Główne menu

Woda kokosowa to samo zdrowie?

Woda kokosowa to napój, który można kupić obecnie niemal wszędzie. Przyjęła się w świadomości konsumenckiej jako zdrowa alternatywa pełna witamin,  minerałów i elektrolitów. Czy jednak rzeczywiście warto po nią sięgać? Dlaczego gwiazdy, celebryci tak uwielbiają wodę kokosową? Przeczytaj!

Woda kokosowa to nie mleko kokosowe

Wodę kokosową pobiera się z młodych, jeszcze niedojrzałych, zielonych orzechów palmy kokosowej. To po prostu woda, którą roślina pozyskuje z gleby i wielokrotnie ją filtruje, wzbogacona w cenne substancje. Różni się od mleczka i oleju kokosowego, który powstaje z miąższu i jest wartościowym źródłem tłuszczy. Wody kokosowej jest sporo w młodych kokosach, im owoc jest starszy, tym mniej wody, a więcej miąższu w jego środku.

Różne odmiany kokosa dają nieco inną wodę, której smak może być nieco odmienny.

Woda kokosowa w 95% składa się z wody.

Znana nie od dzisiaj

Woda kokosowa podbiła zachodni świat stosunkowo niedawno, jednak stosowana jest od setki lat przez ludność zamieszkującą tropikalne rejony świata. Stanowi jeden z lepszych sposobów nawodnienia organizmu. Od lat doceniana jest także w naturalnej medycynie ajurwedyjskiej jako środek wspomagający trawienie, czy oddawanie moczu.

woda kokosowa

Mnóstwo korzyści

Woda kokosowa powinna być naturalna, wolna od słodzików, barwników. Producenci proponują ją w formie napoju dla sportowców i osób dbających o szczupłą sylwetkę. Liczne badania pokazują, że sprawdza się idealnie jako metoda na uzupełnienie płynów i elektrolitów po wysiłku fizycznym.

Czy jest pod tym względem doskonała? Niestety nie, zawiera mniej potasu i węglowodanów dostępnych w typowych napojach dla sportowców. Nie sprawdzi się jako źródło energii niezbędne do dłuższego treningu. Warto ją raczej stosować jako źródło nawodnienia po zakończeniu ćwiczeń.

Woda kokosowa ma tylko 45 kalorii w jednej szklance. Ma zdecydowanie mniej węglowodanów niż inne napoje. Niestety nie może pod względem kaloryczności równać się z wodą, której kaloryczność jest równa po prostu 0.

Jednak woda kokosowa ma coś więcej niż zwykła woda, na przykład przeciwutleniacze, które pomagają zneutralizować stres antyoksydacyjny i walczą z wolnymi rodnikami. Poza tym jest źródłem aminokwasów, ma więcej alaniny, argininy, seryny i cysteiny niż mleko krowie.

Wykazano także, że woda kokosowa może wspomagać odchudzanie.

Pij dla potasu

Gdy brakuje nam potasu, jesteśmy osłabieni, odczuwamy skurcze mięśni, mogą występować obrzęki nóg czy zaparcia. Istnieje wiele źródeł potasu. Jednym z nich jest właśnie woda kokosowa, która zawiera więcej tego składnika niż jakikolwiek napój sportowy.

1 szklanka wody kokosowej zawiera tyle potasu co średni banan. w 100 ml wody kokosowej znajduje się około 185-207 mg potasu.

Dostarczanie wystarczającej ilości potasu jest bardzo ważne. W ten sposób można zadbać o to, by utrzymać właściwą równowagę organizmu. Większa ilość potasu niż sodu w wodzie kokosowej ma korzystny wpływ na ciśnienie krwi, może je nawet obniżyć w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia.

Magnez i wapń

Woda kokosowa to także wapń dla mocnych zębów i kości. A także magnez, który chroni przed bolesnymi skurczami mięśni, pomaga w relaksacji. Wspomaga także w wytwarzaniu energii.

Woda kokosowa polecana jest dla osób zestresowanych. Sprawdza się także w walce z anemią…i kacem. Ma właściwości przeciwzakrzepowe.

Właściwości przeciwstarzenione i przeciwnowotworowe

Na koniec kilka słów o właściwościach przeciwstarzeniowych i przeciwnowotworowych wody kokosowej. Dzięki temu, że zawiera ona cytokininy, hormony, które pomagają roślinie rosnąć, wzmacnia osoby sięgające po wodę kokosową jako napój do picia. Potrzebne są jednak dodatkowe badania w tym zakresie.

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>