Warzywnik w domu i w ogrodzie. Co sadzić w marcu?
Marzec to czas na pierwsze poważniejsze prace w ogrodzie. Natura budzi się do życia po zimie i warto ten czas wykorzystać. Dobrze zajrzeć na balkon czy do ogródka. Wyjść na taras i zastanowić się, jak przygotować się na wiosnę. Co sadzić w marcu?
Kiedy sadzić do gruntu?
Temperatura w marcu lubi być niestabilna. Jak to w tym powiedzeniu – w marcu jak w garncu. Żeby nie narobić sobie podwójnej pracy z sadzeniem roślin, warto poczekać do czasu aż ustabilizuje się temperatura i….nie będzie przymrozków. Niestety zbyt niska temperatura może bardzo szybko zniszczyć nasze uprawy.
Podsumowując – podstawa to dodatnie temperatury, również w nocy. Jeśli istnieje ryzyko przymrozków, należy dodatkowo chronić rośliny.
Może warzywa odporne na mróz?
Jeśli obawiamy się, że w marcu pojawi się jeszcze mróz, można wybrać rośliny i warzywa odporne na mróz. W marcu, zwłaszcza na początku, dobrym pomysłem będzie posadzenie szpinaku, cebuli i pora.
Co sadzimy w marcu?
Na początku marca możemy siać warzywa na rozsady, pod tunele foliowe: rzodkiewkę, marchew, szpinak, sałatę masłową, koper, por. Na noc należy jednak przykryć rośliny agrowłókniną, żeby uchronić kiełkujące nasiona i małe rośliny przed zmarznięcie.
Pod koniec marca możemy spróbować sadzić już tradycyjnie do gruntu rzodkiewkę, wczesne odmiany marchwi i pietruszki, sałatę wiosenną, roszpunkę, ponadto groch, bób, jarmuż, koper ogrodowy, sałatę lodową. Warto czytać sugestie od producenta nasion i
stosować się do nich, żeby osiągnąć smaczne i dorodne plony.
Do skrzynek możemy sadzić również kwiaty: stokrotki, prymulki, żonkile, cebule hiacyntów, bratki, dzwonki.
Jak przygotować ziemię?
Ziemia pod warzywa czy kwiaty powinna być oczyszczona z chwastów. Należy ją przekopać, rozluźnić.
Ziemia nie powinna być ani zbyt zbita, ani zbyt luźna. Do czarnej ziemi można dodać nieco piasku, by uzyskać odpowiednią strukturę. Po przekopaniu łopatą lub szpadlem warto dodać do gleby kompost, który jest bogaty w próchnicę i zadba o odpowiednią jakość ziemi.
Zostaw komentarz