Wazektomia coraz popularniejsza?
Niektórzy twierdzą, że jest niemęska. Że mężczyzna, który się na nią decyduje, dużo traci. Inni mają zdecydowanie odmienne zdanie. Uważają, że facet, który bierze na siebie antykoncepcję może tylko zyskać w oczach kobiety. I dodatkowo zyskać dla siebie – lepsze doznania, wyższą spontaniczność, pełne zadowolenie, lepsze relacje z partnerką. I to kosztem tylko kilku chwil. Bez stresu, bólu, żadnych negatywnych konsekwencji. Opcja idealna? Dla wielu tak, jeśli nie planuje się (więcej) dzieci.
Mężczyźni też mogą dbać o antykoncepcję
Długo panowie mieli tak naprawdę jedną metodę zapobiegania ciąży i zapobiegania chorobom przenoszonym drogą płciową. Prezerwatywę. Uważaną za tanią, bezpieczną i skuteczną. Jednak okazuje się, że w stałych parach, w których nie trzeba się obawiać zarażenia chorobami wenerycznymi, popularna „gumka” uważana jest za wyjątkowo niewygodną.
Nie dość, że zmniejsza doznania, sprawia, że zbliżenie jest mniej spontaniczne, wymusza przerwę w najmniej odpowiednim momencie, to często z uwagi na kłopotliwość stosowania, bywa wyjątkowo nieskuteczna. I dlatego, gdy para nie chce (już) mieć dzieci, wazektomia uznawana jest za metodę bardzo dobrą.
Pozwala zadbać o pełną ochronę przed zajściem w ciążę. Daje gwarancję spontaniczności, wygody i naturalności. Nie trzeba myśleć o zabezpieczeniach, kupować ich, mierzyć się z niewygodą ich stosowania, a także negatywnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Brak konieczności chodzenia do lekarza po receptę, szczególnego monitorowania zdrowia…
W wielu krajach wazektomia jest darmowa, w Polsce dostępna za stosunkowo niewielką opłatą.
Dzięki temu, że wazektomia pozwala łatwo wykonać zabieg, jest chętnie wybierana. Mężczyźni mogą się na nią zdecydować i chętnie ją robią – od wielu lat na Zachodzie, od dłuższego czasu również w Polsce. W przypadku kobiet chirurgiczny zabieg zapobiegający późniejszym ciążom jest dużo trudniejszy w wykonaniu, nie zawsze jest możliwy. Poza tym jest bardziej ryzykowny, nie wspominając o tym, że dużo droższy, i w Polsce właściwie niedostępny.
Na czym polega wazektomia?
Wazektomia polega na podwiązaniu nasieniowodów. Jej skuteczność antykoncepcyjna określana jest jako niemal 100% (99,9%) – jeśli odczekamy czas wymagany po zabiegu, w trakcie którego dochodzi do oczyszczenia nasienia z plemników.
Jednak wazektomia nie pozwala na spontaniczny seks bez zabezpieczenia od razu po zabiegu. Trzeba odczekać kilka tygodni, co uważane jest za wadę tej metody.
Po wykonaniu wazektomii bada się nasienie. Badanie takie wykonuje się w 8 i 12 tygodniu, by sprawdzić, czy w nasieniu nie ma plemników. Terminy badań nie są przypadkowe, uwzględniają tempo dojrzewania plemników. Gdy po wspomnianych badaniach lekarz uzna, że wszystko jest w porządku, można cieszyć się bliskością bez zabezpieczeń i bez strachu o ewentualną nieplanowaną ciążę.
Dlaczego mężczyźni się na to decydują?
Powodów, dla których mężczyźni decydują się na wazektomie jest sporo.
- Dbają o swoje partnerki, ich komfort i zdrowie. Często kobiety nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, mierzą się z wszystkimi dotkliwymi skutkami ubocznymi jej stosowania. Męska wazektomia jest odpowiedzią na ten problem.
- Możliwość swobody, braku konieczności późniejszego pilnowania antykoncepcji. Docelowo także możliwość oszczędności.
- Większa naturalność i wyższa jakość doznań. Koniec ze strachem przed ciążą. W konsekwencji lepsze relacje z partnerką.
- Możliwość współżycia w dniach, w których kobiece libido jest najwyższe.
- Duża szansa na wyższą częstotliwość zbliżeń.
- Stosunkowo niskie koszty (około 2000-3000 złotych), wysokie bezpieczeństwo i łatwość wykonania.
- Zabieg najczęściej wykonany bez skalpela, metodą mikrochirurgicznego rozwarstwienia skóry, w znieczuleniu miejscowym.
- Dostępny niemal w każdym większym mieście w Polsce.
Czy po wazektomii można mieć dzieci?
Choć istnieją metody odwrócenia wazektomii, to są one skomplikowane i kosztowne (rewazektomia kosztuje około 20 000 złotych). Nie dają przy tym pewności, że zabieg się powiedzie. Stąd specjaliści radzą, by na wazektomię decydowali się panowie nieplanujący dzieci. Z drugiej strony w wielu klinikach utrzymują, że rewazektomia jest możliwa i skuteczna.
Oprócz odwrócenia wazektomii istnieje możliwość innego rozwiązania. Jest nim in vitro, pobranie plemników z jąder (wazektomia nie cofa produkcji plemników, po prostu nie są one transportowane z nasieniem i nie są wydalane poza ciało mężczyzny, ale wchłaniają się) lub wykorzystanie pobranych wcześniej plemników i zamrożonych.
Zostaw komentarz