Torbiele piersi – częsty problem po 30?
Piersi są bardzo wrażliwe na zmiany hormonalne. A te pojawiają się na różnych etapach życia. Na ich skutek może dochodzić w piersiach do zmian – mogą pojawiać się zgrubienia i guzy, które na szczęście zazwyczaj są niezłośliwe i same znikają bez śladu. Nie oznacza to jednak, że wolno je bagatelizować.
Torbiele piersi powstają na skutek zmian hormonalnych, jednak wszystkie przyczyny ich powstawania nie są znane.
Kluczowa samokontrola
Każda kobieta powinna regularnie kontrolować piersi – najlepiej raz w miesiącu, w tym samym momencie cyklu (poleca się czas tuż po miesiączce, w pierwszej fazie cyklu, przed owulacją). Podstawa to poznanie struktury podczas samodzielnego badania. Gdy zna się swoje piersi, można szybko zauważyć, że pojawiły się w nich zmiany.
Co to jest?
W trakcie samobadania trudno stwierdzić, czy badana zmiana jest guzkiem, czy torbielą (cystą, łagodna zmianą rozrostową tkanki włóknistej). Dlatego tak ważna jest kontrola lekarska. Podczas badania USG specjalista może ocenić charakter zmiany.
Podpowiedzią może być badanie palpitacyjne, torbiele są gładkie, niezbyt twarde, można je bez trudu przesuwać. Mają kształt owalny lub kulisty. Podczas dotyku piersi, w której znajduje się torbiel, pojawia się tkliwość, ból. Niekiedy obserwuje się wydzielinę z sutka – przejrzystą, żółtą, słomkową lub lekko brązową. Torbiel najczęściej powiększa się i jest bardziej tkliwa tuż przed miesiączką, a po menstruacji zmniejsza się.
Torbiele wypełnione są płynem (porównuje się je do winogrona lub balona wypełnionego płynem). Można mieć jedną zmianę lub kilka.
Torbiele mogą występować u kobiet w każdym wieku, najczęściej jednak pojawiają się tuż przed menopauzą lub w jej trakcie, gdy kobieta stosuje hormonalną terapię zastępczą. Podaje się, że na torbiele piersi szczególnie narażone są kobiety między 35 a 50 rokiem życia.
Co istotne torbiele w piersiach nie zwiększają ryzyka wystąpienia nowotworów piersi. Mogą jednak utrudniać ich rozpoznanie.
Mam torbiel i co dalej?
Normalna pierś często wydaje się grudkowata. Jednak jeśli zaobserwujesz u siebie nową zmianę, która powiększa się przed miesiączką i nie znika przez kilka cykli – koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Im masz więcej lat, tym szybciej powinnaś reagować. Jednak uwaga, niektóre zmiany są tak małe, że nie sposób ich wyczuć podczas badania.
Wielu lekarzy w przypadku kobiet do 35 roku życia zaleca obserwację i sprawdzanie, czy zmiana nie zniknie samoistnie.
Można też wykonać badanie poprzez wbicie igły i odessanie zawartości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, w jego wyniku pozyskuje się niebieskozielony płyn.
Najczęściej po odessaniu płynu, torbiel w piersi znika i dalsze leczenie nie jest konieczne. Czasami w razie wątpliwości konieczne staje się zbadanie odessanych tkanek.
Torbiel piersiach – potrzebna obserwacja
Jeśli torbiel w piersi raz się pojawiła, potrzebna jest systematyczna obserwacja piersi u lekarza.
Wiele kobiet zauważa, że wielkość powstających torbieli jest wprost proporcjonalna do przeżywanego stresu i napięcia. Problemy z torbielami w piersiach zazwyczaj znikają wraz z nastaniem menopauzy.
Zostaw komentarz