Główne menu

Wakacje po polsku

Polak potrafi. Polka też. A gdy z pieniędzmi krucho, to nie trzeba rezygnować z wakacji. Wystarczy kawałek pola, namiot i…słoiki. Krótkie wypady na weekend i oszczędzanie na wielu atrakcjach. Inaczej. Nie znaczy, że gorzej. Bo…tak jak dawniej.

Wakacje po polsku

Kiedyś

Kiedyś bywało inaczej. Wyprawa nad polskie morze to był jak wyjazd na drugi koniec świata. W maluszku, z pakunkami na dachu, z torbami na nogach, wyposażeni w kanapki i z herbatą w termosie.

Jechało się. Odpoczywało. Czasami pod namiotem, innym razem na wczasach, z prostymi śniadaniami, trzema kawałkami chleba, odrobiną masła, plasterkami sera i wędliny na talerzu. Jedna waza z zupą na
stół. Nikt nie myślał o szwedzkim stole. Było inaczej.

Żadne tam wypady na kilka dni. Urlop to kilkutygodniowy. Jak już jechało się nad morze czy w góry, to
na minimum dwa tygodnie. Łopatka, konewka, przelewanie, przesypywanie na plaży, budowanie, siedzenie. Atrakcja to było morze i piasek, nie to co dzisiaj… Kiedyś było inaczej.

Dzisiaj

Dzisiaj z uwagi na galopującą inflację często wracamy do korzeni. Zamiast obiadu na trasie, wybieramy kanapki i kawę w termosie. Nocleg tak, ale z dostępem do kuchni. Tak, żeby sobie gotować.

A że na wyjazdach nie chcemy tracić czasu na stanie nad garami, to decydujemy się na zabranie prowiantu ze sobą…Pakujemy zawekowane słoiki, potem otwieramy i jemy obiady. Ryż, makaron, czy na półgotowe ziemniaki z marketu – już obrane i ugotowane. To znacznie ułatwia.

Polacy myślą podobnie. Jak pokazują statystyki coraz rzadziej decydujemy się na spożywanie posiłków w restauracjach. Okupujemy Biedronki i Lidle na wyjazdach. Wychodzimy z pełnymi koszykami. Umiemy liczyć. I to się po prostu bardziej opłaca.

Potwierdzają to statystyki. Według ostatnich w obecnym sezonie jest mniej osób w knajpach. Jednak nie
tylko. Jest znacznie mniej w polskich miejscowościach wypoczynkowych. Nad morzem i w górach nawet o 30% mniej niż w latach ubiegłych.

Powód? Wysokie ceny. Nie stać nas po prostu. Drugi powód? Niepewna pogoda. Wielu z nas woli wybrać
się na wakacje za granicę. Często taniej i pewniej…jeśli chodzi o pogodę. Chociaż i ta niestety zaskakuje
w drugą stronę, z uwagi na zbyt intensywne upały.

Cóż. Żeby odpocząć też trzeba się natrudzić.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>