Główne menu

Torbiel jajnika – częsta zmiana, ale czy groźna?

Według lekarzy, u większości kobiet choć raz w życiu powstanie torbiel na jajniku. Zdecydowana większość z nas jednak nie będzie miała nawet o tym pojęcia, bo cysta równie szybko jak się pojawi, zniknie. W niektórych sytuacjach torbiel jajnika pozostaje jednak na dłużej i może zmniejszać się lub rosnąć pod wpływem zmian hormonalnych. Czy zawsze jej obecność prognozuje problemy? A może można żyć z torbielą przez lata, rodzić dzieci i nic się nie dzieje?

Co to jest torbiel jajnika?

Torbiel jajnika to zmiana, która rozwija się najczęściej u kobiet w okresie płodności. Rzadko występuje po menopauzie. To dlatego, że ma związek z aktywnością jajników i układu rozrodczego. Torbiel może występować pojedynczo lub w grupie. Przypomina mały balonik, który może być wypełniony płynem surowiczym, krwią lub tkanką. Może formułować się zarówno w jajniku lub na zewnątrz.

Torbiele często znikają, ale w wielu przypadkach rosną nowe. Mogą być z nami przez lata, obserwowane przez lekarza i nie dawać żadnych objawów. Przy torbieli czynnościowej często ginekolog decyduje się na obserwacje. Zmiana może nawet nie utrudniać zajścia w ciążę. Zdarza się, że cysta, która towarzyszyła nam przez lata znika po ciąży lub znacząco się zmniejsza podczas karmienia piersią.

Torbiel jajnika

Dlaczego powstaje torbiel jajnika?

Powodów, dla których powstaje torbiel jajnika może być całe mnóstwo. Często zmiana powstaje na skutek wahań hormonalnych, w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, w okresie ciąży. Przyczynami zatem są:

  • wahania hormonalne,
  • niedoczynność tarczycy,
  • nieregularne cykle,
  • palenie papierosów,
  • otyłość,
  • torbiele mogą powstawać jako skutek uboczny zażywania wielu leków

Większość torbieli to zmiany czynnościowe, powstające z pęcherzyka Grafa, który powinien w cyklu miesiączkowym pęknąć i przekształcić się w ciałko żółte. Czasami jednak ten proces zostaje zakłócony, co skutkuje powstaniem cysty. Torbiel czynnościowa ma więcej niż 3 cm. Nie jest to zmiana złośliwa i nie zamienia się w nowotwór.

Czasami torbiel wypełniona jest brązowym płynem. To krew, wtedy mówimy o torbieli czekoladowej, która często powstaje u kobiet cierpiących na endometriozę. Najbardziej niebezpieczne są torbiele złożone o grubych ścianach i wewnętrznych strukturach. Większość okazuje się niegroźna, czasami jednak mogą przekształcać się w zmiany nowotworowe.U niektórych kobiet występują torbiele skórzaste, które powstają już w życiu płodowym, zmiany te nie są złośliwe.

Zazwyczaj torbiel jajnika nie daje żadnych objawów. Dopiero gdy rośnie, może powodować dyskomfort. Zazwyczaj zmiana wykrywana jest przypadkowo podczas badana USG.

Jakie objawy może dawać torbiel jajnika?

Torbie jajnika może mieć kilka milimetrów średnicy, ale równie dobrze nawet kilka, kilkanaście centymetrów. Może urosnąć tak bardzo, że rozpycha brzuch kobiety, która sprawia wrażenie, jakby była w ciąży. Duże, kilkucentymetrowe cysty mogą powodować:

  • ból i pobolewania brzucha,
  • uczucie ciągnięcia w podbrzuszu,
  • zwiększenie rozmiaru brzucha,
  • wrażenie pełności w brzuchu,
  • zaparcia, wzdęcia,
  • parcie na pęcherz.

Torbiel może ulegnąć pęknięciu lub skręceniu, a wtedy pojawia się ostry ból, który wymaga pilnej wizyty u lekarza, bo sytuacje te zagrażają zdrowiu i życiu kobiety. Dodatkowo mogą pojawić się również nudności, wymioty i gorączka.

Jak diagnozuje się torbiele jajników?

Torbiele jajników diagnozuje się podczas badania USG dopochwowego. Lekarz może zlecić również wykonanie oznaczenia markera nowotworowego CA 125. Niestety jego badanie nie zawsze daje jednoznaczną odpowiedź, bo wskaźnik ten może być podwyższony również w innych sytuacjach, na przykład endometriozie czy stanach zapalnych.

Leczenie torbieli jajników

W przypadku torbieli czynnościowych lekarz zazwyczaj w pierwszej kolejności przypisuje tabletki antykoncepcyjne, po których wiele zmian samoistnie się wchłania. Niestety nie dzieje się tak w każdym przypadku.

Jeśli torbiel jest źródłem dolegliwości, rośnie, konieczne jest jej usunięcie. Zazwyczaj w tym celu wykonuje się zabieg laparoskopowo, który pozostawia na skórze brzucha niewielkie blizny. Jednak niektórzy lekarze nie popierają metody chirurgicznej, zwłaszcza w przypadku kobiety, która w niedalekiej przyszłości planuje ciążę. Wielu zaleca staranie o dziecko i ewentualny zabieg po rozwiązaniu, z uwagi na ryzyko powstania zrostów, a nawet odnawianie się torbieli, co ma niekorzystny wpływ na płodność.

Usuwa się również torbiele skórzaste, złożone, a także endometrialne. Jednak w ich przypadku preferuje się operację klasyczną, która pozwala obejrzeć wnętrze brzucha.

Jak usunąć torbiele jajnika w naturalny sposób?

Naturalne metody mają to do siebie, że są bezpieczne w stosowaniu, ale nie zawsze skuteczne. Mimo to warto wypróbować, bo niejednokrotnie ratują nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto bazują na poszukiwaniu przyczyny powstawania cyst i ich wyeliminowaniu. W ten sposób rozwiązują problem raz na zawsze, a nie tak jak operacja, która zazwyczaj jest skuteczna do momentu, kiedy powstanie następna zmiana.

Kobiety, którym udało się usunąć torbiele jajnika, mimo że lekarze nie dawali szans na samoistne wchłonięcie:

  • wyeliminowały z diety cukier, nabiał i gluten,
  • piły herbatkę ziołową z krwawnika,
  • nauczyły się radzić sobie ze stresem,
  • wyeliminowały z domu chemiczne środki czyszczące i kosmetyki,
  • zrezygnowały z antykoncepcji hormonalnej.

    19 komentarzy

  • motyl

    Miałam torbiele i skończyło się niestety operacją. Profilaktycznie warto często robić badanie usg, żeby wcześniej to wykryć.

  • Marta z Mikrożycie

    Czasami może być też tak, że przy torbieli jest nam słabo i można nawet zemdleć – moja mama tak miała, oprócz innych objawów oczywiście. To jednak zadziało się praktycznie z dnia na dzień i dopiero w szpitalu okazało się, co jej jest. A jeśli mamy skłonności do powstawania torbieli i cyst to trzeba uważać na stres – zmiany potrafią urosnąć do kilku centymetrów w ciągu miesiąca. Ze swojego doświadczenia polecałabym też zwracać uwagę, jeśli zaczną się problemy z cerą albo nadmiernym owłosieniem – może być tak, że rozwija się wtedy zespół policystycznych jajników… U mnie tak było, udało się wykryć na samym początku i wyleczyć. 🙂 Świetny artykuł, bardzo przydatny, wszystko w jednym miejscu!

  • Patrycja

    Ja na szczęście nie miałam do czynienia z torbielem i mam nadzieję, że tak pozostanie

  • Zwykła Matka

    Własnie jestem po calkiem solidnych badaniach hormonalnych, które…..wykazały żem zdrowa jak ryba! Nie to chciałąm usłyszeć, bo mam wiele dolegliwości, których przyczyn upatrywałam się właśnie w bajzlu w hormonach! Dlatego myślę, o odstawieniu glutenu, cos trzeba próbować 🙂

  • CosmetiCosmos

    Wyszła mi kiedyś podczas badania mała torbiel. Przypomniałaś mi, że powinnam znowu powtórzyć badanie i zobaczyć jak teraz wygląda 🙂

  • Ania

    Dziękuję za wpis 😉 ja pilnuje się jak mogę i 8.03 ide po raz kolejny na badania bo coś mi nie daje spokoju :0 mam nadzieję że będzie wszystko w porządku 🙂

  • Szpulka

    Wspaniały artykuł! 11 marca minie 5lat os Mojej operacji. Torbiel czekoladowa 9,4cm czyli wielkosc grapefruta..wynik badania CA125 czyli markerow nowotworowych zaczal sie od 92 potem 126 a w dzien operacji 320jednostek.(norma w diagnostyce byla od 0-30). Dowiedzialam sie o Niej przypadkowo,na corocznych badaniach kontrolnych.Czy mialam dolegliwosci?po diagnozie zaczelam wszystko ukladam jak puzzle..na poczatku lekarze nie wiedzieli co mi jest.Bol brzucha,brzuch wiekszy niz powinien byc,problemy z trawieniem,herbatki ani tabletki xenna nie pomagaly,woda naczczo tez nie.. Nastal luty-miesiac kontrolnych badan.Pani ginekolog odmowila mi wykonania usg tv bo stwierdzila ze nie widzi potrzeby,ale ze sie uparlam i powiedzialam ze z gabinetu nie wyjde bez skierowania to mi je wkoncu dala.Nastepny dzien badanie wynik prawie 10cm torbiel.W ciagu miesiaca zrobione badania i termin operacji na onkologii na 11marca.dlaczego onkologia?bo wynik CA126 byl juz ponad 300,co dawalo do zrozumienia ze to zlosliwa zmiana. Na szczescie wynik w czasie operacji histopatologiczny wykazal niegrozna zmiane,ale niestety zostaly mi usuniete przydatki lewe czyli jajnik i jajowod.Za duza zmiana zeby je uratowac. Na ta chwile jestem zdrowa,kontrole,usg,ca125 i próby watrobowe robione co 5-6mc. Jest dobrze :))

  • Iwona

    Mam znajomą, która wiele lat się nie badała, a później szybko zabieg usunięcia dużego torbiela musiała mieć, dlatego kobiety – odbywajcie wizyty u ginekologów!

  • tomasz co-masz

    Witam Panie, to co napiszę nie spodoba się wam.
    Podstawową przyczyną tej choroby czyli torbieli jajników jest brak seksu, nieprawidłowy seks i na koniec niewłaściwy stan hormonalny kobiety.
    Nie ulega wątpliwości, że kobiety niewłaściwie rozpoczynają seks. Rozpoczynają swoje życie seksualne zbyt późno i w nieuporządkowany sposób. Tak drogie Panie, przygodny sekś z superatrakcyjnym , wysokim 'amantem filmowym’ do niczego nie prowadzi poza chwilowym orgazmen – czyli takim jednorazowym pobudzeniem, jakiego potrzebujecie od czasu do czasu. Do zdrowia kobiety cenna jest właściwa regularność i częstość kontaktów z mężczyzną.
    Więc najwłaściwszy jest stały , ustabilizowany właściwy związek kobiety z mężczyzną, o który powinnyście się zatroszczyć i rozpocząć poszukiwania w wieku 15 – 17 lat.
    Hormony wam siądą przez zamieszanie jakie powoduje unikanie ciąży – czyli pigułki antykoncepcyjne: nie. Hormony niech wam przepisuje tylko bardzo dobry lekarz – bez odchylenia ideologicznego.
    Przykra prawda Panie, ale taka ona jest.
    I nie unikajcie dzieci bo zaczną wam tykać zegary biologiczne.

    • Carla

      Panie Madralinski Tomaszu!
      Seks jest z pewnoscia wazny, ale Pana wywod naukowy mnie nie przekonuje(moze wzwod bylby bardziej perswazyjny). Cysty pojawiaja sie tez u kobiet, ktore maja regularne stosunki seksualne. Swoje „madre” rozwazania prosze zachowac dla siebie. Nie zrewolucjonizuje Pan nimi teorii naukowych!

      • Mirella

        O matko, co za brednie! Wiele kobiet regularnie współżyje i torbiele ma. Często pomaga w walce z nimi olej z wiesiołka, np. REKLAMA, często wchłaniają się po pigułkach hormonalnych, a bywa i tak, że trzeba je wycinać 🙁

    • K

      Serio? Rozpoczynać współżycie w wieku 15 lat? Więzienia się panu zechciało? Ma pan coś do atrakcyjnych mężczyzn że tak to pan podkreśla z kim kobiety chcą współżyć?? Oj…ma pan duży deficyt i wiedzy i swojego ego wręcz podejrzewam liczne pana kompleksy. Po co pan czyta tego typu informacje? A potem udziela „rad i bzdurnych wywodów”?

  • Mila

    Witam. Posiadam torbiel 5na 6cm . Mieszkam w holandi i tego tu nie lecza jednak bardzo naciskalam na operacje i mowiac ze chce second opinie udalo sie. Teraz czekam na tel ze szpitala. Jednak boje sie troche.. 8 lat temu mialam usuwana ciaze pozamaciczna i pozostaly mi traumatyczne wspomnie po operacji. Pozniej mialam torbiel urosla do 3,5cm ale w pewnym momencie pekla i dala mi niemilosierny bol niemal nie do zniesienia i zostawila slad ktory ginekolog zobaczyl na usg. To bylo w polsce. Teraz mieszkam w holandi i oni kaza z torbielami zyc. Ja jednak mam ogromne problemy. Tyje i mam wiekszy brzuch niz powinnam ci co nie znaja mnie twierdza ze jestem w ciazy. Mam wzdecia czasem mdlosci a czasem takie bole ze chodzic nie moge ani sie wyprostowac nie moge. Mam czestomocz i bole podczas stosunkow. Raz mi sie nawet zdarzylo zaslabnac i przewrocic sie na ulicy w bialy dzien na prostym chodniku po czym mam niemila pamiatke w postaci ogromnej blizny pod kolanem. To jest straszne. Poza tym bardzo chcialabym miec dziecko. Od wielu lat nie udaje mi sie zajsc w ciaze. A tu w holandi kaza z tym zyc. Teraz kiedy ginekolog zgodzila sie na operacje czekam na telefon w tej sprawie. Czekam zniecierpliwoscia i tez z obawa..

  • Paulina

    Ja niedawno miałam cystę o której nawet nie wiedziałam przy podnoszeniu zakupów ciężkich poprostu pękła i dała objaw ostrego brzucha płyn z cysty podraznial otrzewna wylądowałam na SOR męczyłam się kilka godzin.zatrzyk,potem kroplówki naszczescie musiała być nie duża i dużo szkód nie narobiła naprawdę trzeba się badać i uważać

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>