Inf. prasowa Witamina e – cenna nie tylko dla naszej skóry. Jak wpływa na nasz organizm?
Witamina E (α-tokoferol) to ważny składnik odżywczy, którego nie może zabraknąć w codziennej diecie dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Ten silny antyoksydant pełni szereg istotnych funkcji, pozwalając zachować nam młody wygląd i zdrowie. Jakie są główne właściwości witaminy E i co stanowi jej cenne źródło? Czy nadmiar witaminy E jest niebezpieczny i jak rozpoznać jej niedobór w organizmie?
Właściwości i działanie witaminy E. Jaki jest wpływ witaminy E na nasze zdrowie?
Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, podobnie jak witamina D, A oraz witamina K. Pełni w organizmie wiele zróżnicowanych ról. Jest silnym przeciwutleniaczem, hamuje działanie wolnych rodników, tym samym opóźniając proces starzenia i dobroczynnie wpływając na skórę. Ma właściwości odżywcze i regenerujące, stanowi składnik wielu kremów i maści. Witamina E zapobiega również uszkodzeniu naczyń krwionośnych i powstawaniu zakrzepów, wpływa na wydajność mięśni oraz chroni wzrok, poprawiając ostrość widzenia. Nie bez przyczyny jest określana mianem witaminy płodności – zwiększa potencję i poprawia parametry męskiego nasienia (tak naprawdę jest niezbędna do produkcji spermy), a w przypadku ciężarnych kobiet, zmniejsza ryzyko poronienia. To nie wszystko. Zaspokajając dzienne zapotrzebowanie na witaminę E, wzmacniamy swój układ immunologiczny, dzięki czemu stajemy się mniej podatni na infekcje sezonowe.
W jakich produktach występuje witamina E?
Bogate źródło witaminy E stanowią przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego, takie jak:
- orzechy laskowe,
- migdały,
- nasiona słonecznika,
- pestki dyni,
- pistacje,
- sezam,
- awokado,
- pomidor,
- margaryny,
- warzywa zielonolistne (sałaty, szpinak).
Witamina E występuje nie tylko w pokarmach, jest też częstym składnikiem wielu suplementów diety. Jednak przyjmując witaminę E w postaci syntetycznej, należy ściśle stosować się do zaleceń umieszczonych na ulotce i nie przekraczać rekomendowanych przez producenta dawek. Zgodne z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia dobowe zapotrzebowanie u osób dorosłych i młodzieży wynosi 8–10 mg, natomiast kobiety w okresie laktacji powinny przyjmować nieco większe ilości witaminy E (11 mg). Jeśli chodzi o najmłodszych pacjentów – zalecana dawka dla niemowląt to 4-5 mg, dzieci w wieku 1-6 lat – 6 mg, dzieci w wieku 7-9 lat – 7 mg.
Awitaminoza – jakie są typowe objawy niedoboru witaminy E?
Warto podkreślić, że bardzo rzadko dochodzi do niedoborów witaminy E – najczęściej problemy z wchłanianiem tego składnika odżywczego mają pacjenci chorzy na celiakię i mukowiscydozę. Osoby z awitaminozą mają problemy ze snem, koncentracją, chorują na niedokrwistość, są rozdrażnione, zmęczone, a w przypadku skaleczeń obserwują wolniejsze gojenie się powstałych ran. Innym objawem niedostatku witaminy E może być bezpłodność, pogorszenie się wzroku, bóle mięśniowe, blada cera lub zwiększona podatność na infekcje, takie jak grypa czy przeziębienie.
Czy nadmiar witaminy E jest niebezpieczny?
Chwilowa nadpodaż witaminy E nie jest szkodliwa dla zdrowia (charakteryzuje się niską toksycznością, bardzo trudno ją przedawkować). Długotrwałe stosowanie dużych dawek witaminy E (powyżej 1000 mg/dobę) może powodować zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia ze strony układu pokarmowego oraz problemy z widzeniem.
Podsumowując, witamina E jest kumulowana w tkance tłuszczowej. Zarówno nadmierne, jak i niewystarczające spożywanie produktów i suplementów z witaminą E może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie osób dorosłych, młodzieży oraz dzieci. Urozmaicona dieta, bogata w świeże produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego powinna bez problemu zaspokoić dzienne zapotrzebowanie każdego z nas na witaminy i mikroelementy potrzebne do zdrowego funkcjonowania organizmu.
Zostaw komentarz