Główne menu

Toksyczna kobieta jest nieszczęśliwa. Ma problem, który ją przerasta

Uczymy dzieci, jak mówić. W mniejszym stopniu, jak milczeć. Zwracamy uwagę na zachowanie, czego wolno a czego nie wolno. Pomijając często aspekt, kiedy nie można być „grzeczną dziewczynką”. Mówimy o niekrzyczeniu, zamiast nauczyć, jak być asertywnym. Uczymy, jak liczyć w zakresie 20, 30, 100. Jednak rzadko z uwzględnieniem liczenia na kogoś lub jeszcze lepiej na…siebie. Skupiamy się na inteligencji, zapominamy o emocjach. Skutkiem tego często jest toksyczność, czyli wewnętrzne zagubienie i samotność. Toksyczna kobieta nie bierze się przecież znikąd. Jest składową błędów dorosłych, najczęściej rodziców z  okresu dzieciństwa i wynikiem nieudolności poradzenia sobie z tym spadkiem. Toksyczna kobieta to kobieta nieszczęśliwa, która tworzy świat takim, jaki nosi w swoim wnętrzu. Dlaczego? Bo tylko taką rzeczywistość zna i czuje się w niej pewnie…chociaż beznadziejnie.

Toksyczna kobieta

Toksyczni ludzie czy toksyczne zachowania?

Tak naprawdę na samym wstępie warto poczynić uwagę. Powinniśmy mówić o toksycznych zachowaniach, niekoniecznie o toksycznych osobach. Tak naprawdę każdy z nas ma bowiem skłonność do pewnych toksycznych decyzji. Osoba oceniana jednak jako toksyczna, sięga po nie zdecydowanie częściej. Jest do nich przyzwyczajona i traktuje je jako coś jak najbardziej oczywistego. Dla uproszczenia, w publikacjach wykorzystuje się właśnie taki termin, jak „toksyczna kobieta”. Co on oznacza? Kogo można byłoby nazwać w ten sposób?

O toksycznych mężczyznach mówi się wiele, a co z toksycznymi kobietami?

 

Toksyczna kobieta, czyli kto?

Czym jest kobieca toksyczność?

 • To wykorzystanie innych (nie tylko mężczyzn) do swoich celów. Najczęściej dla pieniędzy, sławy, innych korzyści.
 • Wielu ludzi uzależnia się od toksycznych kobiet, bo zapewniają one tak zwariowaną karuzelę emocji, że szybko dezorientują przeciwnika. Często to naprawdę piękne i atrakcyjne kobiety.
 • Z toksyczną kobietą trudno się dogadać, jest wymagająca w złym tego słowa znaczeniu, kapryśna, zmienna i nieprzewidywalna, nie można liczyć się z jej słowami, zmienia zdanie jak rękawiczki.
 • Często sporo mówi, ale nie pozwala drugiej osobie dojść do słów. Jest zdania, że jej problemy i przeżycia są najważniejsze. Toksyczne kobiety są skoncentrowane na sobie. Nie zwracają uwagę na czyjeś potrzeby.
 • Toksyczna kobieta waha się między dwoma postawami – pasywną lub agresywną.
 • Nie wspiera, ale podcina skrzydła.
 • Często chce mieć wszystko pod kontrolą i być odpowiedzialną za to, co mówi, robi, a nawet myśli jej partner. Decyduje za niego i nie znosi sprzeciwu.
 • Jest przekonana, że ma zawsze rację i że mężczyźni to duże dzieci, którymi absolutnie trzeba sterować na każdym kroku.
 • Toksyczne osoby są królowymi dramatu. Są perfekcjonistkami w wyolbrzymianiu problemu. Z nimi zawsze jest coś nie tak. Jak nie mają aktualnie żadnego kłopotu, to same sobie go wymyślą. Uwielbiają, jak się im współczuje, ale nie jak się im pomaga.
 • Toksyczna kobieta przykłada nadmierną wagę do wyglądu. Dbając o siebie, chce być lepsza od innych, ma wpojone silne przekonanie, że tylko w ten sposób poczuje się dostatecznie ważna.
 • Często jest szalenie zazdrosna. Tak bardzo jest niepewna siebie, że nie może znieść szczęścia innych. Dlatego krytykuje innych, osądza, próbuje zdyskwalifikować.
 • Jest nieuczciwa i często kłamie.

Toksyczna kobieta czuje się gorsza od innych, zdegenerowana społecznie. To osoba o usilnie ukrywanym niskim poczuciu wartości. Zrobi naprawdę wiele, by podbudować swoje ego kosztem innych. Trudno ją uleczyć, jeśli sama nie zauważy swojego problemu. Niestety najczęściej wypiera go tak stanowczo, że próby pomocy jej są po prostu nieskuteczne.

Przeczytaj, czym jest toksyczna kobiecość.

  4 komentarze

 • puch ze słów

  Nieszczęśliwa kobieta to ta która porównuje się z innymi ta która nie szuka prawdy w sobie tylko w każdej innej kobiecie. Każda z nas inną jest i to jest siła 🙂

 • facet ttt

  Bardzo mądry artykuł. Moja eks żona nie doceniała starań, nie wspierała gdy starałem sie o awans w pracy, z czasem chciała wiecej i wiecej, trudno było o kompromisy. Niedostępna emocjonalnie. Próbowała dominować, przez co wiecznie były starcia o wpływy i status w związku. Ważne były tylko jej potrzeby, wiecej chciała brać niż dawać. Choć inteligentna, zaradna i bardzo urocza brak było dojrzałości emocjonalnej. Ważniejszy był wygląd niż praca nad sobą. Przestałem widzieć w niej kobiete…

 • Anonim

  Ale nie ma słowa o tym jak w takim razie pracować żeby nie byc ta toksyczna kobieta, skoro to traumy z dzieciństwa ją tworzą?

 • Bob

  Wygląda jak życiorys ” mojej ” żony. Tylko dzieci, córek szkoda.
  Strasza (14l) …usprawiedliwia, racjonalizuje zakup głośnika (£40) który wymusza od niej mama…
  Dziecku daję kieszonkowe £8 tygodniowo.
  A to nie pierwszy taki…kaprys. Starsze dzieci też doświadczyły troski mamusi o nią samą. Wymusza bo …może. Przecież ma więź z dziećmi. To kto jej „podskoczy”.
  Jeżeli to czytasz, dziękuję za Twój czas.
  Pisząc jestem bliżej …rozwiązania w sobie.
  Dziękuję i pozdrawiam Cię cieplutko.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>