Trądzik po 30 – gdy ciągle masz problem, który miał zniknąć z wiekiem
Trądzik kojarzy się nam z problemem osób w okresie dojrzewania. Niestety to nie do końca trafne skojarzenie. Coraz częściej charakterystyczne wykwity na skórze utrzymują się bowiem długo po 20 roku życia. Niczym dziwnym jest też trądzik po 30. Jakie mają przyczyny tak długo występujące zmiany skórne i czy można sobie z nimi skutecznie poradzić?
Trądzik po 30 – różne oblicza
Trądzik trądzikowi nierówny. Niektórzy jako trądzik rozumieją już takie niedoskonałości jak rozszerzone pory i zaskórniki, czy świecącą skórę. Inni mówią o trądziku dopiero wtedy, kiedy pojawiają się zmiany zapalne zakończone białą końcówką i wypełnione płynem/ropą.
Dla większości jednak trądzik to co najmniej grudki, nie same zaskórniki. Wątpliwości na pewno nie budzą większe zmiany zapalne, bo te na pewno dają potwierdzenie, że mamy do czynienia z trądzikiem.
Trądzik to jedna z najczęstszych chorób dermatologicznych na świecie. Niektóre szacunki wskazują, że jest ósmą najczęściej występującą chorobą na świecie.
Jedna skóra, różne potrzeby
Skóra trądzikowa jest zazwyczaj tłusta miejscami lub na całej powierzchni twarzy. Problem podstawowy stanowi nadprodukcja łoju, prowadząca następnie do zatykania porów skóry, w których gromadzą się zanieczyszczenia. Bakterie się mnożą i powstaje stan zapalny.
Niektóre osoby z trądzikiem mają nie tylko skórę tłustą, ale również skłonną do podrażnień. Nie tak rzadko obserwuje się także miejscami problem z suchą cerą.
Mając na uwadze tak wiele różnego typu wymagań – problem z pielęgnacją wymagającej skóry trądzikowej jest tym bardziej sporym wyzwaniem.
Trądzik osób dorosłych
Trądzik w okresie dojrzewania ma jasne przyczyny. Powodem jest burza hormonalne. Młoda osoba dojrzewa, a organizm jeszcze nie radzi sobie z produkcją hormonów. Konsekwencją tego są nie tylko charakterystyczne zmiany na skórze, szybciej przetłuszczające się włosy, ale również gwałtowne reakcje organizmu – drażliwość, szybka zmiana nastrojów, płaczliwość, a nawet skłonność do depresji.
Okres dojrzewania można przechodzić dynamicznie lub łagodnie. To kwestia bardzo indywidualna.
U większości osób po okresie dojrzewania skóra zaczyna wyglądać dużo lepiej. Hormony się normalizują i zazwyczaj trądzik znika. Czasami jednak coś idzie nie tak…
I trądzik młodzieńczy przechodzi w trądzik osób dorosłych. Dlaczego tak się dzieje?
Dlaczego masz trądzik?
Czy przyczyną trądziku u dorosłych są, podobnie jak u nastolatków, zmiany hormonalne? A może powód jest całkiem inny?
Zmiany hormonalne mają znaczenie. Ale dużo większe to, co je wywołuje:
- stres,
- nieprawidłowa dieta – duża ilość słodyczy i cukru – powodująca wzrost poziomu cukru we krwi.
Niekiedy przyczyna problemów z kondycją skóry wynikają z jej nieprawidłowej pielęgnacji. Zdarza się, że dorosłe osoby nie wiedzą, jakiego typu cerę mają i stosują nieodpowiednie kosmetyki. Tym samym dochodzi do zapchania porów i do namnażania bakterii, a także do wystąpienia zmian trądzikowych.
Koncepcja hormonalna ma potwierdzenie w tym, że trądzik po 30 najczęściej występuje u kobiet przed miesiączką. Skłonność do zmian na skórze mamy na drugim etapie cyklu miesiączkowego.
Hormony
Trądzik po 30 może pojawiać się w okresach zmian hormonalnych:
- podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych,
- w trakcie ciąży,
- w okresie menopauzy.
Trądzik po 30 a hormony
Badanie przeprowadzone w 2019 roku na grupie 6700 osób z Ameryki i Europy pokazało, że dieta ma wpływ na wygląd skóry, w tym na wystąpienie trądziku.
Najbardziej destrukcyjnie na cerę wpływa nadmiar cukru, jedzenie wysoko przetworzone, jak również nabiał. Stosowanie diety niskowęglowodanowej oraz ubogiej w nabiał niemal zawsze daje wyraźną poprawę.
Przyjrzyj się twarzy
Niektórzy badacze wskazują, że walkę z trądzikiem warto rozpocząć od poznania przyczyn niedoskonałości. W tym celu dobrym sposobem może być sprawdzenie, gdzie dokładnie masz zmiany trądzikowe:
- jeśli na brodzie – przyczyną może być nadmierna produkcja męskich hormonów androgenów. W ciele kobiet androgeny też są produkowane, ale w dużo niższej ilości. Jeśli ich poziom za bardzo wzrasta, częstym sygnałem jest trądzik na brodzie, a także owłosienie w miejscach wrażliwych na androgeny – broda, pod nosem (tak zwany wąsik), na udach, czy też na plecach. Niekiedy problemem może być zespół policystycznych jajników, który ma wiele objawów – nieregularne miesiączki, torbiele jajników, tycie, itd.
- w okolicy linii włosów – przyczyną może być niewystarczające oczyszczanie tych obszarów, niedokładne spłukiwanie środków myjących, a także drażniące działanie szamponów.
Sprawdź przyczyny medyczne
Jeśli oprócz trądziku doskwierają Ci inne kłopoty – na przykład problemy z zajściem w ciążę, nieregularne miesiączki, jest to ważny sygnał ostrzegawczy, którego nie warto bagatelizować. Należy udać się do lekarza i sprawdzić, czy powodem niedoskonałości nie są przyczyny medyczne. Często przyczyną jest zespół policystycznych jajników.
Jak leczyć trądzik po 30?
Najważniejsza jest wizyta u lekarza. Najpierw warto udać się do ginekologa, sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Pomocna może być wizyta u endokrynologa.
Jeśli problemem okażą się zmiany hormonalne, być może pomocne będą tabletki antykoncepcyjne, które pomogą wyrównać poziom hormonów. Często są bardzo skuteczne, ale równie często powodują skutki uboczne. Ich używanie wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanów niepożądanych.
Dermatolog może zalecić też stosowanie retinoidów, czyli izotretynoiny. Jednak podczas stosowania tego typu specyfików należy stosować też tabletki antykoncepcyjne, by nie dopuścić do zajścia w ciążę. Skutki poczęcia dziecka będą prowadzić do powstania ciężkich wad rozwojowych u rozwijającego się płodu.
Inne sposoby na trądzik po 30?
Można spróbować zmiany diety, która niezależnie od zmian trądzikowych, wyjdzie nam na dobre. Ograniczając ilość spożywanego cukru, słodyczy i produktów przetworzonych, inwestujemy w dobry wygląd i samopoczucie. Jedząc więcej warzyw, pijąc większe ilości wody, możemy naturalnie zmniejszyć, a nawet wyeliminować problem.
Na rynku jest wiele kosmetyków do oczyszczania skóry trądzikowej. Są serie dedykowane dorosłym. Wybierając z linii dermokosmetyków, możemy znacząco poprawić wygląd skóry.
Na pewno warto podjąć walkę, bo trądzik po 30 należy leczyć.
Zostaw komentarz