Twój język powie Ci, czy jesteś zdrowa
Znane są sposoby oceny zdrowia po wyglądzie skóry, wyrazie twarzy, oczu, nie wszyscy jednak wiedzą, że dużo o zdrowiu można powiedzieć, przyglądając się językowi. Na zmiany w obrębie języka są szczególnie narażone kobiety po menopauzie, z powodu zachodzących w ich ciele rewolucji hormonalnych.
Do dzieła! Wystawiamy język i oglądamy go w lustrze! 🙂
Jak wygląda zdrowy język?
Na początek warto odpowiedzieć na pytanie, jak wygląda zdrowy język. Ma on różowy kolor i pokryty jest delikatnym białym nalotem.
Czerwony język
Zmiana zabarwienia powinna niepokoić, przykładowo czerwony język wskazuje na odwodnienie, co zwiększa ryzyko owrzodzenia jamy ustnej. Poza tym czerwony język może sygnalizować niedobór witaminy B12 i wskazywać na anemię.
Czerwony język może być objawem szkarlatyny, choroby, która sprawia, że kolor języka zmienia się, pojawiają się również „guzki” i nierówności. Choroba musi być leczona antybiotykami.
Czerwony język o powierzchni truskawki to także objaw choroby Kawasaki. Zazwyczaj pojawia się ona u dzieci około 5-letnich, towarzyszy jej wysoka gorączka. Zespół Kawasaki wymaga błyskawicznego kontaktu z lekarzem.
Biały język
Niewielki biały nalot na języku jest prawidłowy, jednak już grusza warstwa nalotu sygnalizuje problemy. Często wskazuje na zakażenia grzybiczne, jest objawem pleśniawek.
Biały język może wskazywać również na leukoplakię, czyli stan, w którym komórki w ustach nadmiernie rozrastają się, często dzieje się to na skutek podrażnień, na przykład u osób palących papierosy. Niestety leukoplakia często określana jest jako stan przednowotworowy, choć sama w sobie nie jest niebezpieczna. By sprawdzić, czy biały nalot jest spowodowany przez leukoplakię – skonsultuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub dentystą.
Białe linie na języku mogą wskazywać również na liszaj płaski. Na szczęście nie jest to choroba zakaźna, ale dość groźna i trudna w leczeniu. Liszaj płaski występuje zwłaszcza u kobiet między 30 a 60 rokiem życia. Przyczyny liszaja nie są znane, przypuszcza się, że powodem mogą być choroby autoimmunologiczne. W celu złagodzenia choroby stosuje się leczenie objawowe.
Niebieski język
Język może zmienić odcień w kierunku niebieskiego. Tak dzieje się w sytuacji, gdy doświadczasz chorób układu oddechowego. Kolor zmienia się z powodu zmniejszenia rozprowadzenia krwi po tętnicach. Poza tym swego rodzaju niedotlenienie może być sygnałem stresu lub sygnalizować stan zapalny.
Niezależnie od przyczyny – niebieski kolor języka to symptom, który powinien nas zmotywować do odwiedzenia lekarza.
Suchy język
Uczucie wysuszenia języka, nieprzyjemny dyskomfort z tym związany jest zazwyczaj wywoływany przez stres. Niekiedy również przyczyna kryje się w tak zwanym zespole Sjorgren, który pojawia się w wyniku nieprawidłowego działania układu immunologicznego. Choroba ta prowadzi do upośledzenia ślinianek i gruczołów łzowych. Zespół ten jest drugą, po reumatoidalnym zapaleniu stawów, chorobą autoimmunologiczną.
Jeśli język jest suchy, warto przyjrzeć się swoim emocjom, spróbować nowych technik relaksacji. Jeśli uczucie suchości nie minie, nie należy problemu ignorować, wskazana jest wizyta u lekarza.
Czarny język
Powodem do niepokoju jest również czarny język, który może pojawiać się w przypadku rozwoju bakterii. Na skutek tego może dochodzić do zmiany postrzegania smaków i do wydzielania brzydkiego oddechu.
Przyczyną zabarwienia języka na czarno może być picie kawy, herbaty, stosowanie antybiotyków, osłabienie odporności.
Ból języka
Język czasami może boleć, na przykład na skutek palenia papierosów. Poza tym w ten sposób może reagować również na stres w organizmie i inicjować choroby układu pokarmowego, na przykład Crohna.
Czasami język piecze i wtedy stan ten może być spowodowany zmianami hormonalnymi, alergią na składniki stosowane w paście do zębów, na przykład na SLS (laurylosiarczan sodu).
Komentarz ( 1 )
bardzo interesujace, nie wiedzialam o tym 🙂