Woda z ciecierzycy i jej ciekawe zastosowania
O wodzie z ciecierzycy kilkanaście lat temu mało kto słyszał. Jednak od jakiegoś czasu jest o niej bardzo głośno. Nic dziwnego skoro można przygotowywać z niej cuda. Na co się przyda woda z ciecierzycy? I dlaczego naprawdę nie powinnaś jej wylewać?
Niezwykłe właściwości wody z ciecierzycy odkrył przypadkowo Joël Roessel w grudniu 2014 roku. Wkrótce stało się o niej głośno na całym świecie.
Woda z ciecierzycy czyli co?
Mówią o niej aquafaba. To nic innego jak woda, która pozostaje po odlaniu ciecierzycy lub innych strączkowych. Woda z ciecierzycy dostępna jest w puszce lub słoiku. To właśnie w nich kupujemy najczęściej gotowe do spożycia kuleczki cieciorki.
Aquafabę możemy przygotować sobie samodzielnie, gotując suchą ciecierzycę (jednak ta metoda jest bardziej zawodna, na początek lepiej skorzystać z wody z puszki). Po około 1,5 godziny uzyskamy miękką cieciorkę i wodę, do której przeniknęły składniki odżywcze z ciecierzycy. Tak powstała woda nadaje się do ubijania, podobnie jak woda z puszki czy słoika.
Woda po ciecierzycy ma właściwości:
- wiążące,
- pieniące,
- żelatynizujące,
- zagęszczające.
Jak wygląda woda po cieciorce?
Woda powstała po odlaniu ciecierzycy wygląda niepozornie. Ma żółtą barwę, konsystencję płynną, gęstą, lekko lepką. Na uwagę zasługują przede wszystkim jej właściwości. A te są zbliżone do tych, które mają białka jaja kurzego. Innymi słowy z wodę po ciecierzycy można ubić, uzyskując masę idealną na bezy.
Właściwie po co nam to?
Woda po ciecierzycy dobrze zastępuje białko jajka kurzego. Jest niezastąpiona w diecie osób cierpiących na alergie na jajka.
Dodatkowo sprawdza się w diecie wegan, osób unikających mięsa i produktów odzwierzęcych.
Całkiem niedawno odkryto, że ubijanie wody, w której znajdowała się cieciorka sprawia, że uzyskujemy sztywną pianę, która zachowuje się podobnie jak ubite białka kurze. Po dodaniu cukru czy innego słodzika świetnie „udaje” bezy.
Dodatkowo ubita piana pozwala na przygotowanie wegańskiego biszkoptu, musów czekoladowych i innych. Stanowi bazę do majonezu czy masła wegańskiego, a także omletów.
Woda po cieciorce jest niezastąpiona w diecie bezjajecznej. Jedna łyżka zastępuje żółtko w przepisie, dwie łyżki – białko. Jeśli w przepisie mamy użyć całego jajka, będziemy potrzebować trzech łyżek wody po cieciorce.
Zostaw komentarz