Inf. prasowa Wiosenne porządki – plan sprzątania mieszkania krok po kroku
Kwiecień i maj to idealny czas na gruntowne sprzątanie mieszkania. Ładna pogoda za oknem wprawia w dobry nastrój i dodaje pozytywnej energii – wykorzystaj ją i opracuj plan wiosennych porządków, aby wnętrza w Twoim domu znów były czyste i pachnące. Sprzątanie czas zacząć! Klucz do sukcesu: pozytywne nastawienie, dobra energia i chęć do działania.
Wiosenne porządki – opracuj listę zadań
Jeśli chcesz szybko, sprawnie i efektywnie przeprowadzić wiosenne porządki w swoim domu, koniecznie opracuj listę zadań do wykonania. Dzięki niej będziesz mogła podzielić prace na kilka etapów. Swoją listę rzeczy do zrobienia podziel np. na poszczególne pomieszczenia i zostaw ją w widocznym miejscu, aby mieć do niej łatwy dostęp – odhaczaj na bieżąco to, co już udało Ci się zrobić i sprawdzaj, co jeszcze zostało do posprzątania. W ten sposób dopilnujesz wszystkiego i będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomniałaś. Mnóstwo przydatnych informacji i praktycznych wskazówek dotyczących sprzątania znajdziesz na: https://www.philips.pl/c-e/blog/dom/sprzatanie.html.
Wiosenne porządki w domu – co Ci się przyda?
Co przyda Ci się podczas wiosennych porządków?
- Ocet – jest ekologiczną alternatywą dla detergentów. Wymieszany z wodą w stosunku 1:1 stworzy miksturę, dzięki której usuniesz nieprzyjemne zapachy i zabrudzenia, wyczyścisz okna, lustra czy szklane półki w lodówce, a także pozbędziesz się osadu z kamienia (np. wokół baterii kuchennych, z czajnika itd.).
- Soda oczyszczona – podobnie jak ocet, znakomicie nadaje się do czyszczenia np. kuchenki, płyty indukcyjnej i innych powierzchni, a także do szybkiego odświeżania starych desek do krojenia (wystarczy, że posypiesz powierzchnię deski sodą, zostawisz na kwadrans, a na koniec przetrzesz wilgotną gąbką). Wymieszaj sodę z niewielką ilością wody (3:1), by zrobić pastę, która pozwoli Ci szybko usunąć plamy z soków, czerwonego wina itd. Dzięki niej możesz też pozbyć się przypalonego jedzenia z garnków, wyczyścisz piekarnik, umyjesz wannę, umywalkę i fugi.
- Ściereczka z mikrofibry – niezwykle przydatna podczas wiosennych porządków. Usuniesz nią zabrudzenia z blatów oraz kurz z mebli, umyjesz okna, a także wypolerujesz powierzchnie wykonane z marmuru, granitu czy stali nierdzewnej. Ścierki tego typu są także bardzo chłonne – wykorzystuj je zatem np. do wycierania plam po napojach.
- Odkurzacz – wiosenne porządki w domu nie obędą się również bez odkurzacza – dla ułatwienia wybierz model bezworkowy z kilkoma różnymi końcówkami: uniwersalną (odpowiednia zarówno do odkurzania twardych powierzchni, jak i dywanów), tzw. „szczelinówkę” o podłużnym kształcie w sam raz do czyszczenia rogów kanapy, listew przypodłogowych i zakamarków, okrągłą ssawkę z miękką szczotką odpowiednią do wytarcia półek czy posprzątania wnętrza samochodu.
Na Twojej liście rzeczy, których nie może zabraknąć podczas wiosennych porządków, powinny znaleźć się również: gąbka, ręczniki papierowe, środki czystości (do usunięcia trudniejszych plam), gumowe rękawice do ochrony dłoni, a także wiadro i mop.
Plan sprzątania – jak sprzątać krok po kroku?
Wiosenne porządki w domu zacznij od góry, czyli od czyszczenia żyrandoli, najwyższych półek i sufitu. W dalszej kolejności posprzątaj to, co znajduje się niżej – półki w szafach, szuflady, zakamarki. Na koniec zostaw sprzątanie podłóg, na które opadnie kurz i inne zabrudzenia z wcześniej posprzątanych miejsc.
Sprzątanie podziel na etapy, a do całego procesu zaangażuj wszystkich domowników – pójdzie Wam szybciej i na bieżąco będziecie mogli ustalać, które rzeczy powinny jeszcze zostać, a które należy wyrzucić. Poszczególne pomieszczenia sprzątajcie po kolei – gdy uporządkujecie kuchnię, przejdźcie do łazienki, pokoju dziennego itd.
- Mycie okien – do miski z ciepłą wodą dodaj 2-3 łyżki octu, uzyskując w ten sposób najprostszy, a zarazem bardzo skuteczny roztwór do czyszczenia szyb i luster. Nadmiar wody możesz usuwać wycieraczką, przy czym pamiętaj, aby często przecierać ją czystą szmatką by nie rozprowadzać brudu i nie zostawiać smug. Do wytarcia szyb do sucha wykorzystaj miękką ściereczkę z mikrofibry. Dobrym pomysłem są też specjalne ściereczki do mycia szyb, które wystarczy zwilżyć – nie musisz używać żadnych detergentów czy dodatkowych akcesoriów. Zamocz ściereczkę, dokładnie wytrzyj szyby i ciesz się efektem przez długi czas.
- Czyszczenie mebli – meble czyść zawsze miękką i suchą szmatką. Drewniane należy dodatkowo pielęgnować przy użyciu specjalnych preparatów, dzięki czemu na długo zachowają ładny wygląd. Nigdy nie stawiaj na nich gorących przedmiotów, a gdy ulegną zachlapaniu, od razu je wytrzyj.
- Sprzątanie kuchni – w ramach wiosennych porządków uprzątnij zawartość szafek i szuflad w kuchni. Dokładnie umyj meble, wyrzuć przeterminowane produkty, umyj kosze na śmieci. Umyj lodówkę wodą z octem, zlewozmywak, piekarnik i mikrofalówkę (wstaw do niej naczynie z wodą, podgrzej aż powstanie para, a następnie przetrzyj ją czystą ściereczką).
- Sprzątanie łazienki – dokładnie umyj płytki łazienkowe za pomocą miękkiej gąbki zwilżonej wodą z octem. Fugi wyczyść sodą oczyszczoną i szczoteczką do zębów. Umywalkę wyczyść delikatnie gąbką lub ściereczką i detergentem, który przywróci jej ładny, biały kolor. Widoczne zacieki usuniesz za pomocą odkamieniacza lub wacików kosmetycznych nasączonych octem i pozostawionych na kilkanaście minut.
- Odkurzanie – to integralna część wiosennych porządków. Poza odkurzeniem podłóg, pamiętaj o wyczyszczeniu listew przypodłogowych (do tego celu dobrze sprawdzi się np. końcówka odkurzacza z miękkim włosiem), abażurów lamp, kloszy, półek czy książek, na których zwykle gromadzi się dużo kurzu.
- Mycie podłóg – szczególną uwagę zwróć na panele laminowane, które należy chronić przed wilgocią i zarysowaniami. Najlepiej tego typu podłogi myć za pomocą miękkiego, dobrze odciśniętego mopa zwilżonego wodą z odpowiednim detergentem przystosowanym do mycia konkretnego rodzaju podłóg. Jeśli chcesz zaoszczędzić swój czas i miejsce w domu, postaw na odkurzacz do sprzątania na mokro i sucho, za pomocą którego dokładnie wyczyścisz podłogi i dywany z lepkiego brudu czy rozlanych płynów.
- Pranie – w ramach wiosennych porządków ściągnij i wypierz wszystkie firany i zasłony. To samo zrób z pościelą, kocami, narzutami i kapami. Jeśli masz dywan, odkurz go, a następnie rozwieś na zewnątrz i dokładnie wytrzep. Ładna pogoda za oknem sprzyja także wietrzeniu szaf. Otwórz wszystkie drzwi i wysuń szuflady – pozostaw je tak na kilka godzin. Przejrzyj zawartość swojej garderoby, wypierz i pochowaj jesienno-zimowe ubrania, natomiast wyjmij te, które przydadzą Ci się w najbliższych miesiącach.
Zostaw komentarz