Inf. prasowa Termometry bezdotykowe w domu i w placówce medycznej
Każdy z nas pamięta z dzieciństwa termometry rtęciowe, które czasami tłukły się, uwalniając szkodliwe opary. Choć wycofano je ze sprzedaży, wciąż nimi dysponujemy, jednak coraz częściej sięgamy po termometry elektroniczne – dotykowe i bezdotykowe. Dziś zajmiemy się tymi drugimi, sprawdzającymi się zarówno w domach, jak i w placówkach medycznych. Pozwalają na zachowanie większej higieny i wygody.
Duży wybór termometrów i innego sprzętu medycznego
Zakup sprzętu medycznego powinien odbywać się w odpowiednich miejscach – najpopularniejszym z nich jest apteka. Dziś nie musimy wychodzić z domu, żeby zaopatrzyć się w potrzebne artykuły. Prężnie działające apteki internetowe, takie jak https://a-manada.pl/bezdotykowe, często oferują znacznie większy wybór niż stacjonarne. Nie ogranicza ich ciasna przestrzeń lokalu, często też możemy w nich zaoszczędzić. Nie musimy stać w kolejkach, a szybkość realizacji zamówień jest bardzo satysfakcjonująca.
Wady i zalety termometrów bezdotykowych
Nie bez przyczyny termometry bezdotykowe wypierają rtęciowe: lista zalet jest zdecydowanie dłuższa niż wad. Co możemy zaliczyć do tych drugich? Cenę, ponieważ na termometr elektroniczny bezdotykowy musimy wydać co najmniej 100 złotych. Niektórzy za wadę uznają też nieprecyzyjność wyników, jednak różnice wynikają zazwyczaj z nieprawidłowego używania sprzętu. Jak robić to dobrze, podpowiadamy w dalszej części tekstu. Tymczasem przejdźmy do niekwestionowanych zalet.
Dobra alternatywa dla termometru rtęciowego
Dlaczego tak ostrożnie sprzątamy rtęć po rozbiciu tradycyjnego termometru? Wydzielane przez nią opary szybko się rozprzestrzeniają, a są toksyczne dla człowieka i środowiska. Trzeba starannie pozbywać się rtęci i jej resztek, zabezpieczając się rękawiczkami i maseczką oraz uważając na to, aby nie roznosić ich po domu. Nie należy wrzucać ich do zwykłego śmietnika lub do toalety, sprzątać przy pomocy miotły (aby nie roznosić cząsteczek) ani czyścić dywanu środkami z chlorem (by nie wchodziły w reakcje).
Usuwanie rtęci jest bardzo problematyczne – w przypadku utknięcia jej w zakamarkach domu warto nawet wezwać straż pożarną. Termometr elektroniczny nie nastręcza takich trosk.
Termometr zdalny idealny dla rodziców małych dzieci
Użycie termometru bezdotykowego nie wymaga wkładania go pod pachę lub do odbytu, a pomiar odbywa się w bardzo krótkim czasie. Przydaje się to zwłaszcza podczas opieki nad maluchami, które są ruchliwe lub opierają się wszelkim zabiegom. Taki sprzęt pozwala na sprawdzenie temperatury nawet niemowlętom. Termometry bezdotykowe są przy okazji ciche, dlatego nie doprowadzają do wybudzania – możemy swobodnie to robić, kiedy dziecko śpi. Wykorzystamy je nie tylko w trakcie choroby, ale i codziennej rutyny: możemy zmierzyć temperaturę mleka do karmienia lub wody do kąpieli.
Rodzice starszych dzieci mogą też zdecydować się na dotykowy termometr do ucha, ceniony za dużą dokładność pomiaru. Do błony bębenkowej ucha dopływa ta sama krew, która przepływa przez ośrodek kontroli temperatury ciała w mózgu. W przypadku takich sprzętów zachowanie higieny zapewniają wymienne końcówki, a komfort użytkowania: funkcja podgrzewania.
Jednym z polecanych przez lekarzy produktów z tej kategorii jest Braun IRT 6020. Jego głowica jest miękka i delikatna, dlatego nie powoduje stresu dziecka. Prawidłowe umieszczenie termometru wspierają sygnały świetlne i dźwiękowe. W wersji bezdotykowej polecamy termometr do ucha i czoła Controly Infrascan.
Higiena i dystans podczas wykonywania pomiaru
Bezdotykowy termometr to nieodzowne narzędzie pielęgniarek i lekarzy. Pozwala na zachowanie higieny pomiaru, nawet jeśli temperatura sprawdzana jest u wielu osób w ciągu dnia. Sprzęt zachowany jest w czystości, jednocześnie zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania chorób. Termometr bezdotykowy medyczny nie wymaga dotykania ciała, a pomiar wykonywany jest natychmiastowo. Jest bezpieczny, wygodny i usprawnia pracę w szpitalu lub innej placówce.
Funkcje termometrów bezdotykowych
Elektroniczne gadżety dają nam więcej możliwości niż analogowe: w przypadku termometrów korzystamy m.in. z funkcji zapamiętywania ostatnich pomiarów temperatury. Dzięki niej nie musimy zapisywać wyników co kilka godzin (na kartce lub w pamięci) – kontrolowanie stanu zdrowia jest łatwiejsze i bardziej usystematyzowane.
Nowoczesne urządzenia, takie jak termometr na podczerwień Vitammy Sky TS42, są często wielofunkcyjne. Poza pomiarami temperatury ciała i cieczy pozwala też na sprawdzenie temperatury powierzchni przedmiotów. W przypadku gorączki (powyżej 38°C) uruchamia alarm. Innowacyjne termometry informują też o tym, czy zachowana jest odpowiednia odległość od ciała badanej osoby, pozwalająca na uzyskanie rzetelnego wyniku.
Prawidłowe używanie termometru elektronicznego bezdotykowego
Niektórzy obawiają się, że termometr bezdotykowy nie jest tak dokładny jak inne. Ta obawa wynika ze zdarzających się różnic pomiarów wykonanych w krótkim czasie. Aby uniknąć błędów, używajmy sprzętu zgodnie z instrukcją. W niej zawierają się takie zalecenia jak zachowanie odpowiedniej odległości termometru od ciała, określonego odstępu czasowego między pomiarami, suchości i czystości skóry czy też wybór miejsca pomiaru adekwatnego do posiadanego modelu.
Na zaburzenie wyników może też wpłynąć przeciąg lub przenoszenie termometru do pomieszczenia o innej temperaturze. Kalibracja w nowych warunkach trwa kilkanaście minut – warto wziąć to pod uwagę. Kupując w aptece dobrej jakości termometr elektroniczny i używając go zgodnie z prostą instrukcją, możemy liczyć na wiele lat miarodajnego użytkowania, bez obaw o bezpieczeństwo siebie i bliskich, zwłaszcza tych najmłodszych.
Zostaw komentarz