Torbiel jajnika – występuje powszechnie. Czy to niebezpieczna zmiana?
Torbiel jajnika to często występująca zmiana. Może pojawiać się u kobiet w każdym wieku. Rzadko wiąże się z występowaniem jednoznacznych objawów, najczęściej organizm wysyła łagodne sygnały lub nie wysyła ich wcale. Skąd się biorą torbiele jajnika i jak je leczyć?
Torbiel jajnika, czyli co?
Torbiel jajnika to zazwyczaj łagodna zmiana narządów rodnych, pojawiająca się u wielu kobiet na świecie. Może powstawać na zewnętrznej lub wewnętrznej ścianie jajnika. Ma formę torby wypełnionej płynem – surowiczym lub innym (w zależności od typu torbieli). Cysta może mieć od kilku milimetrów do kilku centymetrów średnicy. Może się pojawiać i sama znikać lub wymagać leczenia (farmakologicznego lub chirurgicznego).
95% torbieli to zazwyczaj łagodne zmiany. Tylko w nielicznych przypadkach torbiel może wskazywać na nowotwór. Istnieje co najmniej 40 typów torbieli jajnika: najczęściej występujące to torbiel czynnościowa i czekoladowa (endometrialna).
Jakie objawy daje torbiel jajnika?
Torbiel jajnika często nie daje żadnych objawów lub takie, które mogą być kojarzone z każdą inną chorobą. Najczęściej wymienia się:
- bóle w podbrzuszu, kłucie jajnika,
- bolesność w trakcie współżycia,
- bolesne i obfite krwawienia miesięczne,
- bóle w dolnym odcinku kręgosłupa,
- parcie na pęcherz,
- zwiększenie obwodu brzucha,
- wzrost wagi ciała.
Winne są najczęściej zmiany hormonalne
Główną przyczyną występowania torbieli są zaburzenia hormonalne. Wystąpieniu zmian sprzyja stosowanie tabletek antykoncepcyjnych.
Te mogą wynikać ze:
- stresującego trybu życia,
- nadmiaru obowiązków, przepracowania,
- codziennego pośpiechu,
- niedosypiania,
- złej diety.
Życie w stresie, zwłaszcza tym permanentnym, powoduje wzrost poziomu kortyzolu we krwi, to z kolei przekłada się na wzrost ilości cukru we krwi. Następną konsekwencją jest podniesienie poziomu estrogenu w odniesieniu do progesteronu.
Po czym poznać, że w Twoim organizmie jest za dużo estrogenu? Objawami są:
- osłabienie libido,
- bóle głowy,
- nieregularne miesiączki,
- zmęczenie,
- zimne stopy i dłonie,
- wypadanie włosów,
- tycie,
- kłopoty ze snem,
- problemy z koncentracją.
Gdy wewnętrzna równowaga organizmu zostaje zaburzona, nasze ciało zaczyna się bronić. Torbiel jest tego przykładem (to dlatego po jej usunięciu można spodziewać się powstania kolejnej). Torbiel produkuje testosteron, który zwiększa wrażliwość na insulinę, by nie dopuścić chociażby do powstania cukrzycy. W tym sensie torbiele to mechanizm obronny organizmu.
Jak walczyć ze zmianami hormonalnymi?
Co zatem robić, by usunąć torbiel? Wielu lekarzy proponuje leczenie farmakologiczne, zabiegi chirurgiczne. Niestety często te metody działają na krótko, a problem nawraca.
Osoby patrzący na ciało ludzkie holistycznie proponują:
- zmianę diety na zdrowszą, lepiej zbilansowaną, bogatą w owoce i warzywa,
- unikanie cukru i produktów wysoko przetworzonych,
- znalezienie dobrego sposobu na stres,
- zachowanie równowagi między życiem zawodowym i prywatnym,
- zadbanie o codzienną dawkę ruchu,
- przebywanie możliwie często na świeżym powietrzu.
Niekiedy torbiele jajnika znikają po ciąży czy w trakcie karmienia piersią. Ważne jednak, by raz zaobserwowane zmiany systematycznie kontrolować u lekarza.
Warto przynajmniej raz w roku chodzić do ginekologa i wykonywać podstawowe badania plus USG.
Zostaw komentarz