Główne menu

Wrastające włoski – poznaj te sposoby!

Istnieje kilka metod depilacji. Niestety większość z nich nie jest wolna od przykrej, często mało estetycznej konsekwencji, jaką są wrastające włoski, które nie dość, że pojawiają się razem ze stanem zapalnym, to nierzadko pozostawiają po sobie blizny. Co robić, by włoski nie wrastały?

Dlaczego włoski wrastają?

Wrastające włoski pojawiają się w dwóch sytuacjach. Po pierwsze u osób mających tendencję do falowania włosów i wtedy włoski odrastają niejako podkręcone. Po drugie często wynikają z nadmiaru zrogowaciałego naskórka zgromadzonego na skórze, w tej sytuacji włoski nie mogą się przebić przez skórę i rosną bokiem.

Wrastające włoski? Unikaj „kopania” w skórze

Jeśli masz problem z wrastającymi włoskami, najpewniej widok czarnych nitek pod skórą, mocno Cię irytuje. Być może, by je wydobyć, sięgasz po pęsetę i w ten sposób doprowadzasz do zakażenia. Nie rób tego.

Pęseta może Ci pomóc, ale tylko do usuwania włosków znajdujących się ponad skórą. Pamiętaj również o dezynfekcji tego narzędzia, w tym celu najlepiej przetrzeć je wacikiem nasączonym spirytusem.

A jak „nakłonić” włoski, żeby przebiły się ponad powierzchnię?

Zaleca się cierpliwość, ogrzanie kluczowego miejsca, najlepiej ciepłym kompresem (przyłożyć kawałek namoczonej w ciepłej wodzie tkaniny). Można również zanurzyć kromkę chleba w ciepłym mleku i nałożyć tak stworzony kompres na miejsce wrastania włosków. Po dwóch minutach ponownie zanurzyć chleb i przyłożyć znowu, powtarzając przez około 10 minut, czekając aż por skóry się otworzy.

Jeśli wrastaniu włosów towarzyszy ropa, sięgnij po maść antytrądzikową (na bazie nadtlenku benzoilu, kwasu salicylowego). Nanieść ją na zmienione miejsce. Powtarzaj przez kilka dni. Powinnaś uzyskać efekt zmniejszenia obrzęku. Jeśli dodatkowo będziesz wykonywać peeling, ukryty włosek powinien się pojawić. Nie masz maści na trądzik? Użyj pasty do zębów lub pasty z aspiryny.

Gdy widać nad skórą małą pętelkę, delikatne podważenie włosa igłą pozwoli usunąć problem.

Wrastające włoski

 

Zwróć uwagę na materiały, które przylegają do skóry

Tendencja do wrastania włosków może być pogłębiona przez wybierane do noszenia materiały. Syntetyczne tkaniny, takie jak nylon, poliester mogą zaostrzyć problem. Dlatego zaleca się noszenie przede wszystkim bawełnianej, oddychającej odzieży i bielizny.

Nieprawidłowa technika usuwania włosków

Problemem może być również sposób usuwania włosków, na przykład używanie tępej maszynki lub trzymanie jej zbyt blisko nogi i zbyt mocne pocieranie nią o powierzchnię skóry. Wszystkie podrażnienia, które powstają w trakcie golenia mogą prowadzić do wrastania włosków.

Podczas golenia należy wybrać dobry żel i ostrą maszynkę (jedną maszynkę można używać maksymalnie 6-8 razy, później należy ją wyrzucić). Jeśli używamy wosku, kluczem do sukcesu jest sięgnięcie po dobrej klasy wosk.

Zły kierunek

Wrastające włoski to często konsekwencja źle wybranego kierunku golenia czy odrywania plastrów. Teoretycznie sytuacja wydaje się jasna, ale nie dla wszystkich – nadal w wielu miejscach toczą się dyskusję, czy golić pod włos, czy z włosem.

Jeśli chcesz uzyskać gładką skórę, odpowiedź jest jedna – pod włos. Golenie z włosem będzie obarczone mniejszym ryzykiem powstania podrażnień, ale jednocześnie będzie mniej skuteczne. To, o czym warto pamiętać to nakładanie kremu czy żelu z włosem, w taki sposób, by dobrze go spienić w kierunku wzrostu włosów. To ważne, bo pozwala zmiękczyć włoski i łatwiej je usunąć.

Peeling

48 godziny po depilacji warto wykonać peeling, który usunie martwy naskórek. Po jego zakończeniu dobrze nałożyć krem, który zmiękczy skórę i będzie działał łagodząco, chroniąc przed podrażnieniami i wrastaniem włosków.

Bardzo ważne jest, by po depilacji systematycznie nawilżać skórę, co znacznie zmniejsza ryzyko wrastania włosków.

  6 komentarzy

 • Mikrożycie

  Bardzo przydatny wpis. Nie miałam pojęcia, że sztuczne tkaniny mogą zaostrzać problem albo że z jednej maszynki można skorzystać maksymalnie 6-8 razy. Z mojego doświadczenia mogę polecić codzienne szczotkowanie ciała na sucho – pozwoliło mi pozbyć się tego problemu a dodatkowo fajnie wygładza skórę i sprawdza się w walce z cellulitem.

 • L. B.

  To mi się przyda. 😉 Golenie to przykre zadanie… Gdzieś czytałam, że lepiej z włosem golić, ale no właśnie, gładko wtedy nie będzie, a ja jednak wolę gładko. Z drugiej strony borykanie się z podrażnieniami też nie jest fajne.

 • Lawyerka

  Mnie również zdarzały się problemy z wrastającymi włoskami po depilacji. Pomagało porządne nawilżanie i szczotkowanie ciała na sucho. Natomiast chyba największym problemem było dla mnie zawsze powstrzymanie się od „grzebania” w miejscu, w którym włosek wrastał 🙂

 • Agnieszka Wieczorek

  U mnie problem z wrastającymi włoskami pojawia się co jakiś czas. Wpis bardzo przydatny 🙂 U mnie pomaga peeling i właśnie nawilżanie skóry 🙂

Zostaw komentarz

Możesz użyć HTML tagów i atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>