Główne menu

Uwolnij stopy. Chodź boso!

Niemal przez cały rok nasze stopy uwięzione są w obuwiu. Chronimy je przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Gdy przychodzi lato, możemy jednak dać im trochę luzu. Warunki pogodowe często są odpowiednie, by pochodzić na boso: na piasku, czy trawie. Że warto, to wiadomo nie od dzisiaj. Ale dlaczego warto, o tym będzie ten artykuł.

Chodź na boso. To doskonały masaż

Chodzenie boso zapewnia doskonały masaż stopom, często zbolałym i zmęczonym.

Nawet najwygodniejsze obuwie może być z czasem niewystarczająco dobre. Zdjęcie go daje niesamowitą wolność i poczucie niezależności. Stopa ma bezpośredni kontakt z podłożem, to przynosi całkowicie inne wrażenia niż te odczuwane podczas spaceru z osłoniętymi stopami.

Dla osób patrzących na ten prosty akt zetknięcia skóry stopy z podłożem bardziej „metafizycznie” jest to swoisty powrót do korzeni, otwierający nas na pobór energii od jednego z żywiołów. Teoria jakoby w stopach znajdowały się obszary odpowiedzialne za funkcjonowanie całego organizmu również potwierdza dobroczynny wpływ chodzenia boso na całe nasze ciało.

chodzenie boso

6e14794f-0d0a-4209-bd3f-1cc4cadd3dde

Ćwiczenie mięśni

Ludzkie stopy mają 21 mięśni. Niestety nie zawsze pracują w odpowiedni sposób. Obciążenia dotyczą nie tylko mięśni, ale także kości. Jeśli zakładamy 10 centymetrowe szpilki, zwiększamy aż o 30% obciążenie drobnych kości przodostopia.

Przestajemy chodzić naturalnie, kiedy stopa stawiana jest na piętę i przenosi się ciężar na przednią jej część. Sposób chodzenia w butach na obcasie zmienia się, czego skutkiem są mikrourazy stopy. Zdjęcie obuwia pozwala odpocząć nogom i zmusza stopy do pracy w optymalny dla nich sposób.

Lepsze krążenie krwi

Chodzenie na boso pobudza krążenie, co ma wpływ z jednej strony na lepsze dotlenienie organizmu, z drugiej działa profilaktycznie w zakresie ochrony przed żylakami.

Doznania zmysłowe

Chodzenie boso jest po prostu przyjemne. Zarówno ciepły piasek, jak i miękka trawa na skórze dają przyjemne odczucia. Relaksują i sprawiają, że wyjątkowo dobrze odpoczywamy.

Spacer z bosymi stopami uwalnia umysł od stresu, a ciało od napięcia.

Lubisz chodzić boso?

  8 komentarzy

 • jotka

  Lubię, tylko gdzie to robić? na miejskich trawnikach psie kupy, na plaży kapsle i pety, na kamieniach niebezpiecznie…

 • boja

  Ja cały czas chodzę boso… Ale za to w ostrogach!

 • puch ze słów

  Witam. Też w to wierzę i jakiś czas temu też o tym u mnie pisałam. Chodzenie na boso to dla mnie jakiś rodzaj wolności. Gdy idę boso wiem że przyszły ciepłe miesiące roku. pozdrawiam

  • Olek

   Witam. Chodzenie boso to super sprawa. Nie wyobrażam sobie wyjścia do lasu w butach 🙂 My to tak rodzinnie z żoną i dzieckiem. Relaks i wiele, wiele więcej. Co istotne też, to uziemienie 😉 Pozdrawiam i baaardzo polecam.
   Mieszczuch

 • Stokrotka

  Chodzę boso ale tyko na swojej działce bo wiem że tam jest bezpiecznie /tzn, nie ma szkieł, ostrych przedniotów i psich kup/
  To prawda, że chodzenie boso jest bardzo zdrowe.
  I czuję się wtedy wolna jak …. ptak:-)

 • Ania

  Ja troszkę też chodzę boso, ale potem mam duży problem bo ma bolące odciski…także niestety długo nie wytrzymam 🙁

 • Ewelina

  Zawsze gdzie tylko się da, uwielbiam chodzić boso, stopa wtedy żyje! Jakbym mogła to i do miasta bym chodziła boso

 • Marta

  Po moim ogrodzie zawsze

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>