Trądzik po trzydziestce
Trądzik kojarzy się zazwyczaj z wiekiem dorastania, ze szkołą średnią, pierwszymi miłościami, prawdziwymi dramatami, gdy na twarzy pojawił się pryszcz tuż przed ważną randką. W takich momentach jest on niemiłym, choć spodziewanym gościem…
Jednak co w sytuacji, kiedy mimo upływu lat, zmiany nie znikają i towarzyszą nam w wieku dwudziestu lat i później po trzydziestce? Czy trądzik u dorosłych osób to ciągle „jedynie” zmiana kosmetyczna czy poważniejszy problem, z którym trzeba walczyć?
Trądzik po 30-stce jak wygląda?
Pryszcze, zaskórniki, grudki, nierówna powierzchnia skóry, świecąca się cera – to zmory, które często nie odchodzą tuż po dojrzewaniu. Wbrew powszechnym opiniom, nierzadko nie opuszczają skóry młodej osoby po rozpoczęciu życia seksualnego ani po urodzeniu dziecka. Zła wiadomość jest taka, że im dłużej się pojawiają lub im później sprawiają problem, tym trudniej z nimi walczyć i tym usuwanie zmian może być bardziej kłopotliwe.
Problem globalny?
W 2007 roku przeprowadzono badania w całej Europie. Ich wyniki potwierdziły obserwacje dermatologów na całym świecie: trądzik nie zna wieku. Jest to nowa choroba społeczna.
Wspomniane badania pokazały, że trądzik występuje u aż 48 % kobiet w wieku 30–49 lat, pierwsze symptomy pojawiają się ok. 26.–27. roku życia, a największe nasilenie zmian obserwujemy między 30. a 34. rokiem życia.
Przyczyny: trądzik u dorosłych
Trądzik nie ma jednej przyczyny. Zazwyczaj lista powodów, dla których się pojawia się długa i rozbudowana.
Znaczenie mają lub mogą mieć::
- rozregulowana gospodarka hormonalna/zmiany hormonalne – to dlatego zmiany najczęściej pojawiają się w II okresie cyklu, a najpiękniejsza skóra towarzyszy kobietom w okresie owulacji, przyczyną trądziku u dorosłych kobiet jest zazwyczaj nadmiar androgenów,
- genetyka – często podobne problemy ze skórą mają siostry, mama i córka czy inne osoby blisko spokrewnione,
- zanieczyszczenie środowiska/spaliny,
- stres – kortyzol, tak zwany hormon zabójca, ma negatywny wpływ na skórę,
- stres oksydacyjny – ostatnio opublikowano wyniki w „Journal of Drugs in Dermatology”, które sugerują, że trądzik u osób dojrzałych może być spowodowany stresem oksydacyjnym. Ma on wywoływać toksyczne działanie poprzez produkcję nadtlenków i wolnych rodników odpowiedzialnych za powstawanie ropnych zmian skórnych.
- niewłaściwie dobrane kosmetyki (ciężkie kremy, zapychające pory podkłady, itd.),
- praca w przesuszonych, często klimatyzowanych pomieszczeniach (niewystarczająca wilgotność powietrza sprawia, że skóra się przesusza, a gruczoły łojowe pracują nadmiernie),
- niewłaściwa dieta: często pomocne jest wyeliminowanie nabiału, glutenu, pokarmów bogatych w jod, słodyczy (zwłaszcza kakao) ostrych przypraw,
- niektóre leki – na przykład nasenne,
- nikotyna – naukowcy udowodnili, że istnieje związek między liczbą wypalonych papierosów a zaawansowaniem zmian skórnych.
Jak to wygląda na poziomie skóry?
Trądzik pospolity u dorosłych i nastolatków bierze się od zaskórników. Charakterystyczne czarne punkciki na skórze pojawiają się, gdy gruczoły łojowe produkują za dużo łoju a naskórek niewłaściwie się złuszcza.
Łój oraz zanieczyszczenia (a czasami także kosmetyki) zatykają pory, powodując namnażanie się bakterii. Na skórze pojawi się zgrubienie, czerwona krostka, która wypełnia się ropą.
Leczenie, czyli jakie kosmetyki?
Jeśli trądzik ma delikatny przebieg, często, by znacząco poprawić stan skóry lub całkiem poradzić sobie z problemem, wystarczy odpowiednia pielęgnacja.
W kosmetyczce powinny znaleźć się starannie dobrane preparaty, o składzie i działaniu dostosowanym do potrzeb kapryśnej cery. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, by kosmetyki przeciwdziałały rozwojowi bakterii i normalizowały pracę gruczołów łojowych, poprzez regulację wydzielania sebum.
Zamiast powszechnie dostępnych w drogeriach preparatów, lepiej sięgnąć po marki apteczne, czyli tak zwane dermokosmetyki, których skład i działanie poza działaniem pielęgnacyjnym, również leczy.
Makijaż warto wykonywać lekkimi kosmetykami w proszku, unikać ciężkich podkładów i wypróbować kosmetyki mineralne.
Nieleczony trądzik może powodować trwałe zmiany na skórze: przebarwienia i blizny, które są zdecydowanie trudniejsze w usunięciu.
Trądzik a dieta
Leczenie trądziku można wspomóc stosowaniem zrównoważonej, zdrowej diety, ograniczając ilość słodyczy, potraw tłustych, słonych i mocno przyprawionych. Niektórym pomaga wyeliminowaniu nabiału, glutenu czy potraw z jodem.
Można wspomóc dietę przyjmowaniem witamin o działaniu przeciwłojotokowym. Tak działają witaminy z grupy B2, C, E, PP. Należy także pamiętać o tym, by wystrzegać się przyjmowania witaminy B12, która sprzyja nadmiernemu rogowacenie ujść gruczołów łojowych.
Jedne z wyników badań wskazują, że osoby dorosłe borykające się z trądzikiem często mają niedobór witamin A, C i E. Uzupełnienie tych najważniejszych antyoksydantów na przykład poprzez spożywanie zielonej herbaty lub stosowanie jej zewnętrznie na skórę może poprawić jej wygląd.
Pielęgnacja dorosłej cery trądzikowej – najczęstsze błędy
- Częstym błędem jest skupianie się na oczyszczaniu skóry, co nierzadko prowadzi do jej wysuszenia. Dlatego kluczem jest również odpowiednie nawilżanie cery, co zmniejsza problem nadmiernego pobudzenia gruczołów łojowych do pracy.
- Kolejnym błędem jest sięganie po kosmetyki przeciwtrądzikowe dla skóry nastolatków. Dobrze wiedzieć, że preparaty takie często pogarszają problem niż go leczą. To dlatego, że wiele z tego typu preparatów zawiera alkohol, który może jedynie wysuszyć skórę i przyspieszyć powstawanie zmarszczek
- Problemem może być również używanie zbyt wielu preparatów oraz aplikowanie ich zbyt często. Zazwyczaj wystarczające jest umycie twarzy dwukrotnie w ciągu dnia. Ważną wskazówką powinny być również informacje zawarte na opakowaniu kosmetyku.
- Używanie zwykłej wody z kranu do mycia twarzy – zamiast niej użyj wody przegotowanej. To może być bardziej kłopotliwe, ale szybko się opłaci.
- Przy skórze trądzikowej należy zwrócić uwagę na częstą zmianę ręcznika. Jeśli to możliwe, najkorzystniej używać ręczników papierowych do osuszania twarzy.
- Nadmierne opalanie oraz niechronienie skóry filtrami przeciwsłonecznymi może dać krótkotrwały korzystny efekt, jednak wraz utratą opalenizny problem wróci najprawdopodobniej ze zdwojoną siłą.
- Choć krostki bardzo mogą przeszkadzać, to lepiej ich nie wyciskać. Istnieje duże ryzyko przeniesienia zakażenia, poprzez rozsianie go na większej powierzchni skóry. Jeśli stan cery jest daleki od ideału, lepiej udać się na doraźny zabieg oczyszczania skóry w dobrym gabinecie.
- Zasypianie w makijażu – niestety to również bardzo częsty błąd, który ma wpływ na stan skóry. Brak demakijażu lub demakijaż niedokładny powodują powstawanie grudek i zaskórników.
Kiedy do lekarza?
Jeśli zmiany pojawiają się często, trądzik nawraca i ma niekorzystny wpływ na samopoczucie, warto rozpocząć leczenie u dobrego dermatologa. Należy jednak nastawić się na przynajmniej półroczną terapię oraz później ewentualne działania doraźne, bo trądzik u dorosłych lubi nawracać.
Leczenie zazwyczaj polega na przyjmowaniu środków farmakologicznych (antybiotyków, retinoidów i hormonów), dermatolog może również zlecić wykonanie zabiegów – wykonując je samodzielnie lub wskazać odpowiednie miejsce.
Po trzydziestce problemem może być również trądzik różowaty…Jak go rozpoznać i jak leczyć? O tym już w kolejnym artykule.
8 komentarzy
Niestety miałam to nieszczęście i padłam ofiarą trądziku jakoś krótko po skończeniu 30. Pryszcze były jeszcze gorsze niż w okresie dojrzewania, bo objęły mi całą twarz. Próbowałam wielu sposobów i bardzo mnie to pociągnęło po kieszeni, a efekty były mierne. W końcu koleżanka poleciła mi tabletki IQface i problem się skończył. Jednak na poważne zmiany skóry trzeba czegoś więcej niż kremów i maseczek.
Całe szczęście ja nie mam problemu z trądzikiem, ale moja siostra owszem i to całkiem spory. Zawsze mama mówiła jej, że jak urodzi dziecko to trądzik zniknie. Guzik prawda. Wiem, że teraz bierze tabletki na trądzik, i ma o wiele mniej niedoskonałości na twarzy.
U mnie trzeba było zmian w diecie oraz żelu zleconego przez dermatologa. Dopiero systematyczne działania pozwoliły uporać się z trądzikiem. Myślę, że i stres zrobił swoje. Całe szczęście mediqskin okazał się skuteczny i nawet mnie nie uczulił. Zrezygnowałam nawet ze wszystkich słodyczy, żeby tylko poprawiła się cera.
A ja tradziku nie miałąm wcale jako nastolatka ( pojedyńcze krostk iczasem ) a teraz po 30tce masakra jakaś, twarz i plecy obsiane i nie moge sobie z tym poradzić. Żadne specyfiki dorażne nie działały albo działały na jednego pryszcza 🙁 No ale ginekolog znalazł przyczyne- PCOS 🙁 Zalecił diete i tabletki , stosuje od miesiaca i zaczynam widzieć poprawe Jest światełko w tunelu wreszcie! Podobno trądzik bardzo czesto wiąze się z zaburzeniami gospodarki ghormonalnej jak w pcos właśnie, warto sie przebadać mimo wszystko
hela, co stosujesz przy PCOS? Mnie lekarz przepisał REKLAMA, bez hormonów a podobno daje świetne efekty , znasz może? Albo ktos inny?
U kobiet zazwyczaj są to zmiany hormonalne, ja przynajmniej tak miałam jak zaczęłam stosować antykoncepcję hormonalną. Na twarzy zaczęły mi wyskakiwać pojedyncze pryszcze, gdy z antykoncepcji zrezygnowałam, pryszcze zniknęły 🙂 Teraz staram się też smarować kremem przeznaczonym do cery trądzikowej -REKLAMA, żeby pozbyć się blizn potrądzikowych (nie wygląda to tak strasznie, ale pomyślałam sobie, że warto by było coś z tym zrobić).
Zmiana diety, odpowiednio dobrane leczenie oraz zabiegi sprawiły, że skóra wygląda lepiej. Polecam zaczerpnąć wiedzy dermatologa, bo jest ona na wagę złota bardzo często. Po pierwszej wizycie u REKLAMA w końcu miałam nadzieję na poprawę stanu skóry i jest rzeczywiście dobrze!!
Mi bardzo pomogły zabiegi laserowe w połączeniu z leczeniem farmakologicznym, ktore dobrał mi MODERACJA