Główne menu

Trądzik przed okresem? To częsty problem

Wysyp pryszczy przed miesiączką? Od razu wiesz, że okres się zbliża. To jedyny plus tego, co zmiany hormonalne robią z Twoją twarzą. Zresztą plus w ujęciu bardzo optymistycznym, bo generalnie trudno cieszyć się z pogorszenia kondycji cery, nawet jeśli zyskujesz wiedzę dotyczącą zbliżania się „trudnych dni”. Dlaczego zatem trądzik przed okresem, innymi słowy trądzik hormonalny to norma? Jak sobie z nim radzić? I chyba najważniejsze – jak mu zapobiegać?

Trądzik to coraz powszechniejszy problem

Według dermatologów, trądzik jest najczęstszą przyczyną wizyt w gabinetach. Może dotyczyć, w różnej skali i odmiennym nasileniu nasileniu, od 83 do 95% osób w wieku od 12 do 19 roku życia. Coraz częściej obserwuje się utrzymywanie zmian także później po okresie nastoletnim – po 20, 30, 40 a nawet 50 roku życia. Innymi słowy niemal każdy dziś może borykać się z niedoskonałościami – czy to w mniejszej czy bardziej zaawansowanej formie, a trądzik nie zna wieku.

Trądzik to choroba

Trądzik to jedna z najpowszechniejszych chorób skóry, charakteryzująca się nadmierną produkcją sebum oraz występowaniem stanów zapalnych skóry. Może przybierać różną formę – zaskórnika otwartego lub zamkniętego, krost, cyst, guzków.

Gruczoły łojowe są zbyt aktywne, dochodzi do rogowacenia skóry oraz do kolonizacji bakterii P.Acnes.

trądzik przed okresem

Dlaczego trądzik przed okresem to częsty problem?

To, jak wygląda nasza skóra w dużym stopniu zależy od gospodarki hormonalnej, a ta, jak łatwo się domyślić, zmienia się.

Na parę dni przed miesiączką, a właściwie po owulacji, która następuje w połowie cyklu wzrasta ilość progesteronu oraz testosteronu. Spada natomiast ilość estrogenu. Największy wzrost progesteronu obserwuje się na 8 dni po jajeczkowaniu. Skutkiem tego często jest pogorszenie nastroju, zmęczenie i większe łaknienie.

Poza tym podwyższony poziom progesteronu i testosteronu może stymulować gruczoły łojowe, które zwiększają wydzielanie sebum, a to z kolei sprzyja powstawaniu niedoskonałości. Niektóre kobiety zauważają u siebie pogorszenie stanu cery.

Wraz z wystąpieniem miesiączki poziom hormonów spada, co zazwyczaj pozytywnie wpływa na wygląd i samopoczucie. Niestety nie u wszystkich kobiet od razu stan skóry się poprawia. Ma to związek z wysokim poziom testosteronu, hormonu, który również może pogarszać stan skóry.

Co ciekawe, statystyki wskazują, że problem pogorszenia wyglądu cery przed miesiączką może dotyczyć aż 65% miesiączkujących kobiet.

Jak wygląda trądzik przedmiesiączkowy?

Trądzik przed miesiączką ma zazwyczaj formę niewielkich niedoskonałości w obrębie strefy T – występuje na czole, nosie i brodzie. Często szczególnie mocno unaocznia się w okolicy podbródka, gdzie przyjmuje formę bolesnych cyst. Może, w bardziej zaawansowanej formie, pojawiać się na dekolcie oraz plecach. W rzadkich przypadkach ma formę cyst wypełnionych ropą. Niestety bardziej zaawansowane formy trądziku mogą pozostawiać po sobie blizny.

Trądzik przed okresem ma charakter nawracający. Występuje zazwyczaj na tydzień przed okresem i w trakcie miesiączki. Zmniejsza się (jeśli masz trądzik w inne dni) lub całkiem znika po miesiączce (jeśli z trądzikiem borykasz się tylko przed menstruacją). Czas występowania to główna cecha, która pozwala odróżnić trądzik pospolity od tego występującego przed miesiączką. Jak leczyć ten problem?

Co możesz zrobić, by poczuć się lepiej?

  • na bolesne cysty i spore zmiany podskórne nakładaj ciepły kompres 3-4 razy dziennie na 10-15 minut, następnie zastosuj 5-10 minutowy masaż kostką lodu, co pozwoli Ci z jednej strony pozbyć się ropy, z drugiej złagodzić obrzęk.
  • bardzo skuteczne są maści stosowane miejscowo, zwłaszcza z tlenkiem benzoilu w składzie,
  • kluczowa jest dieta – a szczególnie ograniczenie ilości cukru w diecie (przeczytaj, jak ograniczyć cukier w diecie). Nagłe wahania cukru we krwi mogą niestety negatywnie wpływać na cerę. Warto wyeliminować lub maksymalnie ograniczyć słodycze, białe pieczywo, pszenny makaron, itd. Niekorzystne będą też dania typu fast food. Dobrze też zadbać o odpowiednią ilość warzyw i owoców w menu, które pozwalają opanować głód i chronią przed podjadaniem.
  • bardzo ważne jest, by nauczyć się radzić sobie ze stresem – jeśli to możliwe, warto nieco zwolnić i odpuścić w drugiej fazie cyklu.
  • poza tym podczas pielęgnacji należy unikać kosmetyków o działaniu drażniącym i zapychającym, kłopotliwe mogą być niektóre olejki, kremy z filtrami przeciwsłonecznymi, korektory i inne klasyczne zapychacze,
  • nie przesadzaj z częstotliwością mycia twarzy – wystarczy 2 razy w ciągu dnia umyć cerę przy użyciu dobrze dobranych środków (w gorące dni częściej, zwłaszcza po spoceniu),
  • stosuj w trakcie całego cyklu preparaty z kwasami (mlekowym, glikolowym, salicylowym), żeby usunąć problem z nadmiernym rogowaceniem naskórka, usunąć martwe komórki skóry i zadbać o promienny, młodszy wygląd.

Jeśli domowe metody leczenia trądziku hormonalnego nie działają, warto udać się do lekarza. Specjalista może zalecić retonoidy, leki antyandrogenowe, niektórzy nadal polecają tabletki antykoncepcyjne.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>