Główne menu

Sztuczna trawa – trawa bez wad?

Gdy przychodzi wiosna, coraz więcej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Zaczynamy od sprzątania balkonów i tarasów. Niekiedy przychodzi czas na drobne remonty. I czasami pada decyzja na taras ze sztuczną trawą. Jednak czy to na pewno dobra opcja?

A może taras lub balkon ze sztuczną trawą?

Wygląd. Sztuczna trawa

Przede wszystkim liczy się wygląd, a ten może być odpowiedni, gdy decydujemy się na sztuczną trawę. Kojąca zieleń działa pozytywnie na zmysły. Materiał starannie dobrany zapewnia naturalny efekt.

Sztuczna trawa dobrej marki do złudzenia przypomina trawę naturalną. Nawet podobnie się zachowuje – jej włókna naturalnie się uginają, są miękkie i sprężyste.

Jeśli wybierzemy zieloną sztuczną trawę w różnych odcieniach (na przykład imitującą pojedyncze suche, żółte źdźbła), możemy liczyć na naprawdę zjawiskowy efekt. Tak, jakbyśmy miały prawdziwą trawę, jednak bez wszelkich wad związanych z prawdziwym trawnikiem.

Po sztucznej trawie można chodzić boso, uzyskując podobny efekt jak w trakcie spaceru po klasycznej, naturalnej trawie.

Prosty montaż

Zaletą jest również prosty montaż. Sztuczną trawę mocujemy za pomocą kleju, pasmem z warstwą kleju.
Nakładamy ją na równy i twardy teren, który należy uprzednio do tego celu przygotować.

Kluczowe jest zadbanie o odprowadzenie wilgoci, czyli umieszczenie pod warstwą trawy odpowiedniego przepuszczającego wodę materiału. Sztuczna trawa przepuszcza bowiem wodę, dlatego trzeba zadbać, żeby miała ona ujście. Na tarasie czy balkonie warto pomyśleć o spadku. Nie ma problemu z położeniem sztucznej trawy na beton, płytki czy bruk.

Sztuczną trawę możemy zamontować nie tylko na balkonie i tarasie, ale również w ogrodzie, czy w altanie. Właściwie wszędzie gdzie chcemy cieszyć się bezproblemową nawierzchnią…

Nie trzeba podlewać

Oczywiście sztuczna trawa nie wymaga podlewania, ani koszenia. Raz ułożona będzie nam służyć latami.

Nie musimy nic z nią robić. Jest wygodna w chodzeniu, nawet bose stopy będą nam wdzięczne, gdy będziemy po niej spacerować.

Pozwala uzyskać prostą, jednolitą powierzchnię. Świetnie wygląda na tarasach, balkonach, a także na
podwórku, w miejscach, gdzie klasyczny trawnik byłby narażony na szybkie ścieranie.

Wystarczy odkurzyć

Sztuczna trawa to po prostu dywan dostosowany do użytku na zewnątrz. Jest łatwy w pielęgnacji.

Wystarczy po prostu go odkurzyć. Dobry odkurzać poradzi sobie ze sprzątaniem z niego kurzu, piasku, liści, igieł… Sprzątanie jest proste i wygodne. Samo utrzymanie sztucznego trawnika właściwie bezproblemowe.
Oczywiście można też taką trawę umyć za pomocą węża z wodą. Można też kilka razy w roku wyczesać
trawę szczotką z twardym włosiem.

Trwałość

Ogromnym plusem jest trwałość sztucznej murawy. To ma znaczenie zwłaszcza tam, gdzie chcemy mieć pewność, że trawa zostanie zachowana, na przykład na boisku, w miejscu zabaw dzieci.

Sztuczna trawa może być świetną alternatywą, nie ma ryzyka, że zostanie wytarta. I może być także z
powodzeniem wykorzystywana przez cały rok! Nie trzeba z nią nic robić, pielęgnować, nawozić, nie zostanie zniszczona przez krety, czy owady żyjące pod ziemią. Może być doskonałą alternatywą do miejsc zacienionych, ale również silnie nasłonecznionych, w których utrzymanie naturalnego trawnika może być sporym wyzwaniem.

Dobrej jakości sztuczny trawnik się nie odbarwia od słońca, ani też nie nagrzewa. Jest odporny na deszcz i śnieg. Dla wielu to opcja idealna.

Warto ją rozważyć w domu, w którym są zwierzęta, które lubią rozkopywać trawniki. Sztuczna trawa
może być rozwiązaniem doskonałym.

Brak plam na odzieży

Inna zaleta sztucznej trawy? Docenią ją zwłaszcza rodzice małych dzieci. Sztuczna trawa nie zostawia plam na odzieży. Można się na nią kłaść, bawić na niej bez obawy przed ubrudzeniem zielonym sokiem, trudnym do sprania.

Czy sztuczny trawnik ma jakieś wady?

Sztuczna trawa ma niestety pewne wady. Po opadach deszczu dość długo schnie.

Jeśli taras czy balkon nie jest ułożony z drobnym spadkiem, może gromadzić się na powierzchni woda, czy też mocz zwierząt, zwłaszcza w domach, na tarasach. Warto mieć tego świadomość i zadbać o dobre ułożenie oraz odpływ wody.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>