Główne menu

Po TYM poznasz, że budujesz związek z psychopatą

Życie byłoby prostsze, gdyby psychopata posiadał charakterystyczne znamię łatwe do odczytania dla każdej osoby. Niestety tak nie jest. Psychopaci to często przystojni, czarujący mężczyźni, którzy wzbudzają zainteresowanie wśród kobiet. Mogą być świetnie wykształceni, mili i uważni, często są cierpliwymi słuchaczami i wzbudzają zaufanie. Kobiety chętnie chodzą z nimi na randki, szybko się zakochują i maksymalnie angażują. Skoro trafia się na ideały nic dziwnego! Dopiero po czasie alarmowane przez otoczenie w końcu zaczynają zauważać niepokojące symptomy i stawiają sobie trudne pytanie, czy tak właśnie wygląda związek z psychopatą? W co ja się do chol….wpakowałam?

Kim jest psychopata?

Psychopata zewnętrznie niczym nie różni się od zwykłego człowieka. Jego wygląd ani zachowanie na początku znajomości rzadko wzbudzają wątpliwości. Z tego powodu niezwykle trudno zorientować się, że coś jest nie tak. Dopiero gdy relacja staje się poważniejsza i nabiera głębi, mogą pojawić się sygnały ostrzegawcze.

Szacuje się, że w społeczeństwie około 0,2% do 3,3% osób to psychopaci, czyli osoby antyspołeczne, niezdolne do empatii, nieodczuwające poczucia winy, nieliczące się z odczuciami innych. Wśród psychopatów są głównie mężczyźni, często świadomi swojego problemu i z wyrachowaniem wykorzystujący swoje ofiary, na które najczęściej wybierają osoby z niskim poczuciem wartości, zagubione, zranione w poprzednich związkach i z depresją. Takie są łatwym celem.

związek z psychopatą

Skąd się to bierze?

Psychiatria nie zna jeszcze odpowiedzi na pytanie, skąd się biorą psychopaci. Przyczyn powstania tego typu zaburzeń osobowości szuka się w trudnym dzieciństwie, braku miłości oraz w niestworzeniu prawidłowego wzorca przywiązania do rodziców. Przyczyną powstania zaburzenia mogą być nieprawidłowości w rozwoju ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za emocje.

Jak wygląda związek z psychopatą? Sygnały ostrzegawcze

 1. Psychopata ma sadystyczną naturę. Jest to osoba, która lubi zadawać innym ból i czerpie z tego przyjemność. Cieszy się, gdy może kogoś zniszczyć, gdy dzień po dniu widzi, jak bliska osoba stacza się w dół.
 2. Jest mistrzem wywierania pozytywnego wrażenia – umie oczarować otoczenia. Potrafi tak się zaprezentować, by błyskawicznie wzbudzić podziw. Umie udawać uczucia, jednak nigdy ich nie przeżywa tak, jak normalni ludzie. Dość szybko ujawnia swoje prawdziwe oblicze, wpada w szał, dostaje ataku furii, by szybko się tłumaczyć zmęczeniem, stresem i znowu mydlić oczy innym.
 3. Doskonale umie uwodzić i zaciągać do łóżka. Dla psychopaty seks to sposób do osiągnięcia zamierzonego celu, rozładowanie nadmiernej energii, a nie intymne przeżycie. Zaciągając kobietę do łóżka, prowadzi wyrachowaną grę, na przykład dobierając się do jej konta bankowego. Ma poczucie władzy i nią się kieruje, owijając sobie kobietę wokół palca. Wykorzystuje seks jako sposób do uzależnienia wybranki od siebie. Może być mistrzem tajnik alkowy wszystko po to, by nakłonić kobietę, by zrobiła dokładnie to, czego on pragnie. Najczęściej tworzy krótkie związki, wikła się w gorące chwilowe romanse, buduje burzliwe małżeństwa.
 4. Psychopata tkwi w przeszłości. Nie planuje przyszłości, nie myśli o tym, co będzie jutro, gdzie wyjść, jak zaplanować wakacje, te sprawy zostawia innym. Również teraźniejszość jest dla niego pułapką, cały czas nawiązuje do tego, co było. Żyje przeszłością, ciągłe powraca do wydarzeń, które zatruły mu życie.
 5. Psychopata ma poczucie, że jest pępkiem świata. Psychopata jest niezwykle pewny siebie. Nic nie jest w stanie zachwiać jego pewności o własnej wyższości. Nie ma wątpliwości co do tego, że jest najlepszy, sądzi, że jest najważniejszy, dlatego w związku to Ty musisz się dostosować, Ty musisz zmienić swoje plany i postępować tak, by pępek świata był zadowolony. Psychopata innych traktuje przedmiotowo, najczęściej wykorzystując każdą relację do swoich celów. Pasożytuje na innych, gdy osiągnie to, na czym jemu zależy, porzuca swoją ofiarę bez wyrzutów sumienia, szukając kolejnej.
 6. Kłamie jak z nut. Nie widzi w kłamstwach niczego złego. Gdy jego blef wychodzi na jaw, na gorąco wymyśla kolejną bajeczkę, która ma usprawiedliwić jego poprzednie słowa. Często jest bardzo przekonujący!
 7. Jest zdania, że normy i zasady go nie dotyczą. Psychopata jest zdania, że zasady są po to, by je łamać. Ma poczucie, że jego zachowanie jest usprawiedliwione i nigdy nie wyjdzie na jaw.
 8. Brak poczucia winy. Jeśli budujesz związek z psychopatą, możesz być pewna, że to Ty zawsze będziesz winna. Cokolwiek on zrobi niestosownego, to nie jego wina. Przecież został sprowokowany przez Ciebie lub niekorzystne warunki zewnętrzne.
 9. Zaprzecza sobie nawet w jednej wypowiedzi. Kieruje się pokrętną logiką, tłumacząc swoje zachowanie w taki sposób, że teoretycznie wydaje się to logiczne, ale wystarczy chwilę się zastanowić, by szybko odkryć pokrętność tej logiki.
 10. Jest mistrzem manipulacji, czyli wywierania na innych wpływu w taki sposób, by jego ofiara nie miała świadomości jego zabiegów. Psychopata czerpie radość ze skłócania ludzi, jest szczęśliwy, gdy jego wybranka przestaje dogadywać się z rodziną czy znajomymi, gdy staje się zagubiona i pozostawiona sama sobie. Z dnia na dzień izoluje kobietę od innych.
 11. Psychopata nie potrafi płakać. Nie jest zdolny do empatii. To jedna z cech rozpoznawczych. Jednak uwaga, na wymuszone, fałszywe łzy!

Osoba tkwiąca w związku z psychopatą zazwyczaj długo nie potrafi obiektywnie stwierdzić, że wpadła w kłopoty. Rodzina, znajomi i przyjaciele mogą alarmować ją, że coś jest nie w porządku, niestety często pozostaje tak bardzo zmanipulowana przez psychopatę -partnera, że nie wierzy w to, co słyszy i widzi. Proces uzdrawiania jest niestety zazwyczaj długi i bolesny.

  7 komentarzy

 • jotka

  Na szczęście chyba nie trafiłam i oby tak zostało! Chociaż…ale o zmarłych tylko dobrze lub wcale!

 • Iwona

  Witam,
  niestety byłam z facetem, który miał bardzo dużo cech psychopaty. Ja również o tym pisałam, bo to jest szalenie niebezpieczne!
  Bardzo dobry artykuł, oto co mi się udało napisać: https://iwonaturzanska.pl/category/psychopatia/

 • Dorota

  Wszystko co jest napisane powyżej jest przerażającą prawdą,wiem co mówie.Bardzo ciężko jest wyjść z tak toksycznego zwiazku,mi na szczęście sie udało.

 • oko

  Czytając takie notki czuję się przygnębiony płcią. Aż strach się odezwać, bo zaraz ciężkie działa wytoczą i zaszufladkują mnie w zestaw definicji, a pozytywne tam jakoś trudno dostrzec. Tak źle jest? Każdej pani? Na usta się wręcz ciśnie, żeby świat przekroić i uniezależnić – jak z toaletami – panie na lewo, a panowie na prawo… nie wiem, czy to szczęśliwe rozwiązanie.

 • Elisabeth

  mam podobne odczucia. też się czuję przygnębiona płcią….ciągłe nieporozumienia…co się powie to źle…
  niedostrzeganie przyczyn, czemu ktoś coś powiedział….
  mimo to rozwiązanie z podziałem nie wydaje się udane…

 • Halcia

  Żyję z takim facetem i nie potrafię się z niego wyrwać, po 23 latach cierpień i upokorzen znalazłem siłę i odeszłam na 7 miesięcy, zrobiłam zawód który pozwolił mi na samodzielne życie, rozwiodlam się, ale wróciłam z powrotem, nikt nie rozumiał mojej decyzji, nawet córki przez pewien czas nie rozmawiały że mną, do dzisiaj nie wiem dlaczego to zrobiłam, teraz już nie mam siły żeby odejść, czuję że staczam się coraz bardziej

 • Dorota

  Powtorze za Dorota, moja imienniczka. To prawda. Sama tez wplatalam sie w dziwny uklad z psychopata. Doslownie ucieklam w ostatniej chwili. Przezylam koszmar. Powoli od nowa skladam swoje zycie, kawalek po kawalku. Nikomu nie zycze podobnych przezyc. Jesli intuicja podpowiada Wam, ze cos nie jest w porzadku, to nog za pas! Nie ma na co czekac. Im glebiej w las tym wyzsze drzewa. Obecnie, jak troche ochlonela, zdalam sobie sprawe, ze nie zmnienisz psychopaty, choc by nie wiem co sie robilo. Jest to przykre, ale taka jest prawda. Jedynm wyjsciem z sytuacji jest, jak wspomnialam opuszczenie takiej osoby i zapomnienie o jej istnieniu.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>