Główne menu

Wazektomię można odwrócić

Otwarcie i coraz głośniej  mówi się o tym, co wydawać by się mogło oczywiste – antykoncepcja to nie tylko sprawa kobiet. Jeśli przyjemność z seksu czerpią dwie osoby, to nieuczciwie jest wymagać tylko od jednej z nich „zabezpieczenia się przed ciążą”.

Wazektomię można odwrócić

Niby to jasne, tymczasem…niektóre metody uważa się za niemęskie i o dziwo są to te, które zostały stworzone z myślą o panach – „stary, śmigasz w gumkach w stałym związku, a w ogóle coś czujesz?” – mówią i złośliwie się uśmiechają, współczując jednocześnie, tonem znawcy dzielą się spostrzeżeniami, jak to jest uprawiać seks bez przerw na zakładanie kondoma.

Wiadomo mają sporo racji, także wtedy, gdy mówią o skuteczności*, ale żeby od razu twierdzić, że prezerwatywa wyklucza możliwość satysfakcjonującego seksu, nie daje odpowiednich wrażeń i że to wystarczy, by tę metodę wykluczyć? Przecież każdy sposób ma wady…Również metody stosowane przez kobiety, dlaczego zatem to one mają dźwigać ciężar niedogodności? Czy w końcu ostatnie pytanie – czy istnieje idealna metoda antykoncepcyjna?

*- (2 na 100 par stosujących prawidłowo prezerwatywy zachodzi w ciążę, niektóre źródła mówią o nawet 16-19 na 100, gdy użytkowanie nie jest staranne.)

 

Inne metody antykoncepcji dla mężczyzn? Praktycznie nie istnieją, a te bardziej zdecydowane w wielu środowiskach już na wstępie są skreślane. Taka wazektomia nadal wywołuje komentarze w stylu – „On facet, samiec z krwi i kości – dał sobie przy „nim” pomajstrować, to na pewno oszalał…coś z nim nie tak”. W parach, w których decyzja zapada świadomie, pojawiają się inne argumenty – nie chcemy mieć więcej dzieci, chcę Cię uchronić od skutków ubocznych hormonów, to nie tylko Twoja sprawa, antykoncepcja dotyczy nas.

Równolegle do tego toczą się dyskusje kobiet, które bez mrugnięcia okiem poddałyby się podwiązaniu jajników, żałują, że tego nie zrobią, bo jest to w Polsce trudniejsze i bardziej skomplikowane w przeciwieństwie do trwałej metody antykoncepcyjnej dla mężczyzn, której panowie mogą się poddać, a często nie chcą.

Kobiety dałyby wiele, by zapomnieć o pigułkach i na zawsze stracić możliwość zajścia w ciążę, co uwolniłoby je od wielu stresów. Panowie w Polsce – mimo, że zabieg wazektomii jest dużo prostszy i mniej skomplikowany, a przede wszystkim tańszy i ogólnodostępny – podejmują się tego wyzwania rzadko**. Gdzie tu logika, sprawiedliwość?

I dlaczego nadal zabieg wazektomii jest tak kontrowersyjny, o czym się przekonaliśmy, pisząc ten artykuł?

** – W USA wykonuje się około 600 000 wazektomii rocznie. Dla porównania kobiety każdego roku wykonują 1200 000 zabiegów salpingotomii (podwiązania jajników).

Gdy antykoncepcja hormonalna odpada…

Dobór metody zapobiegania ciąży nie jest prosty…Z wielu powodów, a temat w swej istocie jest delikatny. Wymaga indywidualnego podejścia i uwzględnienia nie tylko aspektów związanych z wygodą, ale również z bezpieczeństwem.

Niektóre metody antykoncepcyjne nie mogą być stosowane z przyczyn zdrowotnych, inne są obciążające i źle tolerowane. Czasami zwyczajnie kobieta nie może się zdecydować na bardzo popularną obecnie antykoncepcję hormonalną, źle się po niej czuje, a inne metody z różnych powodów w jej przypadku są wykluczone (że problem jest ogromny przekonaliśmy się, publikując ten list czytelniczki – zapraszam do zajrzenia).

Są również inne głosy – wskazujące, że metody hormonalne nie są obojętne dla zdrowia. Bez trudu znajdziemy artykuły, które wskazują na konsekwencje stosowania hormonów i choć współczesne pastylki są coraz lepsze od swoich poprzedniczek, to niejasności nadal istnieją i trudno ich istnieniu zaprzeczyć.

Antykoncepcja dla mężczyzn

Co zatem w sytuacji, gdy kobieta nie chce lub nie może zadbać o antykoncepcję?

Wtedy mężczyzna może się wykazać. Jedną z opcji jest tytułowa – wazektomia, która, o czym wiele osób nie wie (i z tego powodu miewa spore dylematy, co do zasadności jej stosowania), jest odwracalna.

Jeśli mężczyzna po latach od wykonania wazektomii, stwierdzi, że chce począć naturalnie dzieci, nic nie stoi na przeszkodzie, by poddać się rewazektomii.

Rewazektomia to zabieg polegający na ponownym połączeniu przewodów przenoszących plemniki z jąder do nasienia. W praktyce polega na przywróceniu drożności nasieniowodów – tłumaczy Eugeniusz Siwik, specjalista II stopnia z ginekologii i położnictwa, wykonujący zabiegi rewazektomii.

W USA przeprowadza się od 5 do 7% rewazektomii u pacjentów, którzy wcześniej poddali się wazektomii, główna przyczyna to rozwody lub śmierć partnera.

Najlepsze efekty zabiegu uzyskuje się w kilka lat po zabiegu wazektomii. W zależności od źródeł, podaje się, że rewazektomia pozwala w 30-80% na spłodzenie potomka. Najnowsze wyniki badań wskazują, że nasienie z ruchliwymi plemnikami po roku od zabiegu rewazektomii osiąga aż 95 % mężczyzn, w tym 80 % już 3 miesiące po odwróceniu wazektomii.

Po wazektomii  nie trzeba decydować się na rewazektomię. Można wybrać inną metodę (choć mniej skuteczną, jeśli chodzi o odsetek ciąż niż rewazektomia). Dostępne jest zapłodnienie pozaustrojowe z zastosowaniem metod mikromanipulacji (ISCI), które poprzedza uzyskanie plemników z najądrza lub jądra.

Antykoncepcja – na co się zdecydować?

Nie ma idealnego sposobu zapobiegania ciąży. Decydując się na konkretną metodę, należy dokładnie przeanalizować sytuację pary, wszystkie zalety i wady każdego rozwiązania, kierując się dobrem obu partnerów.

Obecność wazektomii i rewazektomii w Polsce już od kilkunastu lat daje parom dobrą alternatywą. Jest szczególnie doceniane przez osoby w stałych związkach, wybierających spontaniczny i bezstresowy seks, bez ryzyka zajścia w nieplanowaną ciążę.

  13 komentarzy

 • Justi

  chciałabym, żeby mój mąż się zdecydował, ale sam, bez mojej sugestii. byłabym najszczęśliwsza osobą pod słońcem 😉 teraz biorę hormony i nie jestem zadowolona z tego faktu – tycie, problemy z cerą…i mniejsze libido

 • ela

  Witam a ja wolołabym poddac się podwiązaniu jestem pewna że juz więcej niechce być w ciąży (3dzieci)a jak umre zostanie mąż z wazektomią pozna kogoś zechca mieć jeszcze dzieci – dlaczego mężczyżni bez problemu mogą poddać się zabiegowi a kobiety sąmaszynami do rodzenia ?bez prawa do decydowania o sobie?

  • dorota

   Ela, jest to możliwe w Polsce. Takie zabiegi się wykonuje w prywatnych klinikach, jest jednak dużo drożej i zabieg jest dużo bardziej skomplikowany. U panów trwa kilka chwil i mężczyzna od razu wychodzi do domu.

 • Mariola

  Niewiedza prowadzi do mylnego zdania. Kiedy sie wytłumaczy i przetłumaczy dogłębnie delikwentowi co i jak to wyglada, wówczas….
  O dziwo, zaczyna uważać to za męskie i po tem to sie juz tym tylko szczyci w środ kolegów.

 • Anka

  Jestem na tak. Muszę pogadać z mężem

 • ela

  Dóżo droźej niż za granicami kraju (słowacji) jak pisałam wolałabym.ja mążcgce zrobic wazektomi3 ale czuję że nie jest to jego decyzja tylko cchcę to zrobić dla mnie natomiat moja decyzja jest świadoma i chce dla siebie muj email violam2482wp.pl

 • Ramona

  Sterylizacja/wazektomia jest błędnie uznawana za 100proc metodę antykoncepcji. Niestety i tutaj czasem natura jest sprytniejsza od człowieka. Uważam jednak, że powinna być dozwolona i ogólnie dostępna. Znam kobiety, które mają wątpliwości pomimo, że już mają dzieci i nie chcą mieć więcej. Tak więc jestem w stanie zrozumieć też mężczyzn. Ogólnie ciężki temat

 • Nasti

  Nie ma nic lepszego

 • Teresa

  Popieram temat!

 • Joanka

  Tylko prawdziwy mężczyzna podda się wazektomii

 • Natala

  Jak na razie po latach brania hormonów zdecydowaliśmy się na komputerek cyklu ladycomp jesteśmy oboje zadowoleni, ale nie wykluczamy w przyszłości zabiegu wazektomii, jeśli moje cykle nie będą już takie czytelne i zacznę wchodzić w fazę przedmenopauzalną powrócimy z mężem do tematu .

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>