Inf. prasowa Wiśniówka: gładki, mocny alkohol o wielu twarzach. Z czym najlepiej ją łączyć?
Podczas większości uroczystości, rodzinnych zjazdów czy świętowania ważnych wydarzeń, na naszych stołach pojawia się alkohol wysokoprocentowy, na przykład wódka. Warto jednak zapoznać się także z jej gatunkowymi wersjami, szczególnie jeśli nasi znajomi lub bliscy nie są fanami mocnych alkoholi. Czym jest wiśniówka, jak ją podawać i z czym pić? – wyjaśniamy poniżej, więc koniecznie czytaj dalej!
Nalewka z wiśni na spirytusie – co to za trunek?
Czasem określa się ją mianem wódki smakowej lub gatunkowej, która od czystej różni się dodatkiem składnika, który zmienia jej smak, aromat oraz kolor – w tym przypadku są to oczywiście wiśnie. Wiśniówka jest trunkiem o zdecydowanie wyższej pijalności, przystępności w spożywaniu, a także, pomimo dość wysokiej mocy, łagodniejszym i słodszym, co powinno przypaść do gustu osobom, które nie przepadają za wysokoprocentowymi alkoholami.
Gatunkowa wódka z wiśni jest uniwersalną pozycją, którą można pić na wiele różnych sposobów – poza spożywaniem jej bez żadnych dodatków świetnie nadaje się również do drinków, koktajli oraz wielu potraw. Z łatwością znajdziemy ją na sklepowych półkach, jednak możemy wykonać ją także samodzielnie przy pomocy zaledwie kilku szeroko dostępnych składników. Więcej informacji o wiśniówkach znajdziemy na stronie Krest.pl: https://krest.pl/pl/wodki/wisniowka-polska-miler-spirits.
Jak zrobić wiśniówkę własnoręcznie? Oto przykładowy przepis
Do przygotowania nalewki potrzebujemy pół litra 95-procentowego spirytusu, 200 ml przegotowanej wody, pół kilograma cukru oraz od kilograma do półtora kilograma wiśni. Najpierw dokładnie myjemy i drylujemy owoce, a następnie mieszamy spirytus z wodą tak, aby uzyskać alkohol o mocy około 70% ABV.
Przygotowane wiśnie przekładamy do słoika, aby kolejno zalać je spirytusem i odstawić w zaciemnione i ciepłe miejsce na około sześć tygodni. W tym czasie warto co jakiś czas potrząsnąć naczyniem, aby zawartość się wymieszała.
-Na końcu przelewamy alkohol do butelki, a pozostałe w słoiku owoce zasypujemy cukrem, który rozpuści się po kilku dniach. Kiedy to się stanie, przelewamy powstały syrop do wcześniej zlanego płynu. Po kolejnych czterech tygodniach nalewka z wiśni na spirytusie będzie gotowa – wyjaśnia ekspert sklepu Krest.
Z czym pić wiśniówkę i jak ją łączyć?
Mimo tego, że ta gatunkowa wódka charakteryzuje się dość wysoką mocą, bo przeważnie pomiędzy 30 a 40 procent zawartości alkoholu, w smaku jest bardzo gładka i słodka. Sprawdzi się zarówno solo, jak i w drinkach – na przykład w King Peter z tonikiem, w Cherry Vodka Sour z sokiem z cytryny, cukrem i wodą gazowaną czy w Fallen Angel z ajerkoniakiem i lemoniadą.
Możemy także pokusić się o coś „autorskiego” i zastąpić nią inny mocny alkohol w znanych koktajlach lub dodać do niej ulubiony sok owocowy, kilka kostek lodu. Wiśniówkę można też dolać do gorącej herbaty, szczególnie w zimne dni. Dzięki temu będzie ona o wiele bardziej rozgrzewająca, co docenimy zwłaszcza jesienią i zimą.
Drink z wiśniówką
Wiśniówka – doskonały pomysł na podarunek
Nalewka z wiśni to bardzo uniwersalny trunek, co oznacza, że można wybrać ją na prezent nawet dla kogoś, kto nieczęsto pija wysokoprocentowe napoje. Jej słodki smak zachwyci nawet osoby o wyjątkowo wrażliwych podniebieniach. Dodatkowo – jeśli wykonany ją własnoręcznie, na pewno będzie jeszcze bardziej doceniona przez obdarowanego.
Zostaw komentarz