Główne menu

Wino lodowe smakuje najlepiej? Pijesz i się zachwycasz?

Skąpana w słońcu winorośl, która później zostanie wykorzystana do produkcji smacznego wina? Tak, to dobry wybór, ale nie jedyny. Równie dobrze można sięgnąć po zamrożona na mrozie winogrona, zebrać je, a potem stworzyć z nich wino lodowe (ice wine). To dość nietypowy trunek, ale zdobywający coraz szersze grono zwolenników.

Wina lodowe były produkowane już w XVIII wieku w Austrii i w Niemczech.

Mroźne wino. Wino lodowe

Wino, w zależności od wybranego rodzaju i typu, spożywa się w różnych temperaturach. Niektóre tuż po schłodzeniu w lodówce, inne w temperaturze pokojowej. Są też takie trunki, które nazywa się „lodowymi”. Czy to oznacza, że są one mega mroźne, a podczas ich picia czujemy na języku drobne kryształki lodu? Niekoniecznie. Jednak ich wyprodukowanie nie jest łatwe, ale trud rekompensuje bardzo oryginalny smak.

lodowe wino

Jak powstaje lodowe wino?

Lodowe wino powstaje po zebraniu zamarzniętych na krzewie winogron. Nie zbiera się ich gdy dojrzeją, ale pozostawia na znacznie dłużej, czekając na obniżenie temperatury powietrza (do minus 7-10 stopni).

Gdy winogrona są już twarde, dotknięte chłodem i pokryte lodem, zbiera się je i produkuje z nich wino, zanim jeszcze zdążą się rozmrozić. To bardzo trudne. Wymaga cierpliwości, uważności. Można bowiem łatwo przegapić odpowiedni moment zbiorów lub popełnić błędy w trakcie transportu i doprowadzić do rozmrożenia winogron, co negatywnie wpłynie na smak produkowanego wina.

Ilość wina otrzymanego z zamarźniętego winogrona jest dużo mniejsza, ale trunek jest słodszy, bogaty w cukry i kwasy.

Tak powstaje oryginalne wino, najczęściej w grudniu i styczniu.

Wina lodowe są szczególnie popularne w Niemczech i Kanadzie.

Jak smakuje wino ze zmrożonych winogron?

Lodowe wino to zazwyczaj wino słodkie, często o nutach brzoskwiniowych, różanych. Ma posmak miodowy i bliski owoców egzotycznych, a aromat lekki i…letni. Jednocześnie to najbardziej kwaśne ze znanych win.

Wino lodowe z uwagi na trudny proces produkcji nie należy do najtańszych. Ceny zaczynają się zazwyczaj od 90 złotych wzwyż.

Piłaś to nietypowe wino?

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>