Główne menu

To, jak się czujesz, gdy pada deszcz, wiele mówi o Tobie samej

Podobno w życiu nie chodzi o to, by przeczekać burzę, ale żeby nauczyć się tańczyć w deszczu. Wystarczy poobserwować ludzi, żeby stwierdzić, że to niełatwa sprawa. Miernikiem jest szybkość spadku ogólnego samopoczucia, gdy na zewnątrz jest szaro, buro i deszczowo. Mało kto zwłaszcza, gdy niesprzyjająca pogoda trwa od dłuższego czasu, umie założyć różowe okulary. Większość narzeka. Tak samo głośno, gdy pada, jak wtedy, gdy zbyt mocno świeci słońce. Bo ludziom trudno dogodzić….

Tymczasem deszcz po prostu jest potrzebny. Nie tylko roślinom i zwierzętom, ale również nam. Jeśli zechcemy, założymy kolorowe kalosze i wyciągniemy wesołą parasolkę, być może poskaczemy w kałużach. Pośpiewamy, tańcząc i moknąc…

pada deszcz

Są też inne zalety pochmurnej pogody.

 

Osoby, które potrafią dostrzec dobre strony deszczowych dni, są zazwyczaj bardziej optymistycznie nastawione do rzeczywistości. Potrafią efektywniej odpoczywać, w konsekwencji są bardziej wydajne na co dzień.

Czy wiesz, że osoba lubiąca deszcz, to Pluwiofil? Najlepiej w trakcie deszczowej aury czują się introwertycy. Podobno…

 1. Gdy pada deszcz, mamy szansę nieco zwolnić. Jednorodny, nudny odgłos spadających kropli działa na wielu z nas nostalgicznie, usypiająco, wyciszająco. Przecież to tak zwany biały szum! To dlatego tak wiele dzieci jest w stanie przez wiele minut wpatrywać się z nosem przyklejonym do szyby na deszcz. Umiejętność obserwowania jak woda „wylewa się” z chmur jest dość osobliwą umiejętnością. Pozwala złapać oddech i skupić się na tym, co tu i teraz. Każdy z nas potrzebuje odpoczynku, momentu naładowania akumulatorów. A deszczowy dzień temu sprzyja.
 2. Deszcz wzbudza w nas refleksję. Daje szansę na zastanowieniem się nad swoją codziennością. Na spojrzenie na moment, w którym się znajdujemy i zastanowienie się, co dalej.
 3. Deszczowy dzień pozwala bez poczucia winy zasiąść z książką na kapanie czy włączyć ulubiony film. Nie masz zbyt wiele opcji aktywności na zewnątrz (no chyba, że lubisz jeździć na rowerze czy biegać w deszczu), dlatego leniwy wypoczynek staje się szczególnie pożądany.
 4. Gdy w końcu wychodzimy na zewnątrz, powietrze jest odmienione. W końcu można odetchnąć pełną piersią.
 5. Niektórzy wierzą, że deszcz ma korzystny wpływ na włosy. Ma je wzmacniać i odmładzać. Kto to wie?
 6. Badania na Harvardzie dowiodły, że deszcz zwiększa naszą produktywność w pracy. Gdy dla odmiany świeci słońce, niebo jest czyste, częściej bywamy rozkojarzone i trudniej się nam pracuje.
 7. Wiele miejsc jest w deszczu mniej zatłoczonych. Po prostu ludziom przy niepogodzie często nie chce się opuszczać domu. Są tacy, którzy wykorzystują tą sytuację.
 8. Na koniec zaskakujący powód – podczas deszczu spada przestępczość. Możemy czuć się bezpiecznie.

A Ty lubisz deszcz?

  3 komentarze

 • Magdalena Szymańska

  Deszcz mi tak nie przeszkadza jak fakt, że jesienią i zimą jest stale ciemno 😉

 • Ann

  Uwielbiam deszcz, wiatr i powietrze którym można odetchnąć, nie zaduch. Nie znoszę upałów, narzekam jedynie na upały właśnie 🙂

 • Julia

  Jestem autystyczna i uwielbiam deszcz 🙂 Kocham mróz, śnieg, wiatr i deszczową szarugę. Uwielbiam ciepło wiosny i wczesnego lata. Nienawidzę upałów i parnych nocy, kiedy nie da się swobodnie spać. Kocham słońce, ale nienawidzę opalania, unikam jak mogę. Lubię po prostu siedzieć albo leżeć w cieniu i czytać.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>