Główne menu

Inf. prasowa
Wnętrze wygląda kwitnąco: wiosenno-letnie trendy w kwiatowych dekoracjach


Tworzenie przestrzeni, które emanują harmonią, pogodą i pozytywną energią, jest nie tylko pracą, ale także największą przyjemnością dla każdego architekta wnętrz czy dekoratora. Ideałem jest urządzenie wnętrza, które łączy w sobie domowy komfort ze świadomością najnowszych trendów dekoracyjnych, nie sprawiając jednocześnie wrażenia, że jego aranżacja stanie się niemodna po zaledwie kilku latach czy nawet sezonach.

Mody i style zmieniają się, stale ewoluują i dopasowują się do ulotnych gustów i preferencji społeczeństwa. Z czasem niektóre najbardziej charakterystyczne elementy stają się ewidentnym wyrazem pewnej epoki, nawet jeżeli ta „epoka” trwała zaledwie kilka sezonów. Bywa i tak, że konkretny kolor, wzór, tekstura czy materiał bardzo wyraźnie kojarzą nam się z określonym czasem. Niektóre cieszą się popularnością wprawdzie wielką, ale za to krótkotrwałą, i nigdy później już nie wracają do łask. Inne okresowo, co kilka lub kilkanaście sezonów, wchodzą i wychodzą z mody, nigdy jednak nie zagrzewają w niej miejsca na dłużej. Zdarza się też i tak, że jakiś element wystroju wnętrz jest tak popularny, tak uniwersalny i tak ponadczasowy, że przestaje się go postrzegać w kategoriach trendu: po prostu jest. Zdecydowanie jedną z takich rzeczy są motywy kwiatowe: były obecne we wnętrzach niezmiennie od wielu tysiącleci i nic nie wskazuje na to, aby kiedykolwiek miały stracić swoją oszałamiającą popularność. Obrazy kwiaty to dekoracyjny pewnik, który sprawdzi się w każdym wnętrzu – wystarczy spośród ogromnego bogactwa wzorów wybrać taki, który będzie najlepiej pasował do danego pomieszczenia. Jak to zrobić? Z prośbą o wskazówki zwróciliśmy się do specjalistki z firmy Redro.

https://redro.pl/obrazy/tematy/kwiaty/

Obrazy z kwiatami jako wyraz i uzupełnienie stylu
Wprawdzie powiedzieliśmy, że motywy kwiatowe są ponadczasowe, ale bynajmniej nie mieliśmy na myśli tego, że nie podlegają one żadnym modom czy modyfikacjom. Wprost przeciwnie – każdy okres ma „swoje” kwiaty, czasem bardzo charakterystyczne. Barok trudno sobie wyobrazić bez wyrafinowanych adamaszków, secesja to polne kwiaty przedstawiane w mocno stylizowany sposób, lata 60. to tęczowa psychodelia i zarazem inspiracje folkowe… Kwiaty są stałe, a jednak ciągle różne! Jak tę rozmaitość wykorzystać na swoją korzyść?
Zdecydowanie warto dobrać taki motyw kwiatowy, który podkreśli styl, w jakim udekorowane zostało wnętrze – podpowiada dekoratorka z firmy Redro. – To zadanie znacznie łatwiejsze, niż się wydaje! Do uroczych, sentymentalnych pomieszczeń w stylu shabby chic cudownie pasować będą obrazy przedstawiające nieco staroświeckie wzory, takie jak róże wyglądające, jakby pożyczone zostały z obrusa u babci, albo nawet obrazy bukiety kwiatów. W minimalistycznych przestrzeniach dobrze wyglądać będą równie oszczędne w wyrazie wzory – na przykład kwiaty o mocno geometrycznych liniach czy nawet pojedyncze główki kwiatów ukazane w dużym powiększeniu. Zawsze dobrym pomysłem jest także dobranie płócien nie na zasadzie harmonii i zgodności z pozostałymi elementami wnętrza, lecz raczej według kontrastu: pełne przepychu obrazy kwiaty zawieszone w minimalistycznym wnętrzu niewątpliwie przyciągać będą więcej uwagi niż tam, gdzie poza nimi jest bardzo dużo innych elementów dekoracyjnych.
Kwietny akcent kolorystyczny
Mówiąc o ozdobach z motywem kwiatowym, dziwnie byłoby nie wspomnieć o tym, że są one jednym z najwdzięczniejszych i najskuteczniejszych sposobów na to, aby dodać wnętrzu odrobiny koloru.
Choć nie każdy obraz przedstawiający kwiaty jest bardzo kolorowy, bo przecież istnieją także rośliny o białych płatkach, to chyba wszyscy możemy się zgodzić, że kwiaty są jednym z najbardziej kolorowych spośród zainspirowanych przez naturę motywów, jakie istnieją. Szkoda byłoby ich nie wykorzystać! – z błyskiem w oku opowiada dekoratorka z Redro. – Plama koloru na tle białej albo neutralnej (na przykład beżowej lub szarej) ściany to coś, co nigdy nie wyjdzie z mody. Nie znaczy to jednak, że obraz kwiaty w wazonie czy inny florystyczny wzór nie sprawdzi się także tam, gdzie już jest dużo kolorów: wystarczy dobrać jego barwy do kolorystyki wnętrza, ze szczególnym uwzględnieniem ściany, na której się znajduje, oraz najbliższych otaczających go mebli. Jeśli dane płótno jest bardzo kolorowe, jak na przykład obraz kwiaty w wazonie, to szczególną uwagę należy zwrócić na ten kolor, którego jest najwięcej, i potraktować go jako przewodni.

https://redro.pl/obrazy/tematy/kwiaty/roze/

Ile kwiatów, tyle pomysłów na wykorzystanie ich do udekorowania wnętrza. Z tym świeżym, bardzo stylowym motywem zdecydowanie warto eksperymentować – rezultaty mogą okazać się naprawdę ciekawe! Późna wiosna i lato to szczególnie dobry czas na dekoracyjne poszukiwania, ale wzory zainspirowane przez kwiaty będą wyglądać dobrze przez cały rok, przypominając nam o jego ciepłych i słonecznych porach.

    2 komentarze

  • Ola

    Piekne te wnetrza

  • Matka na Szczycie

    Bardzo ładnie to wygląda, jednak trendy we wnętrzach zmieniają się co sezon i trudno by było tak co chwilę zmieniać swój dom 😉 Lepiej postawić na małe akcenty, a ja w ramach tego, idę dziś narwać bzu do wazonu 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>