i leczeniu żylaków

Zakres działań i odpowiedzialności fizjoterapii cały czas wzrasta. Tegoroczny Światowy Dzień Fizjoterapii, którego motywem przewodnim jest COVID-19 i wsparcie pacjentów w wychodzeniu z tej tak niebezpiecznej dla niektórych choroby, pokazuje wyraźnie, że fizjoterapeuci są w stanie pomóc nam w naprawdę różnych przypadkach. Nie powinno być więc żadnym zaskoczeniem, iż fizjoterapia sprawdza się również w profilaktyce i leczeniu żylaków kończyn dolnych. Wsparcie to w bardzo prosty sposób można przedstawić w trzech prostych krokach, przez które przechodzą praktycznie wszyscy pacjenci cierpiący z powodu żylaków nóg.

Krok 1. Ruszaj się regularnie i jak najczęściej

Nie od dziś wiadomo, że każda forma regularnie powtarzanego ruchu o odpowiedniej intensywności, tak często przeradzająca się w tzw. aktywny tryb życia, bardzo poważnie zmniejsza ryzyko powstawania żylaków kończyn dolnych.

Krok 2. Rozluźnij mięśnie przeciążone, wzmocnij osłabione

Sprawdzenie stanu napięciowego mięśni to jeden z podstawowych elementów pracy fizjoterapeuty z pacjentem uskarżającym się na problemy z żyłami – nie tylko żyłami nóg. Mięsień napięty w równej mierze może być przeciążony, jak i osłabiony, a jego napięcie może uniemożliwiać swobodny przepływ krwi w żyłach. Prawidłowe określenie przyczyn takiego napięcie i wdrożenie terapii zaradczej jest tu niezwykle ważne.

Krok 3. Wyreguluj swój oddech

Choć dla niektórych może być to mocno zaskakujące, prawidłowe oddychanie odgrywa niemałą rolę w profilaktyce i leczeniu żylaków kończyn dolnych. Wynika to z roli, jaką pełni przepona oraz klatka piersiowa w regulowaniu zjawiska tzw. „pompy”. Zjawisko to korzysta z faktu, iż żyła główna dolna – w której zbierają się wszystkie żyły z kończyn dolnych – przebiega przez jamę brzuszną i dalej przez klatkę piersiową. Prawidłowy rytm ucisku na tę żyłę przepony oraz klatki piersiowej podczas oddychania, wspomaga przepływ krwi, chroniąc nas tym samym przed żylakami.

Wsparcie ze strony odzieży uciskowej

Oczywiście, opisane wyżej kroki to zaledwie podstawa, na której opierają się fizjoterapeuci w leczeniu i zapobieganiu żylaków nóg. Oprócz ćwiczeń i terapii manualnej, często sięgają również po wsparcie w postaci odzieży uciskowej o odpowiednio dobranej klasie kompresji. Produkty uciskowe dostępne są w sprzedaży na stronie Venoflex.pl. Stosując tak kompleksowe metody, są w stanie otrzymać naprawdę zdumiewające efekty. Z okazji ich święta warto podziękować im za wysiłek, jaki wkładają w walce o zdrowie naszych nóg i nie tylko.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>