Główne menu

Syrop z kwiatów czarnego bzu – wzmacnia i leczy. Przygotuj go w domu!

Natura jest doskonała. Ma nam wiele do zaoferowania. Pytanie tylko, czy zechcemy skorzystać z jej darów? Na przykład z kwiatów czarnego bzu? Oto przepis, jak zrobić wzmacniający syrop z kwiatów czarnego bzu – idealny na czas jesiennych infekcji. Działa silnie wzmacniająco!

Kiedy można zbierać kwiaty czarnego bzu?

Kwiaty zbieramy, gdy kwitnie czarny bez. Najczęściej na końcu maja, na początku czerwca. Ważne jest, aby wybrać dobre miejsce, z dala od ulic i zanieczyszczeń. Najlepszy będzie słoneczny dzień oraz zarezerwowanie kilku chwil, by po zebraniu kwiatów przygotować syrop. Zbieramy ładne, rozwinięte kwiaty. Po zebraniu wykładamy je na gazetę, czekamy około 2 godziny, by umożliwić ewakuację ewentualnych owadów.

Kwiatów nie myjemy, by nie usunąć ze słupków wartościowego pyłku. Usuwamy jednak ogonki, łodygi.

Przepis na syrop z kwiatów czarnego bzu

  • 1 litr wody,
  • 1 kg cukru
  • 200 ml soku z cytryn
  • 1 cytryna
  • 20 kwiatów czarnego bzu

Łączymy wodę, cukier, sok z cytryny, pokrojoną w plastry cytrynę, dodajemy kwiaty. Wszystko dobrze mieszamy. Wlewamy do wyparzonego naczynia – butelki, słoika, i przykrywamy gazą. Odstawiamy w chłodne i ciemne miejsce. Raz dziennie potrząsamy naczyniem. Po trzech dniach przelewamy syrop do właściwych wyparzonych butelek, uprzednio gotując syrop.

Pasteryzujemy około 15 minut.

W okresie infekcji stosujemy 4 łyżeczki na dobę. Nie pijemy wieczorem, z uwagi na właściwości wykrztuśne syropu.

Przeczytaj, jak przygotować syrop z owoców czarnego bzu.

Jak działa syrop z czarnego bzu?

Syrop z kwiatów czarnego bzu ma działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, wzmacniające. Polecany jest w sezonie infekcji, podczas grypy. Skraca czas choroby i mobilizuje organizm do skutecznej walki z zagrożeniem.  Ułatwia odkrztuszanie i działa detoksykująco.

Badania potwierdziły, że zażywanie syropu z czarnego bzu skraca czas infekcji o 3-4 dni.

Syrop z kwiatów czarnego bzu dostarcza mnóstwo witaminy C i B, potasu, a także antyoksydantów. Kwiaty działają także rozkurczowo, pobudzają krążenie i stabilizują poziom cukru we krwi.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>