Główne menu

Inf. prasowa
Wnętrza w naturalnym stylu – na co postawić

Zainteresowanie naturalnymi składnikami wcale nie jest tylko domeną produktów spożywczych. Równie wielkie znaczenie odgrywa także w przypadku dekoracji wnętrz.

Obecnie nurty tego typu w architekturze odgrywają coraz większe znaczenie i pozwalają stworzyć szczególnie ciekawe aranżacje. Jak je wykorzystać w mieszkaniach lub domach? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do lektury.

Eko wnętrza – co to takiego?

Eko architektura towarzyszy nam od dłuższego czasu. Już kilka lat temu architekci zaczęli zwracać baczną uwagę na to, żeby tworzone przez nich projekty były coraz bliższe natury, a także spełniały oczekiwania odbiorców. A ci ostatni stają się z roku na rok coraz bardziej wymagający i świadomi.

Tak narodził się nurt łączący komfort mieszkania z wykorzystaniem rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu lub tworzonych z naturalnych surowców.

Rozpoczęli go architekci kubaturowi. Z czasem jednak dołączyli do nich również specjaliści od wnętrz i designu. Dzięki temu domy nabrały zupełnie innego klimatu.

Jakie elementy zaliczają się do najbardziej charakterystycznych w przypadku naturalnych aranżacji pomieszczeń domowych?

Materiały – podstawa każdego wnętrza

Jeśli chciałybyśmy zmienić charakter naszych domowych wnętrz, przede wszystkim trzeba postawić na odpowiednie materiały. W pomieszczeniach naturalnych powinny to być przede wszystkim produkty pochodzące wprost ze środowiska, o jak najmniejszym stopniu przetworzenia.

Drewno – zwrot w stronę natury

Co zatem się sprawdza? Najczęściej pojawiają się różne odmiany drewna rodzimego i egzotycznego. Oczywiście ma ono wyglądać jak najbardziej naturalnie, z widocznymi sękami lub nierównościami. Dlatego też nie pokrywa się go farbą, ewentualnie lakierem bezbarwnym lub specjalnymi impregnatami na bazie wosków.

Drewno wykorzystuje się do mocno zróżnicowanych elementów. Pojawia się oczywiście na podłogach oraz boazeriach, które ponownie wracają do łask. Wykonuje się z niego również meble i inne elementy wyposażenia.

Wielką popularnością cieszą się drewniane lampy, których szeroki wybór oferuje choćby sklep z lampami Lampy.it, pełen modnych pomysłów na skuteczne oświetlenie wnętrz.

Nowoczesne lampy w stylu naturalnym często bywają niemal w całości wykonane z tego materiału. Dotyczy to nawet tak rozbudowanych konstrukcji, jak żyrandole.

Tekstylia – przytulność i naturalność

Innym materiałem, bez którego nie może się obyć żadne wnętrze, są oczywiście tekstylia. Wykorzystuje się je do produkcji dywanów, zasłon oraz tapicerki na meble. Wiele osób chętnie inwestuje w wielobarwne poduszki, które nie dość, że podnoszą komfort i budują przytulność pomieszczenia, to jeszcze stają się jego jedną z najważniejszych dekoracji. Oczywiście tkaniny przydają się także do produkcji abażurów na lampy.

Tkaniny świetnie łączą się z drewnem, tworząc przyjemne dla oka elementy wyposażenia o wysokich walorach estetycznych.

Jakie rodzaje tekstyliów są najpopularniejsze? Oczywiście królują wszystkie produkty naturalne, jak bawełna lub len, o gęstym, mięsistym splocie. Dodają charakteru i budują nastrój przestrzeni.

Kamień – opoka i ciekawe wzornictwo

Trzecim kluczowym materiałem jest kamień. W pomieszczeniach stawiających na naturalny design chętnie umieszcza się elementy z granitu lub marmuru, które miewają mocno zróżnicowane kolory i faktury, stając się fenomenalnym elementem dekoracyjnym do kuchni, salonów lub łazienek.

Do czego można je zastosować? Tradycyjnie używa się ich na posadzki lub okładziny ścienne. To jednak nie wyczerpuje dostępnych opcji.

Ciekawe efekty dzięki dekoracyjnym odmianom kamienia uzyskuje się również przy wyposażeniu i elementach dekoracyjnych, jak na przykład blaty stołów lub podstawy lamp.

Naturalne wnętrza – rośliny w roli głównej

Nie da się jednak ukryć, że główną gwiazdą każdej aranżacji w stylu naturalnym powinny być rośliny – doniczkowe i cięte. Warto postawić na jak największą różnorodność, wykorzystując kwiaty, pnącza a niekiedy nawet krzewy.

Oprócz żywych roślin można również wykorzystać stylizowane printy na tkaninach (poduszki na kanapę, abażury lamp) lub fototapety na ścianę. Obecnie najpopularniejsze są motywy liści. Tworzą finalnych charakter, budują przytulność i sprawiają, że we własnym domu jesteśmy zdecydowanie bliżej natury.

  2 komentarze

 • Igomama

  Uwielbiam wnętrza właśnie w takim stylu, jak najbardziej zbliżonym do natury. 🙂
  Drewno, rośliny, kolorystyka typu zielenie, brązy, szarości, błękity tworzą przestrzeń, w której dobrze się czuję.
  Pozdrawiam serdecznie.

 • alElla

  Klik dobry:)
  Czyli… Jak za dawnych lat?
  Pozdrawiam serdecznie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>