Główne menu

Tabletki na uspokojenie – co robić, gdy zżera Cię stres

Żyjemy w bardzo stresujących czasach, w których każda z nas musi się mierzyć z niesamowitymi wyzwaniami: koniecznością godzenia różnych ról, realizowania wielu zadań, często zaspokajania sprzecznych potrzeb. Nic dziwnego, że nasze organizmy zaczynają się buntować. Pojawia się stres, kłopoty z koncentracją, zaburzenia snu. Stajemy pod ścianą i szukamy ratunku. Najbardziej oczywistym wydają się tabletki na uspokojenie. Jednak czy na pewno? A może spróbować innych metod?

Ziołowe tabletki na uspokojenie

Jeśli nie cierpisz z powodu nerwic, przeżywasz po prostu trudniejszy lub bardziej wymagający czas w swoim życiu, pomóc Ci mogą ziołowe tabletki na uspokojenie. Najczęściej mają one w składzie:

  • melisę lekarską – która jest znana od wieków jako naturalny sposób kojący nerwy i poprawiający nastrój. Nie wszyscy wiedzą, że oprócz działania uspokajającego i wyciszającego melisa lekarska pomaga ukoić ból i poprawia trawienie,
  • kozłek lekarski – to drugi dobrze znany naturalny składnik uspokajający, bardziej kojarzony pod terminem waleriana. Niezwykle skuteczny na zaburzenia snu i nerwicę serca, a także stosowany na stany lękowe. Poza tym wykazuje działanie rozkurczowe, dlatego stosowany jest na bolesny okres. Bardzo skuteczny w stanach łagodnego napięcia nerwowego
  • chmiel zwyczajny – wyciąg z szyszek stosowany jest w stanach zmęczenia i rozdrażnienia, drażliwości oraz kłopotów z zasypianiem. Działa skutecznie a do tego jest bardzo bezpieczny w używaniu. Jednak uwaga, nie powinno się go stosować z syntetycznymi lekami uspokajającymi, ostrożne powinni być również kierowcy, u których chmiel może obniżyć zdolności do prowadzenia auta.
  • mięta pieprzowa – uspokaja, odpręża, uspokaja żołądek i łagodzi bóle, na przykład bóle głowy.

Pojawiają się głosy, że działanie tabletek na uspokojenie bazuje na efekcie placebo, który, według licznych badań, odpowiada nawet za 50% skuteczności.

tabletki na uspokojenie

Ziołowe tabletki na uspokojenie – to rozwiązanie doraźne

Choć ziołowe tabletki na uspokojenie uważane są za bardzo skuteczne i bezpieczne w stosowaniu, to nie należy sięgać po nie w każdej sytuacji.  Należy również pamiętać, że nawet zioła mogą zaszkodzić, na przykład wejść w interakcje z innymi przyjmowanymi lekami. Dlatego jeśli często sięgasz po środki na uspokojenie dostępne bez recepty, udaj się do lekarza i sprawdź, czy to bezpieczne.

Poza tym niektóre tabletki na uspokojenie mogą powodować spadki koncentracji, otumanienie i kłopoty z prowadzeniem auta. Działanie tego typu środków jest uzależnione od indywidualnych cech każdej osoby. Być może lepszym pomysłem na początek jest wypróbowanie naparów i herbatek ziołowych.

Jakie ziołowe tabletki na uspokojenie?

  • Persen – korzeń kozłka lekarskiego, liść mięty, liść melisy, około 19 złotych za 20 kapsułek
  • Nervomix – ziele dziurawca, liść melisy, korzeń kozłka lekarskiego, sproszkowane szyszki chmielu – cena około 22 złotych za 60 sztuk
  • Valused – wyciąg z korzenia kozłka, wyciąg z szyszek chmielu, wyciąg z ziela męcznicy, 12 złotych za 30 sztuk
  • Kalms –  szyszki chmielu, korzeń kozłka lekarskiego, korzeń goryczki żółtej, 40 sztuk około 11 złotych
  • Extraspasmina – korzeń kozłka, melisa, tlenek magnezu, witamina B6: około 7 złotych za 10 sztuk
  • Validol – mentol i izowalerian metylu, około 6 złotych za 10 sztuk

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>