Układaj puzzle. To pomoże Ci na wiele sposobów
Może się wydawać, że puzzle to popularna zabawka dla dziecka. Jednak okazuje się, że może być również świetną rozrywką dla dorosłych. Nie dość, że zapewnia ciekawy sposób spędzania czasu, to również ma wiele korzyści. Być może nigdy się na tym nie zastanawiałaś…dzisiaj jest jednak ten czas, by poznać zalety układania puzzli. A jest ich wiele, dla całych rodzin.
Puzzle zabawka czy coś więcej?
Za twórcę puzzli uważa się londyńskiego grawera Johna Spilsburego, który tworzył mapy i rozcinał jest, w ten sposób, aby pomagały one w nauce. Z czasem zamiast map proponowano układanie w formie puzzli innych motywów, które miały wspierać edukację.
Dopiero z czasem zaczęto wykorzystywać puzzle również w celach rozrywkowych, dla zapewnienia ciekawej formy spędzania wolnego czasu.
Co daje układanie puzzli dorosłym?
Układanie puzzli to świetna rozrywka. Pozwala spędzić czas w kreatywny sposób. Z jednej strony odtwórczy, bo dopasowujesz do siebie elementy, które ktoś wcześniej przygotował, z drugiej strony możesz stworzyć coś nowego. Zyskujesz poczucie satysfakcji z ukończonej pracy i z efektu finalnego.
Widzisz ułożony obrazek i po prostu odczuwasz radość, która jest typowa dla chwili zrobienia czegoś i dokończenia planu. Im bardziej skomplikowany obraz i im więcej puzzli, tym późniejsza satysfakcja, uczucie wygranej większa.
Inna zaleta? Wyciszasz się, możesz uporządkować myśli, wysprzątać głowę. W czasach nadmiernego stresu, mnóstwa informacji, ciągłego zagrożenia to niewiarygodnie cenna korzyść. Pozwala zachować wewnętrzną równowagę i chronić się przed skutkami życia w ciągłym napięciu.
Układanie puzzli to również świetny sposób na wzmocnienie intelektu, ćwiczenie mózgu, rozruszanie szarych komórek. Podczas dopasowywania elementów do siebie zmuszamy obie półkule do współpracy. To jeden z tych aktywności, która wzmacnia na podobnym poziomie obie półkule.
Układaj z dziećmi
Układanie puzzli jest oczywiście korzystne nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Warto zatem zdecydować się na wspólne pogłówkowanie nad elementami układanki.
Budując chęć do układania puzzli wśród dzieci, wpływamy korzystnie na ich przyszłość. Badania pokazały, że dzieci, które w wieku od 2 do 4 lat układały puzzle lepiej sobie w przyszłości radziły z matematyką – zwłaszcza zadaniami przestrzennymi. Puzzle uczą logicznego myślenia i maksymalnie wzmacniają pamięć wzrokową.
Poza tym układanie puzzli uczy dzieci cierpliwości, zaangażowania, wymusza skupienie się, ćwiczy sprawność dłoni, rozpoznawanie kształtów i kolorów. Doskonale ćwiczy charakter, jest to także jeden z najlepszych treningów pamięci.
Zostaw komentarz