Główne menu

Większość z nas, według ekspertów, pierze zbyt rzadko…

Choć w wielu polskich domach (zwłaszcza w tych, w których mieszkają małe dzieci) pralka włączana jest codziennie, to okazuje się, że mimo tego, większość z nas pierze zbyt rzadko. Jak to możliwe?

Z odpowiedzią, jak zwykle, przychodzą naukowcy. Według nich zbyt rzadko pierzemy chociażby pościel i ręczniki. Jak często powinniśmy je zmieniać?

Jak często prać pościel?

Według mikrobiologów powinniśmy prać pościel przynajmniej raz w tygodniu w temperaturze co najmniej 60 stopni (najlepiej 90 stopni). Minimalna częstotliwość to zmiana pościeli raz na dwa tygodnie.

Do prania można użyć olejku eukaliptusowego lub herbacianego, który pozwala usunąć roztocza w niższej temperaturze niż 90 stopni.

Pościel trzeba suszyć możliwie często na słońcu, na wolnym powietrzu.

Pościel bawełnianą dodatkowo, według ekspertów, należy prasować żelazkiem rozgrzanym do 200 stopni.

Częsta zmiana pościeli jest szczególnie ważna w sezonie upałów, podczas infekcji, gdy śpimy nago, gdy cierpimy na alergie i choroby skóry.

Dlaczego?

Ponieważ spędzamy w łóżku średnio aż 56 godzin w tygodniu. Podczas snu pocimy się, pozbywamy się martwych komórek naskórka, pozostawiamy różne wydzieliny (zwłaszcza jeśli śpimy nago). Niestety w ten sposób tworzymy świetne siedlisko do rozwoju bakterii i roztoczy (będących przyczyną alergii), a im rzadziej zmieniamy i pierzemy pościel, tym większa trudność w późniejszym dokładnym usunięciu wszelkich, nawet tych niewidocznych, zabrudzeń.

Jak często prać ręczniki?

Kolejna ważna reguła to częstotliwość, z jaką należy zmieniać ręczniki. Zaleca się to robić dwa razy w tygodniu, średnio co trzy dni.

Dlaczego?

Powód jest podobny, jak powyżej. Na wilgotnych ręcznikach bardzo szybko mnożą się bakterie. Bardzo łatwo w ten sposób zarazić się bakterią e coli, czy pogorszyć stan cery. Po użyciu ręcznik kąpielowy najlepiej, jeśli zostanie tak powieszony, by mógł wyschnąć. Ręczniki należy prać w temperaturze minimum 60 stopni.

Jak często zmieniać ścierki kuchenne?

Bardzo istotne jest, by zachować odpowiednią higienę również w kuchni.

Tu ważne jest, by zmieniać ścierki kuchenne co najmniej co 2-3 dni. Minimalna temperatura prania to 60 stopni.

Na koniec warto dodać, że zarówno zbyt rzadkie, jak i zbyt częste pranie nie jest korzystne dla zdrowia. Próby zachowania zbyt daleko idącej higieny, dążenie do sterylności może mieć fatalne skutki, działa negatywnie na organizm i szybko zwiększa wrażliwość organizmu na teoretycznie niegroźne drobnoustroje. Stanowi szczególnie zagrożenie zwłaszcza dla dzieci.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>